İkizler hakkında daha önce duymadığınız ilginç gerçekler

Tamamen doğal yollarla dünyaya gelen ikiz bebekler aslında bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insan kopyalama işlemini oldukça benziyor. 8 min


158
95 shares, 158 points

Tamamen doğal yollarla dünyaya gelen ikiz bebekler aslında bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz insan kopyalama işlemini oldukça benziyor.

kizler hakkında daha önce duymadığınız ilginç gerçekler
kizler hakkında daha önce duymadığınız ilginç gerçekler

Tek Yumurta İkizi Nasıl Oluyor?

Tek yumurta ikizleri birbirleriyle aynı DNA yapısına sahip olduğu için genetik olarak birebir kopya olarak düşünülebilir. İkiz bebeklerin oluşması için sağlıklı bir şekilde dönmemiş olan yumurta hücresinin çeşitli sebeplerden dolayı büyüme sırasında ikiye bölünmesinden kaynaklanıyor. Sperm hücresinden gelen DNA ile döllenmiş olan yumurta hücresi bu bölüme den sonra aynı genetik yapıya sahip iki farklı yumurta olarak gelişime devam ediyor ve bu durum tek yumurta ikizlerini dünyaya getiriyor.

Fiziksel farklılıklar

Kikizler - Fiziksel farklılıklar
Kikizler – Fiziksel farklılıklar

Her ne kadar tek yumurta ikizleri genetik olarak birebir aynı ve fiziksel olarak da birbirine ciddi derecede benziyor olsa da fiziksel olarak insanları çevresel faktörler oldukça fazla etkiliyor. Örnek vermek gerekirse tamamen aynı genetik yapıya sahip olan ikizlerin doğduğu andan itibaren alıp farklı coğrafi bölgelerde tutarsak, çevreden kaynaklanan bazı fiziksel özellikler değişebilir. Bu durumu anlamak için verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesi güneş ışınları ile tenimizin renginin koyulaşmasıdır. Güneş ışınları etkisiyle bronzlaşan ten sayesinde birbirinden farklı fiziksel görünüşlere sahip olan ikizler olabilir.

İkizler farklı parmak izlerine sahiptir

İkizler farklı parmak izlerine sahiptir
İkizler farklı parmak izlerine sahiptir

İkizler hakkında yapılan araştırmalar uzun yıllar boyunca genetik olarak doğdukları anda hiçbir şekilde farka sahip olmadıkları yönündeydi. Fakat daha sonraki yıllarda yapılan araştırmaların gösterdi ki her ne kadar tek yumurta ikizi bile olsa bu iki insanın parmak izi birbirinden tamamen farklı. Özellikle ülkemizde veya yurt dışında suç tespiti yapmak için kullanılan parmak izi teknolojisi insanları birbirinden ayırmak için kullanılıyor. İkiz insanların bile parmak izi birbirinden farklı olduğu için yapılan bu araştırmalar sayesinde herhangi bir karışıklık ortaya çıkmıyor ve sistemde kayıtlı olan parmak izi sadece bir kişi ile eşleşiyor.

Psikolojik farklılıklar

İkizler - Psikolojik farklılıklar
İkizler – Psikolojik farklılıklar

Genetik özellikleri benziyor olsa da günlük hayatta başımıza gelen şeyler veya yaşama şartlarımız bizim psikolojimizi etkileyen en önemli unsurlardandır. İkiz insanlar içinde ruhsal olarak yaşanan duygular veya tecrübeler de birbirinden farklılık gösteriyor. Örnek vermek gerekirse ikiz insanlardan herhangi bir tanesi çok duygusal ve çevreden gelen tepkilere karşı aşırı kırılan olurken diğeri ise çok daha vurdumduymaz ve hayata karşı çok daha farklı bir bakış açısına sahip olabilir. Bahsettiğimiz bu mucizeler sayesinde hayatta herkesin farklı tecrübeler elde ettiğini ve edilen bu tecrübeler sayesinde hayatımızın şekillendiğini görebiliriz.

Ayna ikizleri

Ayna ikizleri
Ayna ikizleri

İkizler hakkında yapılan araştırmalar sonrasında araştırmacıları oldukça şaşırtan birçok sonuç elde edildi. “Ayna ikizleri” terimi ise yapılan bu araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Bazı ikiz insanlar ortada herhangi bir özel sebep yokken birbirine tamamen zıt karakterlere sahip olabilir. Birbiriyle hiçbir konuda benzemeyen ve tamamen farklı hayatlar yaşamaya çalışan ikizlere verilen genel ad ise “ayna ikizleri”dir. Genelde bu yapıya sahip olan ikizlerden bir tanesi müzik kariyerinde başarılı olurken diğer ikizin müzik ile ilgili hiçbir kabiliyeti yoktur. Sadece müzik için değil aynı zamanda sanat olarak sınıflandırılan resim çizme veya oyunculuk gibi alanlarda da ikizlerden biri bu alanlarda inanılmaz derecede başarılı olurken değeri bu konularda kesinlikle kabiliyet sahibi olamayabilir.

Tarihte eşi benzerine rastlanmamış bir olay meydana gelmiştir. Aynı yumurta ikizi olan bebekler dünyaya geldikten sonra doktorlar gördükleri manzara karşısında şaşkına dönmüştür. Normal şartlarda anne rahminde gelişen ikiz bebekler yumurta bölünmesi meydana geldikten sonra tamamen bağımsız olarak gelişmeye devam eder ve doğum süresine kadar bu durum korunur. Tatiana ve Krista adındaki ikiz bebekler ne yazık ki anne rahminde sağlıklı bir şekilde yetişememiş ve tek bir kafatasına sahip olarak dünyaya gelmiştir. Vücudunun kalan bölümleri tamamen birbirinden ayrı olsa da iki bedende tek bir beyin üzerinden kontrol ediliyordu. Böyle bir duruma rastlamak çok zor olsa da bu tarz bebekleri “siyam ikizleri” adı veriliyor.  Tatiana ve Krista inanılmaz derecede zor bir çocukluk geçirmiş olsalar da büyüdükleri zaman bu durumu kabullenmiş ve farklı bedenlerin tek bir beyin tarafından kontrol edilmesine alışmıştır. Doktorların yaptığı araştırmaya göre ikizlerden bir tanesinin karnı acıktığı zaman diğer kardeş de bunu hissediyor ve yemek yediği zaman doygunluk hissini de alıyordu. Doktorlar ikizlerin daha rahat yaşaması ve sağlıklı bireylere dönüşmesi için beyinleri ayırmak için araştırmalar yapsalar da ne yazık ki böyle bir operasyon meydana gelirse ikizlerin ikisinin de yaşama şansı kalmayacaktı. Uzun yıllar bu şekilde hayatına devam eden siyam ikizleri bu konu ile tamamen bağımsız diğer sağlık problemleri sebebiyle hayata gözlerini yummuş olsalar da bu durum tıp dünyası açısından en önemli örneklerden bir tanesi olarak hafızalara kazındı.

Siyam İkizleri

Siyam İkizleri
Siyam İkizleri

Çift yumurta ikizleri tek yumurta ikizlerinin farklı olarak iki farklı yumurta hücresinin iki farklı sperm ile dönmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu durumda teorik olarak hangi rahimde meydana gelmiş ve gelişimini tamamlamış olsalar da bu bebekler iki farklı babaya sahip olabilir. Yine tarihteki yaşanan ve tıp dünyasında akıllara kazınmış başka bir örnekle devam edeceğiz. Dünyaya gelen çift yumurta ikizleri yıllar geçtikten sonra yapılan kan testleri sonucunda farklı kan gruplarına sahip olduklarını öğrendiler. Gerçek anne ve babanın kan gruplarını ele aldığımız zaman bu iki çocuğun sahip olduğu kan grubunun ortaya çıkması mümkün görünmüyordu. Doktorlar bu durumu fark ettikten sonra anne ve babaya böyle bir kan grubunun meydana gelmesinin mümkün olmadığını anlattılar. Yaşanan bu ilginç olaydan sonra gerçek baba öğrendik ki aslında çocuklardan bir tanesi kendisine ait değildi ve eşi onu hamile kalmadan önce aldatmıştı. Cinsel ilişki sırasında yumurta hücrelerinin bir tanesini nasıl olup da döllenmediği konusu ise doktorların en çok dikkatini çeken konu olmuştu.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

158
95 shares, 158 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
1
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
1
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
1
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
1
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
2
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
2
BEĞENDİM
İYİ İYİ
3
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
2
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format