Fizikçilerin Başardığı 10 İmkansız Durum

Fizik dünyası bir garip çünkü imkansız denilen şeylerin aslında hep olma ihtimali de var. Son zamanlarda bilim adamları bazı olmaz denilenleri başardı.8 min


148
77 shares, 148 points

Fizik dünyası bir garip çünkü imkansız denilen şeylerin aslında hep olma ihtimali de var. Fakat son zamanlarda pek çok bilim adamı bunu da aştı ve bazı olmaz denilenleri başardı.

Soğuma Kanunu

Soğuma Kanunu
Soğuma Kanunu

Geçmişte bilim adamları ‘Kuantum Sınırı’ adı verilen bir bariyerin ötesinde nesneleri soğutamıyordu. Bir şeyi dondurmak için lazerin atomları ve ısı üreten titreşimleri yavaşlatması gerekiyordu. İronik şekilde bu lazer de nesneye aslında sıcaklık getiriyordu. Her ne kadar ısı değeri düşürülse de, bu aynı zamanda kuantum sınırının altına düşmesini de engelliyordu. Şaşırtıcı şekilde fizikçiler alüminyum titreşimi sağlayan bir davul ürettiler ve bu sayede sıcaklığı 360 microKelvin seviyesine düşürmeyi başardılar. Bu da uzayın derinliklerinden dahi 10 bin kat daha soğuk olması anlamına geliyor.

 

En Parlak Işık

En Parlak Işık
En Parlak Işık

Kendi Güneş’imizin ışınları zaten kayda değer ölçüde. Şimdi bir de milyarlarca Güneş ışığının bir araya geldiğini düşünün. Bu son dönem fizikçilerinin labaratuvarlarda hayata geçirdiği bir durum. Resmi olarak Dünya’da görülen en parlak aydınlık değeri olurken, aynı zamanda nesnelerin görümünü de değiştiriyor.

Deneyde kullanılan güçlü lazer 1000 foton dağıtırken, bunlar eşit derecede görünürlüğe sahip olduğu için nesnelerin algılanışını da değiştiriyorlar.

 

Moleküler Kara Delik

Moleküler Kara Delik
Moleküler Kara Delik

Bir grup fizikçi aynı kara delik gibi davranan bir şey yarattılar. Bunun için var olan en güçlü X-ray lazeri LCLS’i kullanırlarken, iyodometan ve iyodobenzen moleküllerini yok ettiler. Araştırmacıların amacı ışınların molekülün iyot atomundaki elektronların çoğunu alıp ortaya bir vakum bırakmasıydı.

Zayıf lazerlerle başaramadılar fakat LCLS kullanıldığında beklenen oldu ve ardından şaşırtıcı bir şey meydana geldi. Kendi kendini durdurmak yerine, iyot atomu yakındaki hidrojen ve karbon atomlarının elektronlarını yutmaya başladı. Tıpkı bir molekülün içindeki küçük bir kara delik gibi davranıyordu.

Metalik Hidrojen

Metalik Hidrojen
Metalik Hidrojen

Kendisi bir gaz olsa da, bilim adamları metalik bir hidrojen yapmayı başardılar. Bu olasılık ilk defa 1935 yılında tartışılırken, fizikçiler yüksek bir basıncın dönüşüme sebep olacağını düşünüyordu. Sorun şu ki, kimsenin böyle aşırı bir basınç yaratma şansı yoktu.

2017 yılında ise ABD’li bir ekip eski teknikleri kullandı ve teoride yer alan bu materyali ilk defa yaratmayı başardı. Basın kuvveti, birbirinin zıttı olan iki sentetik elmasla gerçekleştirildi fakat hep kritik bir noktada kırılıyorlardı. Daha sonra cihaz yeniden tasarlandı ve metrekare başına 71.7 milyon pound’dan daha güçlü bir basınç oluşturuldu.

Beyin Hücreleri Olan Bilgisayar Çipi

Beyin Hücreleri Olan Bilgisayar Çipi
Beyin Hücreleri Olan Bilgisayar Çipi

Elektroniğin de hayat kaynağı olan ışık, bir gün elektriğin yerine geçebilir. Fizikçiler de ışığın potansiyelini onlarca yıl önce anlarken, artık ışık dalgalarının birbirine doğru seyahat edebildiği biliniyor. Geleneksel elektronikler, elektriğin geçmesi için açılır kapanır transistörlerle çalışırken, yapabilecekleri de kısıtlı durumda. Son zamanlarda yapılan yeni icat ise insan beyni gibi davranan bir bilgisayar çipi. Bu çip birbiriyle etkileşime giren ışık dalgaları kullanarak ‘düşünüyor’ ve nöron gibi çalışıyor.

İmkansız Madde Biçimi

İmkansız Madde Biçimi
İmkansız Madde Biçimi

Supersolid olarak bilinen madde formu, süper akışkan özelliklere sahip ve mekana göre biçim alabiliyor. Bu uzun süre fizikte bir paradoks olarak kalırken, 2016 yılında iki bağımsız bilim ekibi supersolid özelliklerine sahip bir madde üretmeyi başardı. Şaşırtıcı şekilde her iki ekip de farklı yaklaşımlar sergilediler ve tek bir teknik değil, birden fazla düşünceyle yaklaştılar.

Negatif Kütleli Sıvı

Negatif Kütleli Sıvı
Negatif Kütleli Sıvı

2017 yılında fizikçiler son derece şaşırtıcı bir madde formu ürettiler; itilen yönün tersine doğru giden bir madde! Tam bir bumerang olmasa da, negatif kütleye sahip. Pozitif kütle normalde birçok insanın alışık olduğu durum. Bir şeyi itersiniz ve nesne ittiğiniz yöne doğru hızlanır. Bu sıvı ise ilk defa fizik dünyasının alışık olmadığı şekilde hareket etti. İleri itildiğinde, geriye doğru hızlanıyordu!

Zaman Kristalleri

Zaman Kristalleri
Zaman Kristalleri

Nobel ödüllü fizikçi Frank Wilczek ilk defa zaman kristallerini ortaya attığında çılgınca bir fikir gibi gelmişti, özellikle de atomun en alt kısmında hareket üretebilmeleri kısmı. Teorik olarak böyle bir hareketlenme mümkün değildi çünkü o seviyede enerji problemleri yaşanırdı. Bu durum fizik kurallarına aykırıydı fakat 2017 yılında, Wilczek’in bu tuhaf meseleyi anlayışından 5 yıl sonra fizikçiler başardı.

Bir ekip 10 tane birbirine bağlı ytterbium iyonunu iki lazerle manipüle ederken, diğeri ise manyetik alan oluşturarak atomların dönmesini sağladı. Artık zaman kristalleri teori olmaktan çıkıp gerçekliğe döndü fakat yine de dönmeye devam etmeleri için periyodik olarak bölünmeleri gerekiyor.

Bragg Aynaları

Bragg Aynaları
Bragg Aynaları

Bir Bragg aynası çok fazla yansıtma yapamıyor ve içinde 1000-2000 arası atom barındırıyor. Buna rağmen ışığı yansıtabiliyor ve böylece gelişmiş elektronik gibi ufak aynalara ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılıyor. Şekli de geleneksel boyutlarda değil fakat 2011 yılında bir Alman bilim adamı ekibi bugüne kadar en çok yansıtma yapan (yüzde 80 oranında) Bragg aynasını icat etmeyi başardı.

2D Mıknatıs

2D Mıknatıs
2D Mıknatıs

Fizikçiler 1970’li yıllardan bu yana 2D mıknatıslar yapmayı deniyor fakat hep bir noktada başarısızlığa uğruyorlar. 2017’nin Haziran ayında araştırmacılar krom triiyodür kullanarak sonunda 2D bir mıknatıs yaratmayı başardılar. Bileşen oldukça iyiydi çünkü üstü kristalle kaplanmıştı, incelik bakımından kusursuzdu ve kalıcı bir manyetik alana sahipti.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

148
77 shares, 148 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
17
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
14
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
17
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
15
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
15
BEĞENDİM
İYİ İYİ
18
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
11
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

  1. Hayalde görülen bir çok şey başarılı fizikçiler sayesinde hayatımıza giriyor, zaten günümüzde teknolojinin çıkmasının en büyük etkeni fizik.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format