En Yaşlı İnsan İskeleti Kaç Yaşında?

En Yaşlı İnsan İskeleti Kaç Yaşında? Ve İnsan kemiklerinin yaşı nasıl tespit edilir? Bu sorulara Cevap Aradık.5 min


173
76 shares, 173 points
En Yaşlı İnsan İskeleti Kaç Yaşında
En Yaşlı İnsan İskeleti Kaç Yaşında

Bildiğiniz gibi dinozorların ve daha pek çok tarih öncesi canlının, iskeletlerine, kafataslarına ve kemiklerine bakarak yaşlarını tespit edebiliyoruz. Peki aynı durum insanlar için de geçerli mi? Bu konuda geçtiğimiz ay Nature dergisinde önemli bir araştırma yayınlanırken, ortaya da bilmediğimiz şeyler çıktı.

İnsan kemiklerinin yaşı nasıl tespit edilir?

En yaşlı insan kemiğini tespit ederken iki önemli faktör var. Birincisi, kemiklerin tarihinin doğru tespit edilmesi gerekiyor. Bilim adamları kemiklerden yaş tespiti yaparken birkaç metod kullanıyor ve bunlar birbiriyle karşılaştırılıyor.

Bunlardan birisi elektron spin rezonansı adı verilen yöntem. Bu şekilde kemiklerin zaman içinde ne kadar elektron emdiği ölçülüyor. Bilim adamları aynı zamanda yaşlanmaya sebep olabilecek şartları da göz önüne alıyor. Örneğin, yakınlarda herhangi bir nesne ya da gereç bulunmuş muydu? Kemikler nerede bulunmuştu? Şartlar yaş tespitinde oldukça önemli olurken, eğer geriye sadece birkaç kemik kaldıysa, ekstra dikkat edilmesi gerekiyor.

Diğer faktör ise bulunan kemiklerin gerçekten bir insana ait olup olmadığı bilgisi. Bildiğiniz gibi insanların önceki atası ya da yakın akrabası Neandertallar vardı. Bunlar insanlara çok benzese de, kemikleri ve kafatasları biraz daha farklı. Dolayısıyla bulunan fosillerin, günümüz insanı gibi olması gerekli.

En eski fosil kemikler

Genellikle bilinen en eski insan olarak, adına Lucy verilen 3.2 milyon yıllık fosiller gösteriliyor. Lucy’nin modern insanların atası olduğu söylenirken, 2 yıl önce de Etiyopya’da Lucy’nin bulunduğu yere oldukça yakın bir bölgede başka fosiller ele geçirildi. Bu fosiller doğrudan modern insanlarla ilişkiliydi ve daha yeniydi.

Bunlar dışında Suudi Arabistan’da da insan olduğuna inanılan, 90 bin yıllık fosiller bulunurken, Amerika’da da 13 bin yıllık iskeletler ele geçirildi.

İnsan göçünde yeni keşifler

En eski fosillerin kökeni genellikle Afrika kıtasına dayanıyor. Nature tarafından yayınlanan haritaya göre ise homo sapien türü, Doğu Afrika’dan 150 bin – 200 bin yıl önce göç ettiler ve Arap Yarımadası’na geçtiler. İnsanların Avrupa ve Avustralya’daki varlığı ise çok daha yeni ve 45 – 50 bin yıl öncesine dayanıyor. Bu konuda en genç olarak ise 15-20 bin yılla Amerika ve Kuzey Asya gösteriliyor.

Şu anda insanlığın beşiği olarak Doğu Afrika olarak gösterilse de, araştırmalar hala devam ediyor ve yeni keşifler bulunmaya devam ediyor.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

173
76 shares, 173 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
30
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
45
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
29
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
25
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
51
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
26
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
40
BEĞENDİM
İYİ İYİ
74
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
44
İDARE EDER!
Hayal SEZGİN

Güzellik felan hikaye anacım...Yaşam mı? , bir baş Belası..!

3 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı