Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi

Okuyunca Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgiyi listeledik bu yazımızda. 1 min


177
90 shares, 177 points

Hiçbir şeyin ayarlanmamış olduğu, ufacık bir değişimin dahi gerçeklik algısını değiştirdiği bir dünyada yaşadığınızı hayal edin. Sinirlenirdiniz değil mi? Fakat gerçrek şu ki, zaten öyle bir dünyada yaşıyorsunuz. Birçoğumuz gerçekliği elimizde tuttuğumuzu zannediyoruz fakat aslında en ufak, en önemsiz gözüken şeyler dahi her şeyi beklenmedik yönde etkileyebiliyor.

 

 1. 1 Kırmızı Renk Zaman Algınızı Yavaşlatır


  İlk Matrix filmini hatırlıyor musunuz? O ilk yavaşlatılmış sahneleri gördüğümüzde nasıl heyecanlandığımızı hatırlıyor musunuz? Bu noktada kendi yavaşlatılmış sahnelerinizi, kendinize ait Matrix mermilerini görmek için tek yapmanız gereken kırmızı rengi görmek. Bunu metaforik anlamda, ‘sinirlenmek’ hissi şeklinde söylemiyoruz. Kelimenin tam anlamıyla kırmızı renginden bahsediyoruz. 2011 yılında Londra’daki bir grup bilim adamı Bilim Müzesi’ne gelen çok sayıda ziyaretçiyi kullanarak geniş ölçekli bir deney yaptı. İnsanlar farklı renkli ışıklarla banyo yaptı ve onlara zamanın geçişini nasıl hissettikleri soruldu. Kırmızı renge maruz kalan kişilerde bir dakika daha uzun sürüyordu. Hatta ortalama olarak 11 saniye daha fazlaydı. Araştırmanın yazarına göre kırmızı renk çevreye olan duyarlılığımızı arttırıyor. Bu durum beynimizi ayrıntılarla doldururken, zamanın yavaşlamasını sağlıyor. Yani mermileri belki yavaşlatamazsınız fakat en azından fazladan 11 saniyeniz olacaktır.
 2. 2 Müzik Yemekten Alacağınız Zevki Etkileyebilir


  Hiç en sevdiğiniz restorana gidip yemekten zevk alamadığınızı hissettiğiniz oldu mu? İçgüdüsel olarak belki restoran şefini suçlayabilirsiniz fakat başka bir olasılık daha var: yönetici yanlış müzik tarzını seçmiş olabilir! 2012 yılında araştırmacılar Illinois şehrinde bir fast food restoranını iki bölmeye ayırdı. Birinde düşük ışıklarla sakinleştirici bir müzik çalınırken, diğer kısım ise eski hâliyle bırakıldı. Daha sonra iki tarafın da yeme alışkanlıkları izlendi ve ardından kişilere yemekler üzerinde derecelendirme yapmaları istendi. Sakinleştirici bölmede oturan kişiler daha az yemek yerken, yemeği de daha lezzetli bulduklarını dile getirdi. Kısacası, bir dahaki sefere bir restoranda yediğiniz yemekten nefret edecek olursanız müziğe de dikkat kesilmeyi unutmayın.
 3. 3 Kimi Çekici Bulacağınızı Stres Etkileyebilir


  Kimi insanlar sarışınları, kimisi esmerleri tercih eder fakat şu konuda hemfikiriz ki, hepimizin belli bir tipi var. Bu içgüdülerle ilişkilendirilse de aslında yanılıyor olabiliriz çünkü durumu stres faktörü de önemli ölçüde etkiliyor. 2012 yılında İngiltere’deki Newcastle Üniversitesi araştırmacıları bir çalışma yaparken, 81 erkeği bir araya getirdiler ve 40 tanesi mümkün olabildiği kadar strese soktular. Tam kırılma noktasındayken, bu adamlara hızlıca 10 tane kadın fotoğrafı gösterildi. Bunların arasında en zayıfından obezine kadar çeşitli kadınlar yer alırken, erkeklerden hangisinin çekici olduğunu söylemeleri istendi. Sonuç mu? Strese giren grup, diğer erkeklere göre daha kilolu kadınları tercih etti. Garip gelebilir fakat stres altındaki erkekler aslında daha kilolu kadınlara yöneliyor. Hatta Psychology Today’in araştırmalarına göre aç erkekler iri göğüslü kadınları daha çekici buluyor.
 4. 4 Doğum Kontrolü Koku Alma Duyunuzu Etkiler


  Listedeki maddelerde genelde erkeklere yöneldik fakat şimdi de kadın okuyucularımıza özel bir şeyden bahsedelim. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız, koku alma hislerinizin değişme olasılığı çok yüksek. Bir süre önce İtalya’daki araştırmacılar adet döngüsünün kadınlarda koku hissini nasıl etkilediğini izlemeye karar verdiler. Bir ay boyunca koku yetenekleri altı farklı açıdan test edilirken, yumurtlama dönemindeki pek çok kadının kokulara karşı aşırı hassas olduğu belirlendi. Tabii eğer doğum kontrol hapı almıyorlarsa. Üç ay boyunca gebeliği hap kullandıktan sonra kadın deneklerin artık yumurtlama dönemlerinde bu özel kokuları hissedemedikleri ortaya çıktı.
 5. 5 Gün Işığından Tasarruf Sizi Kötü Bir Çalışan Yapar


  Kaçınız çalışmanız gerekirken bu yazıyı okuyorsunuz? Endişelenmeyin çünkü bunu pek çok kişi yapıyor ve iyi haber de şu ki, eğer ilkbahar ya da sonbahar aylarındaysanız mazaretiniz var. Saatleri bir saat ileri veya geri almak insanların çalışma saatlerinde internette daha çok vakit geçirmesine yol açıyor. Çeşitli araştırmacılar bu konuda Google verileriyle araştırmalar yaparken, saatlerin ileri veya geri alındığı Pazartesi günlerinde insanların internette daha çok gezindiğini ve işi aksattığını fark ettiler.
 6. 6 Para Hakkında Düşünmek Ahlakınızı Etkileyebilir


  Her birimiz ahlaklı insanlar olduğumuzu düşünüyoruz fakat görünüşe göre para hakkındaki düşüncelerimiz, ahlak çökertici kararlar vermemizi sağlayabiliyor. Geçen yıl Harvard – Utah Üniversitesi araştırmacıları bu konuda bazı çalışmalar yaparken, konu para olunca insanların yalan ve aldatmaya daha yatkın olduğunu fark etti.
 7. 7 Kahve İntihar Riskini Azaltır


  Dünyanın acımasız bir yer olduğunu düşündüğümüz zamanlar mutlaka oluyor. Bazıları için bu hiç bitmeyen bir duygu olurken, tek çıkış yolu olarak da intiharı görüyorlar fakat Harvard araştırmacılarına göre sadece bir bardak kahve içmek dahi şaşırtıcı şekilde dünyaya dair negatif düşüncelerinizi değiştirebilir. 20 yıllık bir süreçte yaklaşık 200 bin kişinin izlendiği devasa bir araştırma yapılırken, düzenli kahve tüketen ve tüketmeyen kişilerdeki intihar oranlarına bakıldı. Garip bir şekilde günde bir fincan kahve içenlerde intihar riski neredeyse yüzde 50 oranında azalıyordu. Görünüşe göre bu da kafeine bağlı bir durum. Teoriye göre kafeindeki maddeler anti depresan görevi görüyor ve beyni destekliyor. Tabii yine de çok fazla içmemenizi tavsiye ediyoruz.
 8. 8 TV İzlemek Sizi Daha Cinsiyetçi Yapabilir


  İletişim Dergisi’ne göre tek bir televizyon dizisi izlemek dahi erkekleri normal hâlinden daha cinsiyetçi duruma sokabiliyor. Kulağa inanılmaz gelse de televizyonda gösterilen zayıf kadın karakterler, kadınlara dair algımızı da değiştiriyor. Bunu kanıtlamak isteyen araştırmacılar 150 öğrencilik bir grup üzerinde çalışırken, çeşitli diziler izletildi ve televizyonun etkisi ortaya konuldu.
 9. 9 Fast Food Sanatı Sıkıcı Gösterebiliyor


  Bir süre önce Toronto’daki araştırmacılar fast food’un hayattaki güzel şeyleri yargılama yeteneğimizi nasıl etkilediğine dair testler yaptılar ve bunun için de 200 deneğe birkaç fast food fotoğrafı gösterdiler. Ardından da inanılmaz derecede güzel olan, doğal fotoğraflar sunuldu. Sonra da katılımcılardan fotoğrafları oylamaları istendi. Neredeyse istisnasız, öncesinde fast food fotoğrafı gören katılımcılar başarılı sanat fotoğraflarını beğenmedi. Deney bu sefer farklı bir çalışmayla tekrar edilirken, bu sefer de opera dinletildi fakat sonuçlar yine benzerdi.
 10. 10 Zaman Algınız Cinsiyetinizle İlgili


  Zaman Yolcusunun Karısı filmini hatırlıyor musunuz? İki çiftin zamanı farklı şekilde algılamaları ve bunun ilişkilerini etkilemesi kesinlikle duygusaldı. Fakat gerçek şu ki, eğer şu an bir ilişkideyseniz siz de aynı durumu yaşıyorsunuz! Yıllar boyunca yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kadın ve erkekler zamanı farklı şekilde deneyimliyor. 1992’deki ilk çalışmalarda bu kanıtlanırken, birkaç yıl sonra yine benzer sonuçlar ortaya konuldu.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

177
90 shares, 177 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
27
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
39
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
32
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
35
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
33
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
27
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
49
BEĞENDİM
İYİ İYİ
52
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
44
İDARE EDER!
Selin DEMİR

Beyn El Minel :) Her Şey Kafada Başlar ve Biter ....!

8 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bilgileri öğrendikçe artık hayatınızı daha kontrollü bir şekilde yaşıyorsunuz, eskiden dikkat etmezdim ama şimdi renklere ve diğer özelliklere dikkat edeceğim.

 2. Müziğin yemek üzerinde etkisini gerçekten büyüleyici buluyorum. Bu konuda birçok kaynaktan araştırma yaptım ve kendi çapımda birkaç deneme de yaptım. Gerçekten etkiliyor buna emin olabilirsiniz. Bunun dışında ilk maddede paylaşmış olduğunuz kırmızı renk ile ilgili durum çok şaşırtıcı. Bu konuyu da detaylıca araştıracağım 🙂

 3. Televizyonda karşımıza çıkan dizi, film ve programların cinsiyetçiliğin daha ön plana çıkmasını sağladığına kesinlikle katılıyorum. Bu nedenle başta ülkemiz olmak üzere dünya genelinde kadınların ön plana çıktığı dizi ve filmlerin sayısı giderek artıyor. Bu sayede bu algıyı kırmak ve kadınların da toplumda değerini artırmak için büyük bir çaba var. Kadın veya erkek herkes eşit doğuyor bu dünyada kimsenin kimseye üstünlük taslamasını doğru bulmuyorum kesinlikle.

 4. Gün ışığına az maruz kalmak gerçekten birçok açıdan olumsuz etkisi bulunan bir durum. Kahvenin intihar etme isteği üzerindeki etkisi ise şaşırttı beni. Bu tarz konularda bilgilendirici yazılarınızı severek takip ediyorum.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı