Gökyüzünde kaç tane yıldız var?

. Gelişmiş bir teleskop ile gökyüzüne baktığımızda ise görebildiğimiz yıldız sayısının birkaç milyon olduğunu anlayabiliriz. Peki, gerçekten gökyüzünde kaç tane yıldız var? 7 min


136
67 shares, 136 points

Özellikle kalabalık şehirlerde şehir içinde kullanılan aydınlatmalardan dolayı gece saatlerinde gökyüzüne baksak bile ne yazık ki çok fazla yıldız göremiyoruz. Şehirdeki tüm ışıkları kapatıp gökyüzüne bakacak olursak aslında orada bizi bekleyen binlerce yıldız olduğunu anlayabiliriz. Gelişmiş bir teleskop ile gökyüzüne baktığımızda ise görebildiğimiz yıldız sayısının birkaç milyon olduğunu anlayabiliriz.

Peki, gerçekten gökyüzünde kaç tane yıldız var?
Gökyüzünde kaç tane yıldız var?
Gökyüzünde kaç tane yıldız var?

Milky Way yurtdışında uzay ile ilgili çalışmalar yapan en donanımlı bilim insanlarından bir tanesidir. Way’e göre içinde bulunduğumuz galaksi sisteminde 100 ile 200 milyar arasında yıldız yer alıyor. Ve unutmayın bu sayılar sadece bizim galaksimiz içerisinde geçerli. Bilim insanları diğer galaksilerde de milyarlarca yıldız olduğunu düşünüyor.

Avrupa Uzay Ajansı geçtiğimiz aylarda bugüne kadarki komşu galaksi ve yıldız sistemleri gösteren en kapsamlı haritayı yayınladı. 2013 yılından beri geliştirilen bu harita sistemine göre etrafımızdaki ve bize uzaklığı en fazla 1.5 milyon kilometre olan yıldızların hangileri olduğunu biliyoruz. Etrafımızdaki yıldızların kaç tane olduğunu anlamak için hazırlanan bu hareket sistemini ele almayı çok isterdik fakat günümüzde sahip olduğumuz teknolojik araçlar uzayın yalnızca bir bölümüne kadar gözlem yapma imkânı sunduğu için etrafımızda ne kadar yıldız olduğunu net bir şekilde ifade edemeyiz.

Bu konuda araştırma yapan astronotların yaptığı tahminlere göre önümüzdeki 5 yıl içerisinde dünyanın etrafında bulunan bütün yıldız ve yıldız sistemleri tespit edilecek ve bu sistemler isimleriyle beraber birçok haritada yer alacak.

Yıldızlar ile ilgili dünya üzerinde yapılan ilk çalışmalar bilinen kaynaklara göre 2000 yıl öncesinden başlamıştır. Eskiden teknoloji günümüzdeki kadar gelişmiş olmadığı için insanlar teknolojik araçlar yerine özellikle gece saatlerinde tüm ışıkları kapatarak gökyüzüne bakıyor ve tahminde bulunmaya çalışıyorlardı.

Uzay hakkında araştırma yapan bilim adamlarının merak ettiği diğer bir konu ise dünyaya benzer herhangi bir gök cisminin olup olmadığıdır. Bildiğiniz gibi yaşamsal faaliyetlerini düzenli bir şekilde devam ettiği dünya kutuplardan basık ve ekvatordan şişkin fiziksel görüntüsü ile diğer birçok gezegen ve yıldızlar ayrılıyor.

Uzay ile ilgili hala bilim adamlarının cevaplayamadığı birçok soru var. Uzayda bulunan yıldız sayısına net bir cevap vermek mümkün değil. Fakat bu konuda uzman kişilerin yaptığı açıklamalara bakacak olursak bugüne kadar elde edilen haritalar sayesinde dünyamıza komşu sayılabilecek yaklaşık olarak 1 milyar yıldız yer alıyor.

Hazır konumuz yıldızlarken son olarak yıldızlar bile ilgili ilginç bir bilgiyi size aktarmak istiyoruz. Her gece gökyüzünde parlayıp sönen yıldızlar aslında biz baktığımız anda orada değiller. Bildiğiniz gibi ışık inanılmaz hızlı bir şekilde yol kat edebilir. Fakat yeryüzünden gördüğümüz yıldızların bizden ne kadar uzak olduğunu düşünecek olursak yıldızların yaydığı ışık dünyamıza gelene kadar günler haftalar hatta kimi zaman aylar geçiyor. Gece saatlerinde gökyüzüne baktığımızda ise aslında haftalar önce orada olan bir yıldızın izlerini görüyoruz. Gözümüzle gördüğümüz yıldızlar bile gerçekten orada değilse belki de bilimsel araştırmalar ne kadar yapılırsa yapılsın gökyüzünde bulunan yıldızların sayısı hiçbir zaman tahmin edilemeyecek olabilir.

 

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

136
67 shares, 136 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
22
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
13
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
10
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
10
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
7
BEĞENDİM
İYİ İYİ
18
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı