Geleceğin 10 Müzik Aleti

Müzik, eskiden beri insan yaşamının bir parçası olmuştur. Ruhlarımıza nüfuz eder ve bizim bir parçamız olur.1 min


120
57 shares, 120 points

Müzik, eskiden beri insan yaşamının bir parçası olmuştur. Ruhlarımıza nüfuz eder ve bizim bir parçamız olur. Tıpkı bizlerin, müziği yaratanların bir parçası olduğumuz gibi. Biz ve yarattıklarımız birlikte büyüyor ve birlikte öğreniyoruz. İnsan gelişiminin her aşaması, ruhumuzun işitsel uzantısını oluşturmak için yeni araçlar getiriyor. Gelecek de farklı olmayacak. Zamanın ufkuna doğru ilerlerken, geleceğin bu on enstrümanı yükselişimizin müziğini söyleyecektir.

 1. 1 Cep Synthleri


  Müzik teknolojisi ilerledikçe, müzik ve müzik aletlerinin üretimi daha kolay, daha uygun fiyatlı ve daha rahat hale gelir. En azından endüstrinin profesyonel kademelerinin altındaki büyük stüdyolara duyulan ihtiyaç, rahat ve anında müzik oluşturma ve yayınlama yönünde azalmaktadır. Müzik oluşturma konusundaki bu kompakt ama çok yönlü sistemler, yarını hedefleyen müzisyenlerinin ihtiyaçlarına mükemmel bir şekilde uyar. Korg Volka gibi modeller ve Teenage Engineering'in 49 $ 'a varan maliyeti, modern şarkıcıların ihtiyaç duydukları tüm araçları cep tipi bir pakette çok uygun fiyata sunuyor.

 2. 2 Geliştirilmiş Gitarlar


  Gitarlar icat edilmelerinden sonra ilk elektrikli versiyonların da yaratılmasıyla günümüze genişletilmiş yedi, sekiz, dokuz telli olarak gelmişlerdir. Son gelişmelerle birlikte müziğin temel enstrümanı olmuştur. Ancak ortaya çıkan Synth manyetikler gitarların görevini elinden alacakmış gibi gözüküyor. Synth manyetikler gitarlara synthesizerlar için üretilmiş olan sesleri kullanma imkânı sunar. Özellikle Boss GK serisi bu manyetikler gitar kullanarak pek çok enstrüman sesinin çıkarılmasını sağlarlar. Elektro gitardan bir piyano sesi çıkarmak bile mümkün olmaktadır.

 3. 3 Simüle Edilmiş Dijital Enstrümanlar


  Yukarıda belirtilen synth gitar manyetikleri gibi diğer birçok enstrüman dijitalleşerek modernleşmeye çalışıyor. Örneğin klasik yaylı enstrümanların elektrikli versiyonları kolaylıkla çalınabilir ve üflemeli enstrümanlar ile daha başka birçok klasik müzik enstrümanı tek bir ara yüzle simüle edilebilir. Belki de bu dijitalleştirilmiş enstrümanların en yaygın olanı elektronik davullardır. Akustik davulların sesleri çok yönlü değildir, düzenli olarak profesyonel kayıtlarda elektronik versiyonlarla kullanılır ayrıca taşınması zordur. Bununla birlikte, elektronik davullar kayda hazır bir haldedir. Ses seviyesi ayarlanabilir. Kayıt aşamasında sunduğu kolaylıklar kadar taşıması da kolaydır. Gecenin geç saatlerinde dahi kimseyi rahatsız etmeden bir kulaklık takarak elektro davul çalabilirsiniz.

 4. 4 Pan Davulu


  Müzik dünyasının ilerleyişinde hayatta kalmak için hiçbir teknolojik gelişmeye ihtiyacı olmayan enstrümanlardan bir tanesi de pan davuludur. Aslında, dil davul da denilen pan davul, insan sesi ile birlikte en eski enstrümanlardan bir tanesi olarak bilinir.

 5. 5 Nomis


  DJ’liğin ve diğer loop odaklı (birbirini tekrar eden melodi döngüleri) müzik türlerinin en garip tarafı kullanılan enstrümanların görünmemesidir. Nomis, çalan kişiyi çerçeveleyen gösterişli, dikey ve sekizgen bir kontrol birimine sahiptir. Bu kontrol birimi iki ışıklı kule ile çevrilidir. İlk kule, kullanılan sesi temsil eden bir renk gösterir. Büyük sekizgen kontrol ünitesinin dönmesi melodi çalar ve ikinci kule de döngüsel notalar çalarken nabzı atımına benzer bir ışığı harekete geçirir. Bu durum sadece şaşırtıcı bir ışık şovu oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda izleyicilerin müziğin merkezine ayrıntılı bir bakış atabilmelerini sağlar.

 6. 6 Etkileyici Synthler


  Tuşeli çalım ve artikülasyon genel olarak klavyeye dayalı enstrümanların yanı sıra ses örneklemesi yapan enstrümanların eksiklikleridir. Bir piyanonun tuşları, bir gitarın telleri gibi bükülemez. Oysaki titreşim enstrümanların doğal dinamiklerinden bir tanesidir. Bununla birlikte, bu fikre meydan okuyan ve dijital cihazlardaki ayrıntıları çarpıcı biçimde artıran çeşitli yeni ses modelleyen enstrümanlar da bulunmaktadır. Continuum Fingerboard adı verilen bu enstrüman ilk bakışta boş bir tahtayı andırıyor. Oysa ki üzerinde parmakla dokununca sadece ses çıkarmıyor. Aynı zamanda bu ses parmakları titreştirerek sesin de titreştirilmesine olanak sağlıyor. Tıpkı telli enstrümanlarda olduğu gibi.

 7. 7 Metatonal Enstrümanlar


  Müzik, insanların büyük çoğunluğunun fark ettiğinden çok daha karmaşık bir bilimdir. Bir notanın tam perdesi rezonans yaptığı notlara bağlı olarak değişir. Klavyenin tuşları veya gitarın perdeleri gibi belli konumda sabit notları olan hiçbir enstrüman bu değişikliklerini tam olarak eşleştiremez. Metatonal enstrümanın en büyük özelliği ise iki nota arasındaki onlarca farklı sesi çıkarabilmesidir. Bu durum bazen insan kulağının ayırt etmesi için zor olabilir. Ancak şarkıları içinde kullanıldığı zaman çok daha vurucu etkiler yarattığı zaman insanlar tarafından algılanır. Bununla birlikte, metatonal enstrümanların en önemlisi, her standart müzik notası arasında büyük miktarda aralığa sahip, klavyeye benzer bir enstrüman olan Tonal Plexus’dur.

 8. 8 Eingenharp


  Müzik aletlerinin geleceğinin en önemli unsurlarından biri çok yönlülüktür. Bu, daha büyük dinamikleri olan tek bir enstrümanın aksine birden fazla sese sahip enstrümanlarda açıkça görülmektedir. Bu enstrüman çok yönlülüğün en iyi ifade edilmiş halidir. Bununla birlikte enstrüman gitar çalma pozisyonunda da çalındığı için son derece kullanışlıdır. Eigenharp çok amaçlı bir enstrümandır.

 9. 9 Bio Enstrümanlar


  Tamam, vahşi olma zamanı. Ya insan vücudunun kendisi bu listeye dahil edilmişse? Muhtemelen akla hemen şarkı söylemek ya da beat-box yapmak gibi şeyler gelecektir. Ensefalofon, beyin dalgalarını müzikal sinyallere dönüştüren bir cihazdır. Bu fevkalade yaratıcı araç, yetenek ve enstrümanlardan bağımsız olarak, bir müzisyen tarafından hayal ettiği ve düşündüğü müziği ifade etmenin devrimci bir yoludur. Ensefalofona ek olarak, kalp atımını müzikal veya tıbbi izleme amacıyla kullanan kardiyofon adı verilen bir cihaz daha vardır. Bu cihaz ritmik tonlar üretir.

 10. 10 Bilgisayarlar


  Belki de bu öğe biraz alakasız gibi gözükse de müziğin bilgisayarların geleceğine duyduğu zorunluluk yadsınamaz. Bu listedeki her öğe bir çıkardıkları seslerin bir bilgisayara kaydedilmesine ihtiyaç duyar. Bir başka deyişle bilgisayar olmadan çıkardıkları sesleri yakalayıp işleyebilmek mümkün olmayacaktır. Ek olarak, bilgisayarlar bir enstrümana ihtiyaç duymadan notaları manuel olarak bir programa girmek için kullanılabilir. Programa girilen notalar bilgisayar tarafından istenilen enstrüman sesleri taklit edilerek çalınabilir.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

120
57 shares, 120 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
3
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
1
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
15
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
10
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
8
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
7
BEĞENDİM
İYİ İYİ
2
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Teknoloji ve müziğin bir araya gelmesiyle birlikte ortaya enteresan müzik aletleri çıkmaya başladı. Bu sayede yeni ses çeşitliliği eklenerek alternatif müzik türleri ve şarkıların sayısı giderek artıyor. Müzik dinlemeye bayılan birisi olarak oldukça başarılı yeni çalışmalar olduğunu görüyorum. Güzel bir içerik olmuş teşekkürler.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı