Hollanda Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi

Hollanda'yı bu bilgilerle yeniden keşfetmeye hazır mısınız? 1 min


146
78 shares, 146 points

Eminiz ki Hollanda hakkındaki ilginç bilgileri bir an önce öğrenmek istiyorsunuz. O zaman Hollanda’yı ilginç bilgilerle bir kez daha keşfedelim!

 1. 1 Bira Onlar İçin Bir Nevi Su


  Hollanda'da kişi başına üretilen bira sadece yılda olmak üzere 74 litredir. Bira ihracatı konusunda diğer ülkeleri geride bırakarak ilk sıralarda yerini almıştır. Bunun sebebini ise Heineken International'ın Amsterdam merkezli olmasına bağlayabiliriz. Hollanda'da biranın bu kadar sevilmesinin ve tüketilmesinin oldukça güçlü nedenleri var. Bunlardan biri Hollanda'da kışın oldukça sert geçmesidir. Bira içlerini ısıttığından soğuk algınlığına karşı kendi kendilerini korumaya aldıklarını düşünen Hollandalı vatandaşlara hak vermemek elde değil. Kışın sertliği kadar sert ve keskin bir tada sahip olan biraları, sizi aşırı alkol kullanımının eşiğinden döndürecek kadar ağır bir tada sahiptir. Ayrıca Hollanda'da sinema salonları ve eğlence aktivitelerinin yapıldığı mekanlarda bira almak serbest ve yasaldır.Bu da onların kültürü ve yaşam tarzı konusunda bize bazı bilgiler vermektedir.

 2. 2 Hollanda'da Uyuşturucu Deneyleri


  Hollanda liberal tutumuyla dünyaca bilinen bir ülkedir. Vatandaşlarının bireysel hakları olduğunu kabul eder ve buna saygı gösterir. Hollanda'nın uyguladığı uyuşturucu deneyleri mevcut. Bunlar, yaralı askerlere verilen uyuşturucular ve hamile kadınlara cinsel gücü arttıran ilaçlar verilmesi gibi farklı konularda yapılmış olan deneylerdir. Fakat insanların bir kısmı buna eleştirel bir bakış açısıyla bakarak uyuşturucu kullanmalarının sebebini bir partide dans ederken müziğin notalarını ve renkleri daha canlı hissetmelerini sağladığı için kullandığını söylemektedir. Bir başka kullanım ise seks yaparken de kendilerini daha enerjik hissettirdiği için alınan ilaçlardır. Fakat buna ek olarak denek olarak kullanılmak istemediklerini, uyuşturucuyu sadece enerji ve zevk için aldıklarını dile getirmektedirler.

 3. 3 Eşcinsel Haklara Önem Verirler


  Hollanda'da eşcinsel evliliğe teşvik amaçlı 2001 yılından beri yürürlüğe giren kanunla birlikte, kanunun kabul edildiği günden itibaren bu evliliklerin %60 oranında arttığı gözlemlenmiştir. Hollanda hükümeti ve halkı bu evliliklerin topluma veya bireylere herhangi bir zararı olmadığını belirterek yine liberal bir tutum sergilemiştir. Hollanda halkının bu eşcinsel evlilikleri %90 oranında desteklediği de gözlenmiştir. Hollanda' da yaşayan insanlar, Hollanda'nın özgür bir ülke olduğunu, din, eş, yaşam partneri ve cinsellik gibi konularda bireysel olarak seçme haklarını kullanabileceklerini, seçimlerinin bireylere ait olduğunu düşünmektedir.

 4. 4 Hollanda'da Kırmızı Fener Sokağı : Seks İişçiliği Müzesi


  Hollanda' oldukça meşhur olan bu sokak turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Müzenin kuruluş amacı seks işçilerine karşı bireyleri bilinçlendirmek ve eğitmek. Seks işçilerinin yaşam koşullarını, hayatlarını merak edenlere empati kurabilmeleri için oldukça güzel bir alan oluşturulmuş. Bu müze merakları gidermenin yanı sıra insanlara bu hayatın zorluklarını ve olumsuz yönlerini de gözler önüne sermekten geri kalmıyor. Adı size her ne kadar farklı durumları çağrıştırsa da aslında amacı oldukça farklı. Sizi empati duygunuzla baş başa bırakan bu müzede, ilgi çekmeye çalışan seks işçilerinin yerine turistler oturuyor. Kadınlardan gelen en yoğun şikayetlerden bazıları turistlerin onları resim çekerek sosyal medyada yayınlaması. Çünkü bir özel hayatları olduğunu ve mahremiyete önem verilmesi gerektiğini belirten kadınlar bu duruma bir çözüm bulmak istiyor. Müzede kadınların yıllar önce giydiği kıyafetler sergileniyor. Aynı zamanda zorla çalıştırılan kadınların hayatlarını geçirdikleri odalar ve kullandığı eşyalar da bu müzede sergilenmektedir. En önemlisi ise Amsterdam Belediyesi seks işçiliği üzerine kurulu bu müzeye oldukça destek veriyor.

 5. 5 Gezellig


  Bu kelimenin aslında Türkçe'den geldiğini savunanlar mevcut. Neden m? Güzellik kelimesinin, gezellik ve ardından gezellig şeklinde bir değişim geçirdiği düşünülmekte. Anlam olarak da birbirine benzeyen bu iki kelime ortak değerler taşıyor olabilir. Hoşsohbet, arkadaş canlısı gibi anlamlara gelen bu kelime söyleniş tarzına göre farklı anlamlara gelebilmektedir. Örneğin bunu yumuşak ve iyimser bir dillle tellaffuz ederseniz kelime gerçek anlamıyla kullanılmış demektir. Fakat heceleyerek ve hecelere vurgu yaparak, kısacası sert bir telaffuz ile söylendiği takdirde kelimenin asıl anlamının tam tersi söylenmiş olacaktır.

 6. 6 Fort Bourtange: Yıldız Kasaba


  Yıldız şeklinde bri kasaba düşünün. Oldukça büyüleyici geliyor öyle değil mi? Hollanda'da bulunan Fort Bourtange bir diğer adıyla Yıldız Kasaba, yıldız şeklinde dizayn edilmiştir. 16. yüzyılda Hollanda ordusu tarafından Almanya'da inşa edilen bu yapı yıldıza benzemek üzerine yapılmış bir kaledir. Tarih ilerledikçe bu kale açık hava müzesine dönüştürülmüştür. Şu anda büyüleyici bir güzelliğe sahip olan bu yapı güzel bir köye ev sahipliği yapmaktadır. Bu köy mağazalar, restorantlar gibi mekanlarla çevrilidir. Bu köyün yerlileri, beş çayı, akşam yemekleri gibi aktivitelerde bir araya gelerek bağlarını güçlendirirler. Burada yaşayan bazı gönüllüler, geleneksel kıyafetleri giyerek canlandırmalar yapmaktadır.

 7. 7 Bisiklet Şehri


  Amsterdam'da nüfus yaklaşık 799.400 olmasına rağmen bisiklet sayısı 881.000'dir. Ayrıca her yıl 100.000' e yakın bisiklet çalınmaktadır. Amsterdam'da bisiklet insanların kültürünün birer parçasıdır. Trafik ışıkları bile bisikletlere göre düzenlenen bu şehirde, genellikle geçiş üstünlüğü bisiklet sürücülerine aittir. Amsterdam'ın deniz seviyesinin altında olması da bisiklet kullanımının yaygınlaşmasında büyük bir etkendir. Ayrıca bir çok bisiklet parkları ve bisiklet otoparkları bulunmaktadır.

 8. 8 Amsterdam: Direkler Üzerine Kurulu Şehir


  Amsterdam şehrinin neredeyse tamamına yakını 12 metre uzunluğundaki tahta direkler üzerine kurulmuştur. Amsterdam, bataklık üzerine kurulu bir şehirdir. Bu sebepten binaların zemin katı kumlarla ve tahta direklerle desteklenir. Ancak ilerleyen zamanlarda bu tahta ve kumların üzerine beton ve çelik dökülerek sağlamlaştırılmıştır.

 9. 9 Pazartesi Alarmı!


  Her pazartesi saat 12.00' de, 1 dakika 26 saniye süren bir siren sesi çalmaktadır. 1998 yıllarında devlet tarafından bu tatbikatın yapılması kararlaştırılmış. Tüm Hollanda çevresinde yaklaşık 3800 adet siren bulunduğundan Hollanda'nın neresinde olursanız olun bu sesi kesinlikle duyacaksınızdır. Ancak 2020 yılında bu uygulamanın sonlanacağına dair haberler de gündemde.

 10. 10 Rokjesdag Festivali


  Hollanda'nın vazgeçilmez festivallerinden biri olan Rokjesdag Festivali her yıl coşkuyla kutlanır. Bir diğer adıyla etek festivali olarak bilinen bu kutlama, baharın gelişini kucaklamak amacıyla düzenlenmektedir. Kadın, erkek, yaşlı, çocuk, kısacası küçük büyük demeden herkes etekler giyerek sokakları rengarenk bir hale bürümektedir. Bu eğlenceyi doyasıya yaşamak gerek! Siz de bu ülkeyi en yakın zamanda keşfedin.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

146
78 shares, 146 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
12
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
14
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
11
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
7
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
7
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
21
BEĞENDİM
İYİ İYİ
20
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
15
İDARE EDER!
Selin DEMİR

Beyn El Minel :) Her Şey Kafada Başlar ve Biter ....!

2 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı