Duyma yeteneği müthiş olan hayvanlar

Bu listemizde duyma yeteneği müthiş olan canlıları ele aldık.1 min


136
70 shares, 136 points

Dünya üzerinde yaşayan hayvanların bizim göremediğimiz süper güçleri olabiliyor. Bazıları neredeyse ölümüz bazıları kızıl ötesi görebilmekte, bazılarının kulağı o kadar hassas ki binlerce metreden sesleri duyabilmektedir. Bu listemizde duyma yeteneği müthiş olan canlıları ele aldık.

 

 1. 1 Güveler


  Güvelerin karada yaşayan canlılar içinde en gelişmiş duyma yeteneğine sahip olduğunu biliyor muydunuz? İnsana oranla kat be kat üstün duyma yeteneğine sahip olan bu böcek türü yarasaları bile arkasında bırakıyor
 2. 2 Yunus Balıkları


  Yunusların duyma sistemi de oldukça gelişmiştir. Bir insandan çok daha fazla duyabilirler. Örneğin iki yunus aralarındaki 10 km’lik mesafeye rağmen birbirlerini duyabilmektedirler.
 3. 3 Greater Wax Güvesi


  Bu güve türü de tıpkı akrabaları gibi oldukça gelişmiş bir duyma sistemine sahiptir. Yaklaşık 300.000 hz frekansındaki sesleri bile çok rahat bir şekilde duyabilmektedir. Yunuslar 160.000, Kediler 64.000 yarasalar ise 110.000 hz’lik frekansları duymaktadır.
 4. 4 Yarasalar


  Yarasaların özelliği ise duyma sistemlerinde echolocation sistemlerinin olmasıdır bu sayede yukarıda bahsettiğimiz güveleri avlamaktadır. Ancak buna karşı güvelerin de savunma sistemi vardır. Güve kaçmıyor aksine yarasaya 450 farklı ses göndererek aklını karıştırıyor ve yarasa kaybolarak uzaklaşıyor.
 5. 5 Baykuşlar


  Baykuşun kulakları oldukça ilginçtir. Farklı hizalanmış kulak delikleri avını tam olarak tespit edebilme olanağı sağlamaktadır.
 6. 6 Filler


  Fillerin kulağı oldukça hassastır insanlara oranla 20 kat daha iyi duyabilirler hatta o kadar iyi duyarlar ki kum altında ilerleyen suyun sesini dahi algılayabilirler.
 7. 7 Güvercinler


  Güvercinlerin kulağı 0,5 hz frekansındaki sesleri dahi algılayabilen müthiş bir yeteneğe sahiptirler. Bununla birlikte yapılan araştırmalarda güvercinlerin dünyanın en iyi navigasyon sistemine de sahip olduğu keşfedilmiştir.
 8. 8 Petek Güvesi


  Bu canlı arıcıların korkulu rüyasıdır çünkü her şeyi batırabilir ancak süper yeteneğini göz ardı etmek doğru olmayacaktır. İnsanlar 20 kHz’lik frekansları algılarken bu canlılar 300 kHz’lik frekansları çok rahat duymaktadır.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

136
70 shares, 136 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
10
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
22
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
10
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
7
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
27
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
18
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
21
BEĞENDİM
İYİ İYİ
15
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
10
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

 1. Baykuş ve yarasaların duyma kabiliyetlerinin çok üstün olduğunu biliyordum fakat güveler aklımın ucundan dahi geçmemişti yazıya girerken. Güvercin ve filler de gerçekten şaşırtıcı özellikle güvercinlerin navigasyon özelliği müthiş.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı