Fiziksel Çekimin Arkasındaki Şaşırtıcı Bilimsel Gerçek

Zıt kutupların çekici geldiğini hepimiz daha önce duyduk ve aslında eşinizi – sevgilinizi seçmenizde yardımcı olan şey bu farklılıklar olabilir. Ya fiziksel çekim ? 6 min


195
199 shares, 195 points
Fiziksel Çekimin Arkasındaki Şaşırtıcı Bilimsel Gerçek
Fiziksel Çekimin Arkasındaki Şaşırtıcı Bilimsel Gerçek

Sevgililer Günü yaklaşınca pek çok kişi aynı soruyu sorar, partnerime – eşime beni yakınlaştıran şey ne? Aynı müziği sevmeniz veya uzun yürüyüşlere çıkmanız mı? Bilim bize ilişkilerimizdeki bu ilhamın tamamen romantik olmadığını söylüyor. Zıt kutupların çekici geldiğini hepimiz daha önce duyduk ve aslında eşinizi – sevgilinizi seçmenizde yardımcı olan şey bu farklılıklar olabilir.

En başta, koku alma duyumuzu anlamamız pek kolay değil. Üstüne üstlük, doğal kokularımız çok farklı ve karmaşık. Dolayısıyla araştırmaların bunlara yönelmesi de kolay olmuyor.

Bir araştırma örneğinde, genomun MHC (majör histokompatibilite kompleksi) kısmı dahil edildi. Biyologlar, MHC adı verilen belli bir grup geni vücudumuzun hastalıklara karşı kendini koruma yeteneği ve cinsel çekim hissimizle bağdaştırdılar.

Araştırmada erkeklere tişört verilirken ard arda birkaç gece böyle yatmaları istendi. Kadınlardan ise daha sonra tişörtleri koklamaları ve özelliklerine göre derecelendirmeleri istendi. Kadınlar daha çok benzer MHC genleri olmayan erkeklerin kokularını tercih ettiler.

Bir diğer araştırmada ise 90 evli çiftle 152 rastgele bilgisayarın eşleştirdiği çift karşılaştırıldı. Gerçekten çift olanların MHC gen grupları arasında ciddi bir farklılık görülürken, dolayısıyla bağışıklık sistemleri de farklıydı.

Bağışıklık sistemi sizden farklı biriyle beraber olmak çekicilik oluşturuyor. Böylece eğer aynı anda hasta olmazsanız, birbirinizle ilgilenebiliyorsunuz. Ayrıca daha da önemlisi, bu eş seçimi bilinç altımızda yatan sağlıklı çocuklar doğurma hissiyle de bağlantılı olabilir. Çocuklar genlerini hem anne, hem de babalarından alıyor ve iki zıt bağışıklık sistemi bir araya gelince ortaya da iyi sonuçlar çıkıyor.

Diğer çalışmalara göre, potansiyel eşler bağışıklık sistemi seçimi yaparken görünüşe de önem veriyor. Bir çalışmada kadınların vücutlarındaki bağışıklık sistemi Hepatit B aşısıyla tetiklenmiş kişilere bakmaları istendi ve ardından kadınların vücutları aşı içerisindeki virüslere karşı antikor üretti. Kadınlar için en çekici erkekler ise bağışıklık sistemi en güçlü olanlardı.

Buna ‘Rastgele olmayan’ ve ‘Genetik çeşitlilik gösteren’ çiftleşme adı verilirken, sanılanın aksine eş seçerken biyolojimiz çok önemli bir rol oynuyor. Tabii bu araştırmaların büyük çoğunluğu daha çok beyaz, heteroseksüel erkeklere yönelik olduğu için bazı sorular da cevapsız kalıyor.

Garip bir şekilde bu zıt çekim kuralı diğer gen gruplarında ise görülmüyor. Araştırmacılar genomun farklı parçalarına baksalar da ciddi sonuçlara erişemediler. Tabii uzun süreli güçlü bir ilişki için genetiğin yanında benzer eğitim seviyesi ve sosyo-ekonomik sınıf da önemli rol oynuyor.

Yani dolayısıyla eşinizi seçerken sadece koku duyunuza güvenmemelisiniz. Fakat eğer eşiniz – sevgilinizin kokusunu başkalarına tercih ediyorsanız, bu hayalgücü değil tamamen bilimle ilgili bir şey.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

195
199 shares, 195 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
14
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
31
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
36
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
35
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
47
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
30
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
63
BEĞENDİM
İYİ İYİ
47
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
49
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı