George Soros’un 10 Karanlık Sırrı

George Soros’un 10 Karanlık Sırrı Hakkında ilginç makalemiz . George Soros kimdir? George Soros Hakkında İlginç Bilgiler.11 min


136
68 shares, 136 points

Milyarder George Soros dünya üzerindeki hem en tartışmalı, hem de en güçlü figürlerden birisi. Kimileri için Komünizm sonrası Doğu Avrupa’daki demokrasi gruplarına para desteği sağlayan bir kahraman, kimileri için de son derece zararlı bir figür.

Son ABD seçimlerinde Wikileaks sızıntıları onun Clinton kampanyasıyla bağlarını ortaya koyarken, aynı zamanda e-posta arşivleri de hacklenerek sızdırıldı ve Avrupa’daki mülteci kriziyle doğrudan bağlantıları olduğu söylendi. Birçok bilgi ortaya çıkarken, bu yazıda ünlü milyarder George Soros’un hayatı hakkında  bilmediğiniz 10 konudan bahsedeceğiz.

İngiltere Bankası’nın Çöküşü

İngiltere Bankası’nın Çöküşü
İngiltere Bankası’nın Çöküşü

16 Eylül 1992’de Britanya’da Sterlin, Avrupa Döviz Kuru Mekanizması’nı (ERM) çökertti ve bu bütün dünyada duyuldu. Hükümet kasasından yaklaşık 3.3 milyar sterlin bir gecede silinirken, bu da gerilemeye yol açtı. İngiltere adeta aşağılanmış, sterlin zayıflamış ve insanların geçim kaynağı yok edilmişti. Bunun arkasındaki adam kim miydi? George Soros!

Bu sırada Soros Quantum Fund’da para spekülatörü olarak çalışıyordu. Sterline karşı saldırıları başlattı ve devamlı para alıp sattı, daha sonra ucuz fiyatlarla tekrar satın aldı. Bu yasaldı fakat ahlaki kabul edilmiyordu. Soros daha sonra yaptığı açıklamada sadece o gün içinde 1 milyar sterlin para elde ettiğini söyledi. Bunun etkileri o kadar acımasızdı ki, o gün tarihe ‘Kara Çarşamba’ olarak geçti. 25 yıl sonra bile hâlâ Soros’a bu yüzden kızılıyor.

Malezya Ekonomik Krizi’ne Destek Vermesi

Malezya Ekonomik Krizi’ne Destek Vermesi - George Soros
Malezya Ekonomik Krizi’ne Destek Vermesi – George Soros

Kara Çarşamba’yı ‘ısınma turu’ olarak kabul edersek, büyük final ise 1997’deki Asya Ekonomik Krizi’yle yaşandı diyebiliriz. Hükümetler birbirine girdi, başkentlerde protestolar başladı ve milyonlarca insan ölümün kucağına atıldı. Tüm bunların arkasındaki ismi söylememize gerek var mı?

Her ülke krizi farklı şekilde hissetti. Malezya’da resmi para birimi bir gecede yüzde 45 değer kaybetti. Hükümet kasalarından milyarlarca dolar kayboldu. En kötüsü belki Soros değil de ama spekülatörleri yöneten isim oydu ve kendi çıakrlarını düşünüyordu. İşler öyle bir raddeye vardı ki, Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad doğrudan Soros’u ülke ekonomosini yıkan kişi olmakla suçladı.

Tayland Bankası

Tayland Bankası - George Soros
Tayland Bankası – George Soros

Asya Krizi’nin merkez üssü Tayland olmuştu. Salgın buradan yayılırken, Japonya, Güney Kore, Filipinler, Brezilya ve Rusya ekonomileri de zarar gördü. Hatta Endonezya’da şiddetli bir kalkışma başlarken, 5000’e yakın insan öldü. Tüm bunlar Soros olmasa gerçekleşmeyecekti.

Tıpkı Malezya ve Britanya’daki gibi, Soros Tayland Bankası’na da saldırdı. Quantum Fund şirketi ülkenin para birimini hırpalarken, yüzde 60’ın üstünde değer kaybetmesine sebep oldu. Bu çöküş Soros’a ciddi para kazandırdı fakat ne karşılığında? Milyonlarca Taylandlı işsiz ve yoksul kalırken, 600 bin yabancı işçi memleketine dönmek zorunda kaldı. İnşaat, finans ve emlak piyasaları çökerken, bir sürü insanın hayatı yerle bir oldu.

Hong Kong Ekonomisine Saldırı

Hong Kong Ekonomisine Saldırı - George Soros
Hong Kong Ekonomisine Saldırı – George Soros

1998 yılında George Soros gözlerini büyük ödüle dikti: Hong Kong ve Çin. Eski taktikleri işe yarasaydı, neredeyse eylemleri dünya çapında bir krize yol açacaktı. 98 yazında Soros, Asya ülkeleri üzerinden devasa paralar kazanmıştı fakat hâlâ fazlasını istiyordu. Yılın Ağustos ayında, silahlarını Hong Kong dolarına çevirdi. Ekonomi Sekreteri Donald Tsang Yam-kuen olmasaydı bunu başaracaktı da.

Yam-Kuen, Soros’un manipülasyonlarını önlemek için 118 milyar değerindeki Hong Kong dolarını piyasaya aktardı. Bu Hong Kong’un finansörler arasındaki prestijini düşürdü ve hükümete pahalıya patladı fakat en azından tam bir çöküşten insanlar korundu. Soros ise asla özür bile dilemedi.

Seçim Kampanyalarına Yasadışı Harcamalar

Seçim Kampanyalarına Yasadışı Harcamalar - George Soros
Seçim Kampanyalarına Yasadışı Harcamalar – George Soros

Geçen yıllarda 527 Groups adlı bir şey ortaya çıktı. Savunma grupları seçim sonuçlarını etkilemeye çalışırken, bunu yaparken yasalardaki boşlukları da kullanıyorlardı. Federal Seçim Komisyonu (FEC) sonunda üstlerine gittiğinde, en baştakiler ciddi cezalar aldı. Bu cezaların en büyüğü de Soros’un para akıttığı bir gruba verilmişti.

‘Amerika Bir Araya Geliyor’ adlı grup John Kerry için çalışıyordu ve 2003’te kurulan dernek, 2004’e kadar 137 milyon dolar harcama yapmıştı. 2007’de de yasaları ihlal etmekten 775 bin dolar ceza alan kurum, son olarak da Clinton kampanyasını destekledi.

Lynne Stewart’a Finansmanlık

Lynne Stewart’a Finansmanlık - George Soros
Lynne Stewart’a Finansmanlık – George Soros

Omar Abdel Rahman kötü biriydi ve 1995’te hapse girmişti. Abdel Rahman, 1993 Dünya Ticaret Merkezi bombalı saldırılarında 6 kişinin ölüp 1000 kişinin yaralanması olaylarında ilham kaynağıydı. Mısırlı terör örgütleriyle bağlantısı ortaya çıkarken, 2000 yılında ise avukatı Lynne Stewart örgüte mesaj taşıyordu ve ABD kanunlarını ihlal ediyordu. Mahkemeye çıktığında ise Stewart’ın savunması için Soros destek sağladı.

Stewart’ın eylemleri doğrudan teröristlere yardım olarak kabul görürken, Rahman’ın da suçları için mahkum edilmemesi gerektiğini savunuyordu. Her şeye rağmen Soros’un Özgür Toplum Enstitüsü onun mahkeme masraflarını karşılamaya devam etti. Stewart, 2005 yılında teröristlere materyal sağlamak suçundan mahkum oldu ve 10 yıllık hapis cezası almasına rağmen 31 Aralık 2013 yılında tahliye edildi.

Vergide İki Yüzlülük

Vergide İki Yüzlülük - George Soros
Vergide İki Yüzlülük – George Soros

Soros her zaman zengin insanların daha çok vergi ödemesi gerektiğini söylerken, bu pek de sıradışı değil. Ondan önce Warren Buffet da yıllarca aynı söylemleri tekrarlamıştı. Fakat Buffet söylemlerini eyleme dökerken, Soros ise bütün servetini vergideki yasal açıkları ihlal ederek elde etti.

Müşterileri üzerinden vergi ertelemeleri yapan, daha sonra yeniden yatırım yaparak büyümelerine izin veren Soros, Bloomberg raporlarına göre bu şekilde 13.3 milyar dolar elde e tti. Her ne kadar bu yasal gözükse de, kesinlikle adil değildi ve ardından ABD hükümeti açığı kapatarak Soros’un 6.7 milyar doları geri ödemesini istedi. Soros ise tüm parasını İrlanda’ya aktararak yanıt verdi!

Seks Skandalları

Seks Skandalları - George Soros
Seks Skandalları – George Soros

Soros aynı zamanda bir garip seks skandallarına da adını yazdırdı. 2011 yılında Brezilyalı sahne sanatçısı Adriana Ferreyr, Soros’un onu 2 milyon dolarlık bir daire konusunda aldattığını, şikayet ettiğinde ise tartakladığını iddia etti. Bunlar ciddi suçlamalardı fakat dava sonra sonuçsuz kaldı. Mahkemede Ferreyr kendini kaybetti ve Soros’a saldırdı, kafasına yumruk attı ve avukatının bardaklarını fırlattı. Evrakları da parçalaamaya başlayınca, hakim bunu mahkemeye saygısızlık olarak kabul etti.

Daha bir garip skandal da aynı kişilerle 2012 yılında tekrar yaşandı. Ferreyr, New York’taki bir partide başka bir adamla Soros’u kıskandırmaya çalışıyordu. Adam bunu kaybetmeyince de kendini kaybetti ve çıplak şekilde sokakta onu kovalayıp çığlıklar atmaya başladı.

Gizli İsrail Saldırısı

Gizli İsrail Saldırısı - George Soros
Gizli İsrail Saldırısı – George Soros

Soros’un Açık Toplum Kuruluşu son 8 yılını Amerikan seçimlerini etkileyecek gruplara sermaye harcayarak geçirdi. Amaçları mı? ABD’yi İsrail’den uzaklaştırmak ve Yahudi devletini uluslararası bir cemaate dönüştürmek.

İsrail kusursuz bir toplum olmasa da, Soros’un bu ülkeye saldırıları şaşırtıcı, üstelik kendisi de bir Yahudi. Filistinli sağ grupların ve liberal İsrail gazetelerinin de Soros desteği aldığı yanlışlıkla ortaya çıktı. Bu durum aslında bilinmiyordu fakat 2010 yılında liberal Yahudi gazetesi J Street yanlışlıkla Soros sermayesi aldıklarını kabul etti. Görünüşe göre ünlü milyarder kendini gizli tutmak istiyordu. Kaldı ki bu konuda İsrail hükümetinden de defalarca Soros’a eleştiriler geldi.

İçeriden Gelen Bilgi

George Soros
George Soros

1988 yılında George Soros, Fransız bankası Societe Generale’in içinden bazı bilgiler aldı ve her ne kadar kârı düşük olsa da, Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterrand’ın hükümeti adeta topa tutuldu. Mitterand 1995 yılında yerini bıraktığında, Fransızlar Soros’a karşı bir dava açtı ve 2002 yılında ceza aldı.

Soros devamlı Fransız mahkemesine karşı açtığı temyiz davalarını kaybederken, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de başvuruları kabul etmedi. Yanlış yaptığını kabul etmeyen George Soros, yıllarca 2.3 milyon dolar cezayı ödemeyi kabul etmedi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

136
68 shares, 136 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
4
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
10
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
7
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
3
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
11
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
6
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
11
BEĞENDİM
İYİ İYİ
11
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
9
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

  1. George Soros benimde ilgi ile takip ettiğim adamlardan birisi, hayatı okadar ilgimi çekiyor ki zaten üzerine çıkılmış bir çok komplo teorisi var.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format