İnsan Vücudunun Önemli Ama Farkında Olmadığınız 10 Kısmı

İster kalp, ister beyin, ister güzel bir gülümseme ya da atletik bir vücut olsun, insan vücudunun bazı kısımları tüm dikkati üzerine çeker. İşte vücumuzun önemli parçaları .15 min


173
107 shares, 173 points

İster kalp, ister beyin, ister güzel bir gülümseme ya da atletik bir vücut olsun, insan vücudunun bazı kısımları tüm dikkati üzerine çeker. Bununla birlikte, daha fazla dikkati hak eden olağanüstü vücut parçalarının da bir dünyası vardır.

Bu çok dikkat etmediğiniz anatomik kahramanlar göze çarpan şeyler olmasalarda, diğer birkaç nedenle de birlikte, istediğiniz gibi duvarlardan geçememeniz, yemek yerken boğulmamanız veya en basitinden bu makaleyi okurken yere düşüp bayılmamanızın sebebidir.

İşte insan vücudunun en takdir edilmemiş, ilginç ve önemli kısımlarının on listesi.

Vestibüler Sistem

Kafanızı her salladığınızda ve ya eğdiğinizde nasıl başınız dönmez? Ya da bir daire içinde uzun bir süre döndükten sonra neden düz bir çizgide yürüyemezsiniz?

Cevap, vestibüler sistem. Vestibüler sistem bir minik, üç iç dairesel kanaldan oluşan karmaşık bir kuruluma sahiptir ve iç kulaktaki iki odacıktır. V.S kulak zarının hemen arkasında, koklea’nın yanında bulunur. Semisirküler kanallar, farklı düzlemlerde yer alan ve her yönde hareket hissi sağlayan sıvı dolu üç yuvarlak tüpdür. Duyusal kıllarla kaplanmış tüp ilmeklerinin sonunda makulalar (retinalarda makula ile karıştırılmamalıdır) denilen özel alanlar vardır. Kılların üstünde, otolit denen minik ağırlıklara sahip jöle benzeri bir madde vardır. Kafanızı hareket ettirdiğinizde, yarım daire şeklindeki kanallar ve makulalar hareket eder, ancak akışkan ve jöleler geride kalır. Bu gecikme duyusal tüyleri büker ve beyninize, başınızın hareket ettiği yöne bir mesaj gönderir. Hareket etmeyi (ya da hızlandırmayı) durdurduğunuzda ve başınızı belirli bir noktada tuttuğunuzda, ağırlığın jöle üzerindeki etkisi, beyninize nerede bulunduğunuzu söyler.

Yani, bir daire içinde döndüğümüzde başımız dönüyorsa ne olur? Bir arkadaşınızdan, ayakları üzerinde veya bir ofis koltuğunda hızlı bir şekilde 30 saniyeden fazla bir süre dönmesini isteyin ve sonra aniden durup ve sabit bir noktaya odaklanmaya çalışmasını sağlayın. Baş dönmesi hissedecekler ve düz bir çizgide yürümeye çalıştıklarında muhtemelen başaramayacaklar ve eğer yakından bakarsanız, gözlerinin bir taraftan diğerine (nystagmus adı verilen bir olgu) hareket ettiğini göreceksiniz. Bu, vestibüler sisteminizin hareket etmeyi durdurduğunu işaret eder, ancak döngülerin içindeki sıvının hareket etmeye devam etmesi için yeterli momentuma sahiptir. Bu, beyninize döndüğünüzü söyler, ancak gözleriniz ve beyinciğiniz aynı fikirde değildir. Bu yüzden tamamen dengesiz hissedersiniz ve görüşünüz bozulur.

Dizkapakları

Dizkapakları
Dizkapakları

Eğer dizlerinizin üzerine düştüyseniz ya da bir masanın ayağına dizinizi çarpmışsanız, muhtemelen dizkapaklarınız sizi koruduğu için onlara minnettarsınızdır. Yine de, dizkapaklarınız hazır-yapılı dizpedlerinden çok daha fazla özelliğe sahipler.

Her şey bir kaldıraç meselesi. Teknik olarak patella adı verilen dizkapağının ana işlevi, dizin uzatılmasıdır (bacağın düzleştirilmesi). Diz kapağı güçlü bir kiriş ile kaval kemiğine (tibia) bağlanır ve dizkapağının üst kısmı da kuadriseps grubunda bulunan büyük bir kasa bağlanır. Kuadlar, dört kas grubundan oluşur. Patella, eklem çevresindeki artmış kaldıraç nedeniyle dizin yüzde 33 ila 50 oranında uzamasını sağlar.

Beyin Omurilik Sıvısı

Beyin Omurilik Sıvısı
Beyin Omurilik Sıvısı

İnsan vücudundaki bütün et, kan ve bağırsaklar arasında bu güzel, kristal berraklığındaki sıvı var. Beyin omurilik sıvısı (BOS) beyin içindeki derin ventriküllerde üretilir, beyin ve omurilik etrafında dolaşır.

Beyin omurilik sıvısının, kafatası vurulduğunda veya sarsıldığında beyin için şok emilimi sağladığı için koruma da dahil olmak üzere birçok işlevi vardır. Ayrıca beynin ve omuriliğin vücudun diğer bölgelerindeki kanla benzer bir şekilde beslenmesini ve bertaraf edilmesini sağlar. CSF, merkezi sinir sistemini (beyin ve omurilik) çevrelemek ve destekleyip, doğru basıncı korumak için mükemmel bir denge içinde üretilir ve emilir.

Doktorlar, lomber ponksiyon denilen bir prosedürü uygulayarak CSF’yi örneklendirir ve bunu omuriliğe iğne takıp, bazı sıvıları toplayarak yaparlar. Bunu yaparak, insanlarda bulunan herhangi bir enfeksiyon (örneğin, menenjit gibi), beyin çevresinde kanama (hemorajik inme) ve diğer durumları tanımlarlar.

Rahim

Rahim
Rahim

Çoğu kadın, genellikle bir ağrı veya problem kaynağı olduğu için rahimlerini  çok sevmez, yine de bu listede değerli bir yeri hak eder.

Rahmin en belirgin özellikleri, bir kadının yumruğunun büyüklüğünden, karın ve karın torakslarının çoğunu dolduracak kadar genişlemesi ve  fetüs, plasenta ve amniyotik için sıvı içermesidir. Uterusun proliferatif kapasitesi insan vücudunda rakipsizdir.

Rahmin kas fonksiyonu da gerçekten eşsizdir. Çoğu insan doğum eylemi sırasında kasılmaların ağrı ve gücüne aşinadır (kendilerinde fizyolojinin dikkate değer bir özelliği vardır), ancak doğumdan hemen sonra daha az bilinen bir kas fonksiyonu oluşur. Plasenta, uterusun iç duvarından ayrıldıktan sonra, çok sayıda büyük kan damarı açığa çıktığı için kanama (doğum sonu kanama) riski vardır.

Eğer bu kolunda ya da bacağında olsaydı, ne yapardın? Baskı uygulardın. Rahim de kendi kendine baskı uygular! Bebeğin ve plasentanın doğumundan hemen sonra, hormon artışı, kan damarlarını sıkıştıran, iyileşmesine ve kapanmasına yardımcı olan uterusun yoğun kasılmasına neden olur.

Kapakçıklar

Kapakçıklar
Kapakçıklar

Çoğumuz sfinkterlerimiz için minnettarız (ya da olmalıyız), peki ya kapakçıklarımız ne olacak? Kardiyovasküler sistem esasen tesisat gibidir ve tek yönlü kapakçıklar aktarılması gerekenleri doğru yönde akıtır. Besin maddelerini tedarik etmek, atıkları uzaklaştırmak, her şeyi dengede tutmak ve vücudun geri kalanını beslemek için akciğere kan pompalamak üzere koordinasyon içinde çalışan dört çok güçlü pompa (kapakçık) vardır.

Kan kalbinizden kalp pompaları gibi genişleyen ve daralan arterlere pompalanır. Bu nedenle, sizde bir basınç dalgası hissedebilirsiniz. Bu basınç dalgasının adı “nabız”dır. Kan kalpten uzaklaştıkça, damarlar kılcal damarlar olarak adlandırılan son derece ince tüplerden oluşan daha küçük ve daha küçük damarlara ayrılır. Bu, kanın ve onun sağladığı dokular arasında değişimin gerçekleştiği zamandır. Kan, burada daha yavaş hareket eder ve mikroskobik kılcal damarların geniş yüzey alanları nedeniyle bir baskı da hissetmezsiniz.

Kalbe geri dönüşte, kan daha büyük ve daha büyük damarlarda dolaşmaya başlar. Ancak, kalbe giden kana karşı çok fazla basınç uygulanmaz ve kanın çoğunun geri dönmek için yer çekimini aşması gerekir. Bununla başa çıkmak için, damarlar kanın doğru yönde akmasını sağlayan tek yönlü kapakçıklara sahiptir. Bazen, özellikle de kan testi için bir turnike olduğunda, insanların kollarındaki valfleri görebilirsiniz; düz bir damar boyunca küçük kabarcıklar gibi görünürler.

İnsan kalbinde ayrıca dört adet tek yönlü kapakçık bulunmaktadır. Kalpteki dört odacığın her biri, kanın yanlış yönde dışarı pompalanmasını önlemek için bastığında kapanan tek yönlü bir kapakçığa sahiptir. Kalbinizdeki odalar eşli halinde çalışır ve dinlemeye çalıştığınızda duyduğunuz “lub-lub” kalp sesi pompalama eylemi sırasında kapanan bu kapakçıkların sesidir.

Lensler

Lensler
Lensler

Gözlük takmışsanız, görüşünüzü  düzeltmek için tam olarak doğru lensi bulmanın ne kadar zor olduğunu bilirsiniz. Gözlüklerde bulunan lensler gibi, kendi gözlerinizde de lensleriniz var. Bunlar, görüntüyü göz kürenizin arkasına odaklamak için ışığı büken şeffaf, içbükey yapılardır, bilgiyi yorumlamak için beyninize gönderen retinadır.

Cam veya polikarbonat lenslerden farklı olarak, anatomik lenslerimiz elastiktir ve farklı mesafelerdeki nesnelere odaklanmak için şekillerini değiştirebilir. Yaşlandıkça, mercek yavaş yavaş elastikiyetini kaybeder. Bu yüzden çoğu insan yaşlandıkça okumaya yardımcı olması için gözlüklere ihtiyaç duyar. Mercek, yakın görüş için gerekli olan en kalın biçime geri dönme veya “geri sıçrama” yeteneğine sahip değildir. Gözlükler, gözlerden geçmeden önce ışığı daha fazla bükerek, göz merceğine yardımcı olur.

Silier Kas

Silier Kas
Silier Kas

Lenslerimiz nasıl şekil değiştirir? Bu, lensi daha kalın veya daha ince yapmak için büzüşen ve gevşeyen mercek etrafındaki bir kas olan silier kas ile sağlanır. Bu da, görüntüleri odakta tutmak için, göze giren ışığın ışınlarını az çok büker. Akomodasyon olarak bilinen bu kas hareketi, vücuttaki en sofistike motor fonksiyonlardan biridir. Gerçekten de gözlerimiz vücudumuzdaki en karmaşık organlar arasındadır.

Küçük Dil

Küçük Dil
Küçük Dil

Anatomik olarak, nefes borunuz yemek borunuzun önündedir. Bu yüzden bir şeyler yuttuğumuz her sefer, yediklerimiz veya içtiklerimiz, nefes borumuz ve yiyecek borumuzun üzerinden geçmelidir.

Küçük dil,  gırtlağın üst kısmında bulunan elastik bir kıkırdaktır. Yutulduğunda, gırtlak yukarı doğru çekilir. Bu yüzden insanların boğazlarının yemek yediklerinde yukarı ve aşağı hareket ettiğini görebilirsiniz. “Adem’in elması”, gırtlakta kıkırdağın önemini gösterir, bu durum erkeklerde bu eylemi daha belirgin hale getirir. Gırtlağınız yukarı doğru çekildiğinde, küçük dil nefes borusu girişine kıvrılır, böylece yemek ve su, yemek borusuna geçer.

Bu yüzden, ilk yardım gerektiğinde, kişiyi yan tutmak önemlidir. Bu, solunum yollarını açık tutmak ve herhangi bir su veya salgının hava yolu yerine ağızdan boşaltılmasına izin verilmesi için gereklidir.

Diyafram

Diyafram
Diyafram

Diyafram, karın ve göğüs boşluklarını ayıran lifli ve kas dokusu olan geniş bir alandır. Bu alan seğirdiğinde, hıçkırırız. Asıl genişleme ve büzülme göğüs kafesinde olmasına rağmen, diyafram nefes almaktan sorumlu ana kastır. Rahat olduğunuzda, diyafram kubbe şeklindedir ve göğüs boşluğuna doğru kıvrılır. Kasıldığında, kaslar düzleşir, intratorasik hacmi arttırır ve emme hareketini yaratır, genişledikçe akciğerlere hava çeker.

Diyafram ayrıca, kusma, öksürme, idrar yaparken göğüs ve karın üzerindeki basıncı düzenlemeye de yardımcı olur.

Deri

Deri
Deri

Bu, vücuttaki en büyük organdır ve listede daha tanınmış vücut bölümlerinden biri olmasına rağmen, önemi yoktur. Cildin altı temel rolü vardır, eğer çalışmayı durdurursa, çok hasta olabilirsiniz, hatta ölürsünüz.

İlk olarak, cilt günlük hayatta karşılaşılan potansiyel tehlikelerin fiziksel, termal, kimyasal ve radyasyon kaynaklarına karşı bir engel oluşturur. Vücudunuzun ısısını düzenler. Terlemeyi ne kadar can sıkıcı bulsakta, aslında önemli olan normal fizyolojimizi korumaktır. Cilt bunu da sağlar. Ayrıyetten, vücudun sıvı ve elektrolit dengesini de korur.

Deri aynı zamanda enfeksiyona ve alerjik tetikleyicilere karşı hem fiziksel hem de immünolojik bir engel olarak hareket eden çoklu bağışıklık fonksiyonlarına sahiptir. Cildin metabolik fonksiyonları, hücrelerin çalışması gereken D vitamini ve diğer proteinleri içerir.

Son olarak da cilt; vücutta ısı, soğuk, hafif ve sert basınç, ağrı ve titreşimleri algılayabilen en çeşitli duyu organıdır.

 

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

173
107 shares, 173 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
3
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
6
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
5
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
2
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
9
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
2
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
11
BEĞENDİM
İYİ İYİ
10
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
7
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format