Endüstri Alanındaki Önemli Buluşlar ve Mucitleri

Gelin şimdi hep beraber hayatımızın her alanını kolaylaştıran buluşları ve onların mucitlerini inceleyelim. 15 min


145
82 shares, 145 points

1750 ve 1900 yılları arasında gerçekleşen sanayi devrimi tüm Dünya’daki insanların hayatının değişmesini sağlamıştır. Bu dönem içerisinde yapılan birbirinden yararlı buluşlar sayesinde, endüstriyel alanda insan gücü yerini makinelere bırakmış ve bu sayede üretimler daha seri bir hale gelmiştir. Yapılan o buluşlar günümüzde hala geliştirilmekte olup yalnızca üretim alanında değil, ulaşım, haberleşme ve teknoloji gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Birbirinden faydalı olan bu buluşların mucitleri ise o dönemlerde yeniden yarattıkların toplumun ön saflarında yer almışlardır. Mucitleri kendi yaptıkları buluşların gelişme sürecini göremeden bu dünyadan ayrılmış olsalar da insanlık için yaptıkları buluşlar sayesinde sürekli olarak hatırlanmaktadır. Gelin şimdi hep beraber hayatımızın her alanını kolaylaştıran buluşları ve onların mucitlerini inceleyelim.

Endüstri Alanındaki Önemli Buluşlar ve Mucitleri
Endüstri Alanındaki Önemli Buluşlar ve Mucitleri

Buhar ile çalışan motorlar

Günümüzde var olan içten yanmalı motorlar icat edilmeden önce buhar ile çalışan motorlar keşfedilmiştir. İlk keşfinin ardından üretim alanında, gemi ve demiryolu lokomotiflerinde bir güç kaynağı olarak kullanılmıştır. Bu sayede fabrikaların üretim kapasitesi artırılmış ve insan gücü yerini makinelere bırakmaya başlamıştır. 19. yüzyılda ise ulusal ve uluslararası ulaşım ağlarının genişlemesini sağlamıştır.

Watt’ın buhar motoru: 17. Yüzyılın ilk yıllarında ilkel durumda olan buhar motorları Britanya’da madenlerden su pompalamak amacıyla kullanılmıştır. İskoçyalı mucit James Watt 1765 yılında daha önce var olan gelişmelerden faydalanarak var olan buhar motorlarına ayrı bir kondansatör eklemiştir. Bu sayede pompalama motorlarının verimi artırılmış ve 1781 yılında pompaların yukarı aşağı hareketinin yerine bir şaft eklenerek gelişmiş bir makine tasarlanmıştır. Bu iyileştirmeler sayesinde tasarlanan Watt’ın buhar motoru un değirmenlerinde, kâğıt fabrikalarında ve su tesislerinde kullanılan birincil güç kaynağı olarak kullanılmıştır.

Buharlı lokomotif: İngiliz mühendis Richard Trevithick, Watt’ın daha önce üretmiş olduğu ancak fazla pratik olmayan buharlı motoru kullanarak demiryolu lokomotifine uyarlamıştır. Motoru aynı şekilde kullanmayarak üzerinde bazı değişiklikler yaparak daha kuvvetli hale getirmiştir. Trevithick tarafından üretilen bu motor Watt’ın motoruna göre yüksek basınçlarda çalışarak daha fazla güç ürettiğinden kısa sürede İngiltere’de endüstriyel alanda yaygınlaşmıştır.

Vapurlar ve buharlı gemiler: 18.yüzyılın sonlarına doğru İngiltere, Fransa ve ABD’de vapurlar ve diğer buharlı gemiler yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ticari amaçla kullanılan ilk vapur 1807 yılında Robert Fulton tarafından tasarlanmış ve saatte yaklaşık 8 km hıza ulaşmıştır. Daha sonra daha büyük boyutlarda buharlı gemiler tasarlanmış, hem yüzlerce kilometrelik mesafelere yolcu taşımış hem de kargo teslim etmede kullanılmıştır.

 Telefon ve telgraf

  1. yüzyıldan önce iletişim ve haberleşme alanında oldukça ilkel yöntemler kullanılmaktaydı. Bu yöntemler kısa mesafeli alanlar içinde kullanılmaktaydı. 19. Yüzyılın başlarında çağın icatları olan telefon ve telgrafın bulunması ile ilk defa büyük mesafelerde güvenilir iletişim sağlanmıştır. Diplomasi, ticaret, askeri operasyon, gazetecilik ve gündelik hayatın sayısız alanında oldukça yaygın olarak kullanılmış, uzun ömürlü olduğu kanıtlanmıştır.

Telgraf: İlk pratik elektrikli telgraf sistemleri 1837 yılında Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya’da neredeyse aynı anda keşfedilmiştir. İngiliz mucitler William Cooke ve Charles Wheatstone tarafından geliştirilen ilk cihazda alıcı bir makine üzerinde bulunan iğneler elektrik akımı sayesinde bazı harf ve sayıları plaka üzerine yazmaktaydı. Amerikalı sanatçı ve mucit olan Samuel FB Morse ise kendine ait olan bir elektrikli telgrafı aynı zamanda daha da önemli olan Mors Kodu olarak bilinen evrensel bir kodu yaratmıştır. Birçok sembolik çizgi, nokta ve boşluktan oluşan kod kısa süre içerisinde dünya çapında kabul edilmiştir. Washington, Maryland ve Baltimore arasında bulunan ilk telgraf hattı 1844 yılında tamamlanmıştır. Amerika’da Western Union gibi özel bir telgraf şirketinin kurulması ile, Batı ülkelerindeki hukuksal düzenin korunması, demiryolu üzerindeki trafiğin kontrol edilmesi sağlanmıştır.

Telefon: 1876 yılında İskoçya doğumlu ve Amerikalı bilim adamı olan Alexander Graham Bell insan sesi de dahil olmak üzere tüm sesleri elektrik akımı iletebilen bir telefon yapmayı başarmıştır. Bell tarafından üretilen cihazda iki set metalik sazlık ve elektromanyetik özelliklere sahip olan bobinler bulunmaktaydı. Bu metalik sazlıkların yakınında üretilen ses dalgaları, kendisine bağlı olan elektromanyetik bobinde karşılık gelen akımları indükleyen belirli frekanslarda titreştirmelerine neden olmuştur. Daha sonra diğer bobine akan akımlar, diğer zarın aynı frekanslarda titreşmesini sağlamıştır. İlk telefon görüşmesi Bell’in Boston laboratuvarının iki odası arasında, 10 Mart 1876 tarihinde, Bell’in asistanı Thomas Watson’u çağırdığı sırada gerçekleşmiştir. Başlangıçta telefon, zenginler için bir merak ya da oyuncak halinde iken 20. yüzyılın ortalarında dünya çapında milyarca insan tarafından kullanılan ortak bir ev aleti haline gelmiştir.

İçten yanmalı motor ve otomobil

Endüstri Devrimi’nin son yıllarında ortaya çıkan icatlar arasında içten yanmalı motor ve bununla birlikte benzinle çalışan otomobiller yer almaktadır. Avrupa ve Amerika’daki at ve vagonun yerini alan otomobiller, sıradan insanlar için daha fazla seyahat özgürlüğü sunarak kentsel ve kırsal alanlar arasında ticari bağlantıları sağlamıştır. Bu gibi olumlu özelliklerin yanında şehir planlamaları ve şehirlerin büyümesini olumsuz olarak etkilemiştir. Otomobillerin egzozlarından salınan zararlı gazlar sonucunda özellikle kentsel alanlarda hava, su ve çevre kirliliğine yol açmıştır.

İçten yanmalı motor: Bu türde olan motor çeşitleri içerisinde oksitleyici bulunan hava ile yakıtın karışarak motor içerisinde yanma yoluyla, piston veya rotor gibi motorun hareketleri yüzeylerine itilmesinden oluşan ürünlerdir. Kömür gazı ve hava karışımını kullanarak ticari olarak başarılı olan ilk içten yanmalı motor, 1859’da Belçikalı mucit Etienne Lenoir tarafından üretilmiştir. Başlangıçta pahalı ve verimsiz olması nedeniyle, 1878 yılında Alman mühendis Nikolaus Otto tarafından önemli ölçüde değiştirilmiştir. Verimliliği, dayanıklılığı ve kullanım kolaylıkları nedeniyle Otto’nun tasarımı sayesinde üretilen ve gazla çalışan motorlar kısa süre sonra küçük endüstriyel uygulamalarda buhar motorlarının yerini almıştır. Otto’nun dört zamanlı tasarımına da dayanan ilk benzinle çalışan içten yanmalı motor, 1885 yılında Alman mühendis Gottlieb Daimler tarafından icat edilmiştir. Kısa süre sonra, 1890’lı yılların başında başka bir Alman mühendis olan Rudolf Diesel farklı türde bir içten yanmalı bir motor yapmıştır. Benzin yerine ağır yağ kullanan ve Otto motorundan daha verimli olan dizel motorlar lokomotiflerde, ağır iş makinelerinde ve denizaltılarını güçlendirmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Otomobil: Verimliliği ve hafifliği nedeniyle, benzinli motorlar hafif araçların hareketliliği için ideal olarak düşünülmekteydi. İçten yanmalı bir motorla çalışan ilk motosiklet ve otomobil sırasıyla Daimler ve Karl Benz tarafından 1885 yılında üretilmiştir. 1890’lı yıllarda, Avrupa kıtası ve Amerika Birleşik Devletleri’nde gelişmekte olan bir sanayi ile çoğunlukla zengin müşteriler için giderek daha karmaşık yapılara sahip olan otomobiller üretilmekteydi. 20 yıldan kısa bir süre sonra Amerikalı sanayici Henry Ford, yıllık olarak milyonlarca otomobil üretebilecek bir montaj hattını geliştirmiştir. Bu sayede kendi soyadını verdiği bir otomobil fabrikası kurmuş otomobilin haricinde hafif kamyonetler de üretmeye başlamıştır. Bu sayede üretilen tüm otomobilleri zengin müşterilerin kullanımından çıkararak hem taşımacılık hem de otomobil sahibi olma ihtiyacını ortalama gelire sahip olan Amerikalılar için de uygun hale getirmiştir.

Şu Yazılarımızada Bir Göz Atabilirsiniz:

Eğitimsiz Ama Çok Başarılı 10 İnsan

10 Büyük Kıtalararası Köprü ve Tünel Projesi

20. Yüzyılın Bilinmeyen 10 Tarih Dersi

Otomobil Tarihinde Yaşanan 10 İlginç Olay

Teknolojinin Olumsuz Yanları

Elektrik Hakkında Daha Önce Duymadığınız 10 İlginç Bilgi

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

145
82 shares, 145 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
9
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
7
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
4
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
17
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
12
BEĞENDİM
İYİ İYİ
8
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
7
İDARE EDER!
MaddeveBosluk

Madde ve Boşluk iç içe yaratılmışken İNSAN nasıl olurda salt madde peşinde koşar....!

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı