GPS Nasıl Çalışır?

Sadece birkaç yıl önce insanların elinde harita ve pusulayla gezdiğini de hesaba katarsak, GPS’in önemli bir icat olduğunu söyleyebiliriz. 7 min


138
55 shares, 138 points
GPS Nedir - Gps Sistemi Nasıl Çalışır
GPS Nedir – Gps Sistemi Nasıl Çalışır?

GPS Nedir?

GPS ya da tam adıyla Global Positioning System (Küresel Konumlandırma Sistemi) ilk olarak 1995 yılında ABD Ordusu tarafından yaratıldı. Amaç ise askeri birliklerin, savaş koşulları önemli olmaksızın kendilerini ve hedefleri seçebilmesiydi.

Aradan 20 yılı aşkın bir süre geçerken, artık herkes GPS teknolojisine sahip. Üstelik sadece birkaç yıl önce insanların elinde harita ve pusulayla gezdiğini de hesaba katarsak, GPS’in önemli bir icat olduğunu söyleyebiliriz.

GPS Nasıl Çalışır?

Cevap basit; uydular! Tabii ki işlemin gerçekleşmesi o kadar da basit değil.

Her uyduda inanılmaz derecede isabetli atom saatleri bulunur ve yaydıkları radyo frekansları, kullandığınız cihazlar tarafından alınır. Bu radyo frekansında uydunun saati ve konumu yer alırken, alınan sinyale göre cihazınız uyduya olan uzaklığını hesaplayabilir.

Konumunuza kitlenmek içinse cihazınızın en az 4 uyduya erişimi olması gerekiyor. Bu uydular Dünya’dan yaklaşık 12 bin mil uzaktayken, sinyallerinizin engellenmemesi için 4 uydu şart. Birçok konumun belirlenmesi için 3 uydu yeterli sanıyor fakat doğrusu, GPS için 4 uydu mecburi. Bunların 3 tanesi konum koordinatlarını sağlıyor, diğeri de hata düzeltmesi gerçekleştiriyor. Hata düzeltmesiyle, cihazınıza gönderilecek radyo sinyallerini engelleyen her türlü parazit ortadan kaldırılıyor. Bu sırada cihazınız da bu bilgileri alıyor ve gezegene konumunuzu gönderiyor.

Daha da şaşırtıcı olanı ise bu uyduların son derece hızlı hareket etmesi. Hatta aslında Einstein’ın Görelilik Kuramı’nı 2 yönden somutlaştırıyorlar;

  1. Bir nesne daha hızlı hareket ettiğinde, diğer nesneyle kıyaslandığında, o nesne için zaman daha yavaş gözükür.
  2. Bir nesne ne kadar yerçekimine maruz kalırsa, o nesne için zaman da daha yavaş görünür.

Esasen, uydular Dünya’daki aynı bir saate göre 38 mikrosaniye daha hızlı sayıyor. Yani siz Dünya’da 24 saat hesaplarken, bir uydu bunu 24 saat + 38 mikrosaniye olarak hesaplıyor. Bu da demek oluyor ki, uydular üzerindeki saatler, bizim zamanımızdan daha hızlı hareket ediyor. Böylece yine Einstein’ın teorisine gelmiş oluyoruz. Her ne kadar bu çok az bir miktar gibi gözükse de, eğer her uyduda hesaplanmasaydı, cihazınız sadece 1 gün sonra 6 mil kadar geride kalırdı.

Kısaca, telefonunuzun GPS kullanımı için şöyle ufak bir hesaplama yapalım;

– Dünya’nın 12 bin mil üstündeki en az 4 uyduya bağlanması gerekiyor.

– Bu uyduların her birinden radyo frekans sinyalleri alması gerekiyor.

– Bu sinyallerin iki farklı yolla düzeltilmesi gerekiyor.

GPS ve Akıllı telefonlar-tabletler

Artık GPS teknolojisi hakkındaki her şeyi biliyorsunuz. Şimdi de bu teknolojiyi kullanan telefonunuz ya da tabletinizden bahsedelim. Cihazınız sadece kısmen GPS’le bağlantılı oluyor. Telefonunuz hücresel bir ağa bağlı olduğunda, bulunduğunuz bölgedeki tüm uydulardan veri indirimi gerçekleştiriyor. Bu şekilde de saniyeler içinde her bir uyduya bağlanmış oluyor.

GPS’in yanı sıra, aynı zamanda telefonunuz konum saptamak için hücresel ağ verisini ve yakındaki wireless ağlarını da kullanıyor. Bunlar da daha isabetli konum bildirimi yapılmasını sağlıyor. Tüm bu olay son derece şaşırtıcıyken, böylece konumunuzu neredeyse her yerde isabetli şekilde bulabiliyorsunuz.

Tabii ki konum bilgisi işin sadece yarısı. Artık GPS’ler doğrudan harita da sunuyor. GPS’in ilk keşif olunduğu zamanlarda, yanınızda bir harita da taşımanız gerekiyordu. Fakat artık telefon ve tabletler, doğrudan haritaları indirerek bunu da ortadan kaldırıyor.

Bu Makalerlerimizde İlginizi Çekebilir!

 

 

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
55 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
15
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
31
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
14
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
27
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
29
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
31
BEĞENDİM
İYİ İYİ
18
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Turan GEZGİN

Gezgin olduk , bilge olamadık ...!

6 Comments

  1. GPS teknolojinin en güzel nimetlerinden bir tanesi eskiden hem harita hemde pusula ile gidilecek yerlere gidilmeye çalışılıyordu şimdi ise sadece bir kaç arama yaparak gideceğimiz yerin en kısa rotasını görüyoruz.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı