En İlginç 10 Refleks

İnsanlar içgüdüsel olarak, belli durumlarla karşılaştıklarında refslekslerden ilgi çekici olan 10 tanesini listeledik. 1 min


146
53 shares, 146 points
En İlginç 10 Refleks
En İlginç 10 Refleks

İnsanlar içgüdüsel olarak, belli durumlarla karşılaştıklarında refleksler sergilerler. Bu refleksler cinsiyet, yaş ayrımı yapmaz. Bunlardan ilgi çekici olan 10 tanesini listeledik.

 

 1. 1 Yüz Kızarması Refleksi


  Çoğunlukla stres altında ve heyecanlanıldığında ortaya çıkar. Rahatsız eden bir durumdur. Kulaklara ve boyna kadar bu kızarma yayılabilir.
 2. 2 Gıdıklanma Refleksi


  Birçok insan gıdıklanır ve vücutta istemsiz hareketler oluşur. Kasılma, ürperti hissetme durumları yaşanır. Elektrik akımına kapılmak terimi ile en yakın şekilde izah edilebilir.
 3. 3 Ürperme Refleksi


  Genellikle etkileyici bir müzik dinlerken veya bir filmde etkileyici bir sahne izlerken oluşur. Tüylerin diken diken olması durumu ve çoğunlukla titreme eşlik eder. Genellikle kısa sürelidir ve çabucak yaşanır biter.
 4. 4 Esneme Refleksi


  Uykumuz geldiğinde yaşanan esneme ile karıştırmayalım. Bazı durumlarda bu refleks bulaşıcıdır. Esneyen birini gördüğünüzde bu refleks yaşanır. Birçok filmde bu refleks ile ilgili komik sahneler vardır.
 5. 5 Bulaşıcı Duygusallık Refleksi


  Bu da esneme refleksi gibidir. Çoğunlukla sürü psikolojisi ile oluşur. Bir grupta sevinç veya üzüntü halleri yoğunsa o topluluktaki bireylerde bunlardan etkilenip aynısını yaşayabilir. Ülkelerde milli yas veya sevinç durumlarında sıkça görülür.
 6. 6 Dalıcı Refleksi


  İnsan dâhil bütün memeli canlılarda suya girildiğinde görülür. Yüz suya değdiğinde, vücut istemdışı olarak kendini yeni ortama göre ayarlamaya başlar. Kalp atışı yaklaşık 1/4 oranında azalır, akciğerde değişim görülür, kan basıncı değişir. Bu gibi değişikler, organların basınçtan parçalanmasını engelleyecek önlemlerdir.
 7. 7 Mahkûm Sinema Refleksi


  Genellikle uzun süre karanlıkta kalındığında görülen bir reflekstir. Gözün önüne havai fişek benzeri diyebileceğimiz cisimler gelir.
 8. 8 Vestibulocochlear Sinir Refleksi


  Bu refleks, en hızlı reflekslerden biri kabul edilir. Başımızı sağa veya sola hareket ettirsek bile önümüzdeki objeye olan dikkatimiz dağılmaz. Mesela araba veya motosiklet kullanırken, hareket halinde kısa bir süreliğine sağa veya sola bakıldığında aracımız düz yolda ilerlemeye devam eder. Alkol, alındığı miktara göre bu refleksi büyük oranda bazen de tamamen yok eden bir maddedir. Alkollü araç kullanılmaması konusundaki sıkı uyarılar ve cezalar, bu refleks kaybolduğu içindir.
 9. 9 Miktürisyon Sonrası Kasılma Refleksi


  Çoğunlukta erkeklerde görülür. Bazı durumlarda yatağı ıslatmayla sonuçlanır. Kısaca, vücutta bir ürperti başlaması ve idrar yapma isteği uyanmasıdır. En çok geceleri oluşur.
 10. 10 Ayak Tabanı Refleksi


  Bebeğin ayak tabanına bir cisimle dokunulduğunda, ayak parmakları dışarı doğru aynı bir yelpaze gibi açılır. Ama aynı durum olgun bir kişide tam tersidir, ayak parmakları dışarı doğru bükülerek tepki verir.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

146
53 shares, 146 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
29
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
31
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
30
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
54
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
25
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
63
BEĞENDİM
İYİ İYİ
37
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
41
İDARE EDER!
Duygu SELİVAN

Ben deniz , DuyguSELİ , efendim ,şimdi ben deli gibi sinema tutkunuyum . İlgi alanım , hayallerim...Saygılar..
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı