Elektronik Aletlerden Kişisel Bilgi Nasıl Silinir?

Diyelim Elektronik cihazlarınızı satmaya karar verdiniz . Bu durumda elektronik cihazlarınızdan kişisel verilerinizi nasıl silersiniz ?6 min


168
85 shares, 168 points
Elektronik Aletlerden Kişisel Bilgi Nasıl Silinir?
Elektronik Aletlerden Kişisel Bilgi Nasıl Silinir?

Akıllı telefon, tablet ya da bilgisayar olduğu fark etmeksizin, hepimiz mutlaka elektronik alet kullanıyoruz ve bunlarda kişisel bilgilerimizi depoluyoruz. Üstelik bunları satmaya karar verdiğinizde de, silseniz dahi pek çok bilgi hâlâ içinde kalmaya devam ediyor. Bu yazıda elektronik cihazlarınızdan kişisel veri silme yöntemlerini anlatacağız.

Bilgisayardan kişisel veriler nasıl silinir?
İlk olarak bilgisayarlardan bahsedelim. Bu cihazlarda size ait pek çok kişisel bilgi yer alırken, bunlara erişen insanlar kötü niyetli kullanabilirler. Endişe etmeniz oldukça normalken, format atmanın özel verileri ortadan kaldırdığını muhtemelen daha önce duymuşsunuzdur. Format verilerinizi kesinlikle ortadan kaldırır fakat aslında her şeyi silmenin sağlam bir yöntemi değildir.

Aslına bakarsanız, sabit diskinizi formatlamak sadece hassas bilgileri silmenin bir adımıdır. Her ne kadar pek çok veriyi silse de, arkada hâlâ izler bırakır. Bizim istediğimiz ise diskimizde en ufak bir eski parça bile kalmaması.

Bu Mac bilgisayarlarda oldukça basit bir işlem. Bilgisayarla verilen işletim sistemi diskinizi takın ve yeniden başlatırken C tuşuna basarak boot menüsne girin. Buradan Utilities – Disk Utility yolunu izleyin ve Erase’i seçin. Artık hem diski tamamen silme, hem de üstüne başka şeyler yazarak izleri ortadan kaldırma şansınız var. Silmek yarım saat sürerken, 7 kere üstünden geçmek saatler, 35 kere geçmek de günler alabilir. Bu işlemi uyguladıktan sonra artık işletim sisteminizi tekrar yükleyebilirsiniz.

Eğer Windows bir bilgisayarınız varsa, işlem biraz aha zor olabilir. Bunun için Darik’s Boot & Nuke adlı ücretsiz programını indirebilirsiniz. Bu program basit şekilde hard format atmanızı sağlıyor. İndiriyor, CD’ye kuruyor, bilgisayarınızı başlatıp diski seçiyor ve gerisini ona bırakıyorsunuz. İşlem bitince ise yeniden işletim sisteminizi format CD’nizden yüklemeniz gerekiyor.

Tablet ve akıllı telefondan kişisel veriler nasıl silinir?

Şimdi de günümüzün modası mobil cihazlara geçelim. Telefon ve tabletlerde de pek çok hassas bilgi yer alırken, bu cihazları sonuçta her yere yanımızda götürüyoruz. Rehberimiz, e-postalarımız, Facebook, Twitter, Instagram ya da Foursquare gibi pek çok sosyal medya ağımız da erişilebilir oluyor. Bu yüzden de telefonumuzu satmadan önce kişisel verilerimizi tamamen silmek önemli.

iOS’ta Ayarlar sekmesine girerek doğrudan telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürebilir, her şeyi ortadan kaldırabilirsiniz. Aslında aynı işlem Android için de geçerli fakat onda SD kart verileriniz yerinde durmaya devam ediyor. Bunun için de SD kartınızı bilgisayara yedekleyebilir, ardından verileri silip karta format atabilirsiniz. Bu iki işlemin ardından ne iOS, ne de Android telefonlarınızda herhangi bir veri kalmayacaktır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Makalelerimiz!

 

 

Kaydet

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

168
85 shares, 168 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
23
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
30
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
21
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
16
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
38
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
33
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
54
BEĞENDİM
İYİ İYİ
39
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
31
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı