Dünyanın En Pahalı 10 Arabası

Günümüzde tasarım teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tasarlanan modern arabalar sadece bir taşıt olmaktan da çıktı. 1 min


132
63 shares, 132 points

Günümüzde tasarım teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte tasarlanan modern arabalar sadece bir taşıt olmaktan da çıktı. Bu araçlar insanın yaratıcılığı ön plana çıkaran birer sanat eseri haline geldiler. Bu listede dünya nüfusunun %99’unun hayallerini süsleyen dünyanın en pahalı ve en lüks 10 arabasına göz atacağız.

 1. 1 Zento ST1 (1.2 Milyon Dolar)


  ST1 adı verilen bu araç oldukça yakışıklı görünen bir sanat eseri. Bu müthiş araç 6,8 litrelik hem süper şarj hem de turbo şarj bulunan bir V8 motora sahip. Bu da çok daha motorun çok daha büyük patlamalar yaparak çok fazla güç üretmesine sebep olmakta. Yeni Zelanda’da tasarlanan bu araç Danimarka’da üretilmekte. 1104 beygir gücündeki araç 1054 Newton metre bir tork üretiyor. Bu torkun tamamı aracın arka tekerlerine yönlendirilmiştir.

 2. 2 Ferrari LaFerrari (1.4 Milyon Dolar)


  Normal trafikte de kullanılabilen çok az sayıda gösterişli araç vardır. Konu hız ve ivmelenmeye gelince bu sayı çok daha aza iner. Ferrari LaFerrari’nin ağırlığı 810 kilonun altında. Bu efsane ejderhanın 0’dan 60 kilometreye hızlanması ise sadece 3 saniye. Bununla birlikte 200 kilometre hızla giderken sadece 7 saniyede durabilir.

 3. 3 Pagani Huayra (1.4 Milyon Dolar)


  Peru’da yaşamış İnkaların rüzgâr tanrısı olan Huayra şaşırtıcı performansının yanında tuhaflığı ile de öne çıkıyor. Huayra, AMG’nin 6,0 litrelik bir V12 motoruna sahip. Bu motor aynı zamanda turbo şarjlı. Bu özelliklerdeki araç 620 beygir ve 740 Newton metre tork üretiyor.

 4. 4 Aston Martin One-77 (1.4 Milyon Dolar)


  Etkileyici bir performansa sahip en lüks arabalardan bir tanesi olan Aston Martin One-77 özel havalandırmalı bir kaputa sahip. Bu kaputun altında da 7,3 litrelik doğal emişli bir v12 motor bulunmakta. Bu motor 750 beygirlik bir güç üretiyor. Bu akıllara durgunluk veren özellik bu otomobili aynı zamanda şimdiye kadar üretilmiş en hızlı Aston Martin yapmakta. Uygun şartlar altında araba sadece 3 buçuk saniyede 0’dan 200 kilometreye çıkabiliyor. Aracın en yüksek hızı ise saatte 354 kilometre.

 5. 5 Koenigsegg One:1 (2 Milyon Dolar)


  2 milyon dolarlık bir arabanızın olmasını ister misiniz? Okyanusa bakan bir tepe üzerinde bulunan bir konak ya da tahminen 80 adet Mazda Miata MX-5. Bütün bunlara karşılık gelen bir İsveç arabası Koenigsegg One. Dünyanın en önemli spor araba üreticilerinden bir tanesi olan Koenigsegg genellikle milyoner insanlara araçlarını satmakta. Milyoner insanların araçları da doğal olarak milyonlar değerinde. Bu araca sahip olanların ağızların düşürmedikleri tek söz ise “kesinlikle bu raca değer!”

 6. 6 Ferrari F60 America (2.5 Milyon Dolar)


  2,5 milyon dolarlık bu muhteşem araç F12 ile mekanik anlamda da eşleşiyor. Ancak tam olarak bir Fiat Panda da değil. Aracın sadece 3,1 saniyede 100 kilometreye çıkaracak, 740 beygir gücünde 6,2 litrelik devasa bir V12 motoru bulunmakta. Bu az bulunan araç aynı zamanda Ferrari’nin geçmişini de yansıtıyor. Şirketin geçmişine bakıldığında belirli pazarlara ait belirli özellikler taşıyan araçlar ürettiği bilinmekte. America da bu araçlardan bir tanesi.

 7. 7 Mansory Vivere Bugatti Veyron (3.4 Milyon Dolar)


  Bugatti Veyron günümüzün en hızlı araçlarından bir tanesi. Tabi ki aynı zamanda en pahalılarından da. Bu yüzden listenin üst sıralarında olması da doğal. Tasarım siyah ve beyaz rengiyle o kadar doğal ki ve zarif ki. Böylesine bir araç bir sanat müzesinde sergilenebilir.

 8. 8 W Motors Lykan Hypersport (3.4 Milyon Dolar)


  Lykan Hypersport ünlü Hızlı ve Öfkeli 7 filmi ile tanıtımı yapılan bir araç. Eğer Franchise hayranıysanız bu Lübnan üretimi aracın Dubai’deki üç gökdelenin çarpışmasından ortaya çıktığını düşünebilirsiniz. Gişe rekorları kıran bir filmde telif hakları statüsüne sahip muhteşem bir spor otomobil.

 9. 9 Lamborghini Veneno (4.5 Milyon Dolar)


  Bu süper otomobil hiç şüphesiz var olan araçların en muhteşemlerinden bir tanesi. Gerçek bir otomobil gibi görünmemesi için tasarımcılar ellerinden geleni yaptılar. Bakıldığı zaman sadece yolları değil tüm uzayı da etkileyebileceğini düşünebilirsiniz. Her an uçmaya hazır gibi duruyor. 4,5 milyon dolarlık astronomik bir fiyatı olan bu araç için bu fiyat pek de şaşırtıcı değil.

 10. 10 Koenigsegg CCXR Travita (4.8 Milyon Dolar)


  Koenigsegg CCXR Travita 1004 beygir ve 797 tork üreten 4,8 litrelik, çift kompresörlü bir V8 motora sahip. Bu özelliği onu otoyolda çok kolay sollama yapılabilecek bir süper otomobil konumuna getiriyor. Şu ana kadar bu araçtan sadece 3 adet üretildi ve sahibi olan 3 kişi var. Koenigsegg CCXR Travita’nın performansı ve fiyatı söz konusu olduğunda u fiyat abartılı bir fiyat gibi durmuyor.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

132
63 shares, 132 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
10
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
13
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
7
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
4
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
19
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
16
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
9
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
8
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı