Dünyanın En Tuhaf 10 Sahili ve İlginç Bilgiler

Bazı Sahillerin acayip özellikleri var. İşte dünya üzerinde en tuhaf 10 sahil listesi. 1 min


162
83 shares, 162 points
 1. 1 Gizli Sahil


  Protekiz’de bulunan Algar de Benagil plajı oldukça gizli bir yerdedir. Uçurum kenarında dolaşan biri dalgaların sesini duyabilir ancak nerede olduğunu göremez. Sahili görebilmek için bir deliğin içinden bakmalıdır. Sahile tek erişim ise mağaranın deliğinden geçmektir.

 2. 2 Siyah Kum ve Buz Parçalarından Oluşan Sahil


  Kuzey Atlantik’te bulunan İzlanda volkanik bir adadır ve çoğu zaman siyah kumlar görmek mümkündür. Ancak Jokulsarlon Glacier Lagoon bunlardan biraz farklıdır. Plajda siyah kumlar ile beraber elmas parçaları ve buz kristaller görmek mümkündür.

 3. 3 Sıcak Su Sahili


  Yeni Zellanda’da bulunan Coromandel yarım adası sahili gelgit dönemlerinde kabarmaya başlar. Yer altı suları yüzeye gelene kadar jeotermal ısı ile harlanır ve kaynar. Gelgit geri döndüğünde ise sahile gelenler hemen bir çukur kazar ve içinde kaplıca keyfi yapar.

 4. 4 Biyolüminesan Plaj


  Biyomensal kısaca plankton veya yosunların kendi ışığını kullanarak çevresini aydınlatması diyebiliriz ve yeteri kadar plankton veya yosun varsa tüm sahil aydınlanabilir. Ancak bunların da belirli bir zamanı vardır. Özellikle sonbahar aylarında Maldivlerde bulunan sahillerde bu olay görülebilir.

 5. 5 İç Deniz Sahili


  Plajlar için en basit diyeceğimiz şey denizin yanında olmalarıdır ancak İspanya’da bulunan Gulpiyuri plajı bu teoriye tamamı ile karşı çıkıyor ve sahil denizden yaklaşık olarak 100 metre uzakta bulunuyor. Denizle buluşması sadece gelgit dönemlerinde oluşuyor.

 6. 6 Kaybolan Deniz


  Hindistan Chandipur’da bulunan deniz, kıyısındaki düzlük sebebi ile her gelgitte deniz yaklaşık olarak 5 kilometre gerilemektedir ve bu gerileme sayesinde kumsal ortaya çıkar. Halk burada eğlenir, yüzer koşar hatta araba ile gezinti yapar.

 7. 7 Kabuk Sahili


  Sahilde belki de çocuklar ile beraber en güzel vakitleri deniz kabuğu arayarak geçiririz ancak Avusturalya’daki bu sahilde bunu yapamazsınız çünkü sahil kabuklar ile kaplıdır.

 8. 8 Cam Sahili


  Sahilde karşılaşmak isteyeceğiniz son şey kırık cam parçaları olmasına karşın Kaliforniya’daki Fort Bragg sahili denizin parlattığı camdan oluşan çakıllar ile kaplıdır. Sahil koruma altındadır.

 9. 9 Papağan Balığı Pisliği


  Papağan balığı resifte yaşar ve beslenir. Vücudu karbonatları sindiremediğinden olduğu gibi dışarı atar ve her bir balık yılda yaklaşık olarak 360 kilo pislik yapar sonucunda ise bembeyaz bir sahil oluşur.

 10. 10 Ejderha Yumurtalı Sahil


  Bu sahil yeni Zelanda’da bulunur ve birçok filme konu olmuş doğası vardır. Sahilde bulunan kayalar ise eski bir efsaneden gelmektedir. Maori efsanesine göre geldikleri kanolar birbirine çarptı ve battı artıklarından ise resif meydana geldi ve denize atılan ürünler ise Moeraki kayalarını oluşturdu.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

162
83 shares, 162 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
19
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
23
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
18
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
22
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
10
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
31
BEĞENDİM
İYİ İYİ
20
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
18
İDARE EDER!
Gül Karaca

Gülce Yaşam , Özden Gelir . İnsanların pek Çoğu Kabuktur . Pek Azı Öz'e Dokunur. Diyelim Bir Kişi O Öz'e Dokunacak , Değmez mi Hiç Bin Kişinin Kahrını Çekmeye :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı