Gerçek Sanılan 10 Şehir Efsanesi

İnsanlar zamanla bir şeylere inanır ve bunların bilimle de bağlantılı olduğunu zannetmeye başlar. Fakat sıraladığımız listedeki maddelerin hiçbiri gerçek değil. 1 min


138
66 shares, 138 points
 1. 1 Fıstıklar


  (Yanlış: Barlarda fıstıklar üzerinde yapılan bilimsel araştırmada bu gıdaların üzerinde 100’den fazla farklı idrar türü bulundu.) Gerçek bilgiye erişmek için biraz araştırma yaptıktan sonra görüyoruz ki barlardaki fıstıklar üzerinde şimdiye dek yapılmış hiçbir bilimsel çalışma yok. Buna rağmen 2003 yılında İngiliz barlarında buz küpleri üzerinde yapılan araştırmada, bu ürünlerin yüzde 44’ünde koliform bakterisi olduğu ortaya çıkmıştı. Hatta yüzde 5’inde E.Coli bakterisi dahi yer almaktaydı fakat fıstıklar için aynı durum geçerli diyemeyiz.

 2. 2 Asansörden Düşüş


  (Yanlış: Asansörler kabloları koptuğunda öldürür veya düşer.) Bu konuda ufak bir gerçeklik var fakat ona daha sonra geleceğiz. En başta, asansörlerde minimum dört çalıştırma kablosunun yanı sıra frenleme ve yedek frenleme sistemleri de bulunuyor. Bunlar da ani düşüşleri engeller. Kabloların tamamı kopsa dahi (Ve inanın asansör kabloları çok güçlü olur) araş frenleme sistemi bunu fark eder ve otomatik olarak devreye girer. Eğer bu da başarısız olursa yerine şaft frenleme sistemi çalışır. Başta bahsettiğimiz ufak gerçeklik ise 1945 yılında Empire State binasındaki kazada meydana geldi. Binanın üzerine uçak düşünce asansör kabloları zayıfladı ve asansör kazası yaşandı.

 3. 3 Kağıt Katlamak


  (Yanlış: Bir kağıdı 7’den fazla kez katlayamazsınız. ) Bu da bolca duyduğumuz bir şehir efsanesi fakat 2002 yılında Amerikalı bir lise öğrencisi olan Britney Gallivan yanlış olduğunu kanıtladı. Bunun için internetten devasa bir tuvalet kağıdı rolosu satın aldı. Tam 7 saat katlamaya zaman harcadıktan sonra tuvalet kağıdını 12 kez katlamayı da başardı!

 4. 4 Zıplayan Filler


  (Yanlış: Zıplayamayan tek memeli fillerdir.) Öncelikle yetişkin fillerin zıplayamadığını bilmeniz gerekiyor fakat popüler mitlerin aksine, kendileri zıplayamayan tek memeli türü değil ve başka canlılar da bulunuyor. Aynı zamanda gergedanlar ve hipopotamlar da zıplayamazlar.

 5. 5 Köpek Yaşları


  (Yanlış: Bir köpek yaşı 7 insan yaşına eşittir. ) Bu sahte gerçeklik genel olarak bir köpek hayatının insan hayatına eşit görülmesi için ortaya atılmıştır fakat gerçeklik payı yoktur. Ortalama insan ömrü 78 yılken, sahte köpek yaşını dikkate alsak bile ortaya 90 yıl çıkardı. Ayrıca farklı köpek ırklarının yaşam süreleri ciddi derecede farklıdır. Kimisi 6 yıl, kimisi 13, kimisi de 20 yıl yaşar. Dahası, köpeklerin çocukluk evresi çok kısadır.

 6. 6 Satın Alma Teklifi


  (Yanlış: Eğer birisi size ürünü yanlış fiyattan söylerse, o rakamdan satmak zorundadır.) Bu da popüler bir yanlış anlama olurken, zaman zaman insanlar mağazalarda bu konuda tartışır fakat gerçek bu kadar basit değil. Eğer bir mağaza fiyat konusunda hata yaparsa, normal rakamdan satmaya devam edebilir.

 7. 7 Uzay Tozları


  (Yanlış: El süpürgelerini NASA icat etti.) DustBuster elektrikli el süpürgelerini NASA’nın yaptığı söylenir fakat en başta, boşlukta nasıl vakum yaparsınız ki? NASA’nın uzay görevlerinde böyle bir icat kullanması için hiçbir sebep yokken, bu fikir tamamen Black+Decker tarafından ortaya atıldı.

 8. 8 Kutup Ayıları


  (Yanlış: Kutup ayıları solaktır.) Bu da oldukça uzun zamandır dillendirilen bir şehir efsanesi olurken, bilim adamları bu ayı türleri için yıllarını ayırdılar ve sonunda aslında iki ellerini de rahatlıkla kullanabildiklerini fark ettiler.

 9. 9 McDonald’s Savaşları


  (Yanlış: McDonald’s restoranları olan ülkeler birbiriyle savaşa girmez.) Bu teori ilk olarak Thomas Friedman tarafından ortaya atılırken dünyanın her tarafında da popüler hâle geldi. Fakat gerçek böyle miydi? Hayır tabii ki de. Daha önce Gürcistan ile Rusya McDonald’s restoranlarına sahiplik etmelerine rağmen birbiriyle savaştılar. Hatta 2006 yılında da İsrail ile Lübnan savaşa girdi.

 10. 10 Çin Seddi


  (Yanlış: Uzay’dan görülen tek insan yapısı Çin Seddi’dir.) Bu da birçok seviyeden yanlış bir efsane. En başta, dünyaya Çin Seddi’ni görecek kadar yakın olduğunuz sırada aynı zamanda yol ağlarını ve diğer insan yapımı büyük nesneleri de görürsünüz. İşin aslı, Dünya’dan binlerce kilometre uzaklaştığınızda hiçbir insan yapımını görmeniz mümkün değil.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
66 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
17
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
22
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
13
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
15
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
9
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
33
BEĞENDİM
İYİ İYİ
19
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Gül Karaca

Gülce Yaşam , Özden Gelir . İnsanların pek Çoğu Kabuktur . Pek Azı Öz'e Dokunur. Diyelim Bir Kişi O Öz'e Dokunacak , Değmez mi Hiç Bin Kişinin Kahrını Çekmeye :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı