En Büyük 10 Kızılderili Şefi ve Lideri

Kızılderili şefleri arasında en çok bilinmesi gerekenler..1 min


177
75 shares, 177 points

ABD’de yaşayıp yaşamamanız önemli olmaksızın, muhtemelen ülkedeki çeşitli tarihsel figürleri duymuşsunuzdur. Fakat ya onlardan önce de orada yaşayanlar ne olacak? Birçok Amerikalı dahi açıkçası Kızılderili yani Yerli Amerikalılar tarihi hakkında çok az şey biliyor.

Kızılderili tarihinin en çok göz ardı edilen yönlerinden birisi de çeşitli kabililere şef veya savaş liderleri olarak önderlik eden bu sıradışı adamlar oluyor. Tıpkı Amerikalı, İngiliz veya Meksikalı taraflar gibi son derece asil ve cesur olan bu adamlar, artık tarihin tozlu sayfaları arasında yer alıyor. İşte Kızılderili şefleri arasında en çok bilinmesi gerekenler;

 1. 1 Victorio


  Apaçi kabilesinin üyesi olan Victorio, aynı zamanda Chiricahua kabilesinin de şefi pozisyonundaydı. Şu anda New Mexico adlı bölgede 1809 yılında hayata gelirken, o zamanlar bu topraklar Meksikalıların kontrolü altındaydı. Yıllar boyunca Birleşik Devletler Kızılderili topraklarına yerleşirken, Victorio da halkının çalkantılı dönemler geçirdiği bir zamanda doğmuştu. Bu tecrübeden ötürü kendisi korkusuz bir savaşçı ve lidere dönüşürken, küçük birliklerle sayısız istilalara karşı koydu. Victorio ve adamları 10 yıldan fazla bir süre ABD kuvvetlerini geri püskürtmeyi başarırken, sonunda 1869 yılında teslim oldular. Fakat bir süre sonra tekrar halkıyla harekete geçti ve yine ‘kanunsuz’ konumuna girdi. 1880 yılında da Tres Castillos Dağları’nda etrafı sarıldı ve Meksikalı birlikler tarafından öldürüldü. Bazı kaynaklar onun kendi canına son verdiğini de söylemektedir.
 2. 2 Şef Cornstalk


  Gerçek adı Hokolesqua’nın İngilizce çevirisi olan Cornstalk ile tanınan şef, 1720 yılında Pensilvanya bölgesinde dünyaya geldi. Birçok diğer Shawnee mensubu gibi, o da 1730’larda istilacılar yüzünden Ohio’ya yerleşti. Cornstalk ilk savaş tecrübesini Fransız – Yerli savaşında yaşarken, kendi kabilesi Fransızlarla birlik olmuştu. Lord Dunmore 1774 yılında bir savaş daha başlatınca, Cornstalk tekrar mücadeleye girdi. Buna rağmen koloniciler kısa sürede Shawnee ve ittifaklarını bozguna uğratarak barış yapmaya zorladı. Cornstalk ise ölümüne kadar anlaşmayı kabul etmedi. 1777 yılında bir Amerikan kalesine doğru onları uyarmaya giderken esir alındı ve intikam arayan koloniciler tarafından katledildi. Mirası ise yaşarken yaptıklarıyla değil, ölümünden sonra yaşadı çünkü uçan bir hayaletin Cornstalk ruhunu topraklarda taşıdığına inanıldı.
 3. 3 Kara Şahin – Black Hawk


  Sauk kabilesinin bir üyesi ve daha sonra da savaş lideri olan Kara Şahin, 1767 yılında Virgina eyaletine dünyaya geldi. 1812 Savaşı’nda İngiliz tarafında girene kadar hakkında az şey biliniyordu. Rakip Sauk lideri Birleşik Devletler tarafıyla bir anlaşma imzalarken, Kara Şahin ise bunu kabul etmedi ve iki taraf arasında anlaşmazlık meydana geldi. 1832 yılında Kara Şahin 1000 ile 1500 arası Kızılderiliyi Illinois’teki bir anlaşma alanına çekti. Bu hareket Kara Şahin Savaşı’nı başlatırken toplamda 15 hafta sürdü. Kendi halkı tarafından gözden düşünce hayatının son 5 yılını Iowa’da geçirdi ve ölümünden önce de bir otobiyografi kaleme aldı.
 4. 4 Tecumseh


  Bir diğer Shawnee savaş lideri olan Tecumseh, 1768 yılında Ohio Vadisi etrafında doğdu. 20 yaşındayken büyük ağabeyi ile çeşitli istilalara katılırken, daha sonra Indiana’yı terk etti ve genç savaşçılar yetiştirerek saygı duyulan bir savaş şefi hâline geldi. Ağabeyinin yeteneklerini de avantaj olarak kullanırken, kısa sürede birçok farklı insanı Prophetstown adlı bir yerleşim yeri etrafında toplamaya başladı. Tecumseh adam toplamak için seyahate çıkarken, gelecekteki ABD Başbakanı William Henry Harrison sürpriz bir saldırı yaptı ve neredeyse herkesi öldürdü. Bu durumdan ötürü öfke duyan Tecumseh, İngilizlerle birlikte 1812 Savaşı’na katıldı fakat Thames Muharebesi’nde 1813 yılında hayatını kaybetti. Her ne kadar onlar için hep bir düşman olsa da, Amerikalılar Tecumseh’i yerel bir kahraman hâline getirdi.
 5. 5 Geronimo


  Belki de tüm zamanların en ünlü Kızılderilisi olan Geronimo bir şifacıydı. 1829 yılında dünyaya gelirken, kendini Apaçi yaşam tarzına verdi. Genç bir oğlanken öldürdüğü ilk avın kalbini yedi ve 18 yaşına gelmeden 4 ayrı istilaya çıktı. Halkının büyük çoğunluğu gibi o da koloniciler yüzünden acı çekerken, bölgeyi kontrol eden Meksikalılar da eşiyle üç çocuğunu öldürdü. Her ne kadar Amerikalılardan nefret etse de, öldüğü güne kadar Meksikalılara da çok büyük bir nefret besledi. 1848 yılında Apaçi topraklarını ele geçirince savaş başlattı ve Geronimo ile adamları 10 yıl boyunca direndi. Cesur kaçışlarıyla da nam salarken, 1886 yılında teslim oldu, son nefesini atının üstünde 1909 yılında verdi. Ölüm döşeğinde ise ‘Asla teslim olmamalıydım, son adam ben kalana kadar savaşmalıydım’. dedi.
 6. 6 Çılgın At – Crazy Horse


  Sioux kabilesinin korkusuz savaşçısı ve lideri Çılgın At, 1840 yılında Güney Dakota bölgesinde meydana geldi. Bir hikayeye göre müthiş savaşçı yeteneklerini gören babası kendisine bu adı uygun görmüştü. Amerikalılar ile Siouxlular arasındaki tansiyon, onun doğumundan beri artıyordu. 1854’ün Ağustos ayında Galip Ayı adlı bir Sioux şefi, beyaz bir asker tarafından öldürülmüştü. Misilleme olarak Siouxlular ise 30 adamıyla birlikte bir Amerikan askerini öldürmüştü. Usta bir gerilla savaşçısı olarak tanınan Çılgın At, ABD ordusu için tehdit oluşturuyordu. Katıldığı en unutulmaz savaş Little Bighorn Muharebesi olurken, Custer ve adamlarını yenmeyi başarmıştı. Fakat ertesi yıl teslim oldu ve tutsak olduğu sırada kaçmaya çalışırken süngüyle öldürüldü.
 7. 7 Şef Seattle


  1790 yılında Washington’da dünyaya gelen Şef Seattle, ailesinin sayesinde iki farklı kabilenin şefiydi. Bölgeye gelenlere karşı sorun yaratmazken, diğer yerel kabililer Amerikalılarla olan bu yakınlığından ötürü ona kızgınlık duyuyordu ve ardından şiddetli çatışmalar başlamıştı. Şef Seattle, şiddetin sadece süreci hızlandıracağını savunurken, kolonicilerle olan bu yakın ve barış dolu temasları onun Hristiyan olmasına sebep oldu ve hayatının geri kalan günlerinde dindar biri olarak yaşadı.
 8. 8 Cochise


  Tarihteki en büyük Apaçi şeflerinden birisi olan Cochise’in çocukluğu hakkında neredeyse hiçbir şey bilinmemekte. Aslında kimse ne zaman doğduğundan bile emin değil fakat uzun boylu, etkileyici bir figür olduğu söylenir. Chiricahua kabilesi lideri Cochise, adamlarıyla sayısız istilaya katılırken, bazen Meksikalılara, bazen de Amerikalılara karşı savaştı. Fakat ölümüne sebep olan da ABD’lilere karşı yaptığı saldırılar oldu. Amerikan Sivil Savaşı başlayınca Arizona bölgesini koloniciler Apaçilere bırakmıştı fakat bir yıl geçmeden geri döndüler ve oldukça güçlü silahlarla hâlâ savaşmaya devam eden kabililere karşı saldırıya geçtiler. Neredeyse 10 yıl boyunca Cochise ve bir grup savaşçısı dağlarda saklanırken, gerektiği zamanlarda saldırıya geçtiler ve yakalanmaktan kaçındılar. Sonunda Cochise’e Arizona’nın önemli bir kısmı önerilirken, cevabı ise şöyle oldu; ‘Beyaz adam ile yerliler aynı suyu içip, aynı ekmeği yiyecek ve barış içinde yaşayacak.’ Buna rağmen Cochise söylediklerini tecrübe edemedi ve ciddi şekilde hastalanarak 1874 yılında öldü.
 9. 9 Oturan Boğa


  Bir şef ve kutsal bir adam olan Oturan Boğa 1831 yılında doğarken, gençliğinde ateşli bir savaşçıydı ve ilk akınını daha 14 yaşındayken yapmıştı. ABD kuvvetleriyle ilk şiddetli karşılaşması 1863 yılında gerçekleşirken, cesaretiyle etrafında pek çok yerliyi topladı. Savaş devam ettikçe bölgeye çok sayıda koloni kuvveti gelirken, şefler ardı ardına teslim oluyordu ve Oturan Boğa da Kanada’ya kaçmıştı. Halkı açlıktan ölmemek için Birleşik Devletler ile anlaşmaya varırken, Oturan Boğa’nın beyazları topraklardan atmaya yönelik bir hareket olarak bilinen Hayalet Dansı’na katılacağı iddiası atıldı. Bu ortaya korkular çıkarılırken tutuklanması emredildi. Daha sonra polis ile taraftarları arasında bir silahlı çatışma meydana gelirken, Oturan Boğa başından vurularak öldürüldü.
 10. 10 Mangas Coloradas


  Cochise’nin üvey babası ve 1800’lerin en önemli şeflerinden birisi olan Mangas Coloradas, bir Apaçi kabilesi üyesiydi. Yeni yüzyıla tam girerken dünyaya gelen ve sıradışı şekilde uzun boylu olan Mangas Coloradas, grubunun birçoğu öldürüldükten sonra 1837 yılında başa geçti. Birleşik Devletler Meksika üzerine savaş ilan edince, Mangas Coloradas onları insanlarının kurtarıcısı olarak gördü ve Amerikalılarla bir barış anlaşması imzalayarak askerlerin Apaçi toprakları üzerinden geçişine izin verdi. Fakat genellikle olduğu gibi, topraklarda yine altın ve gümüş bulunanca barış anlaşması afa kaldırıldı. 1863 yılında Birleşik Devletler yine barış bayrağı açtı fakat kendisi ihanete uğradı, kaçmayı denerken öldürüldü.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

177
75 shares, 177 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
33
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
22
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
25
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
53
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
36
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
62
BEĞENDİM
İYİ İYİ
36
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
30
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. her biri efsane bir çoğunun hayat hikayelerini ve belgeselini izledim mükemmel işler başarmışlar özellikle oturan boğa belgeselini izlemenizi tavsiye ederim

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı