İnsanlık Tarihindeki En Büyük 10 Bilimsel İcat

Bazı icatlar tarih sayfaları içinde kaybolsa da bazıları insanlık tarihini değiştirmiştir.Bu listemizde insanlık tarihini değiştiren 10 bilimsel icadı ele aldık


En eski çağlardan, ilk insan Hz Adem’den beri insanoğlu sürekli araştırma yapıp yeni şeyler keşfetmeye, bulmaya ve yapmaya başlamıştır. Meraklı ve yaratıcı fıtrata sahip olması tüm bunları gerçekleştirmesindeki en büyük nimettir. Bazı icatlar  tarih sayfaları içinde kaybolsa da bazıları insanlık tarihini değiştirmiştir.

Bu listemizde insanlık tarihini değiştiren 10 bilimsel icadı ele aldık.

 

 1. Tüm dünya ile aynı anda iletişim kurmamızı sağlayan bu icat bir devrim niteliğindedir. 1960 yılında geliştirilen internet CİA tarafından tüm dünyaya yayıldı ve kullanıcılara sunuldu. Henüz bile tam olarak incelenememiş birimlerinin olduğu bilinmektedir.

 2. 2 Pusula

  Eskiden insanlar yönlerini yıldızlara, yosunlara ve karınca yuvalarına göre tespit ederlerdi. Ancak buluntu br havada veya karlı bir günde yön bulmak için hiçbir seçenek yoktu. Ta ki 11 yüzyılda Çinli bilim insanları taş ve demirden oluşan pusulayı icat edene kadar. Bu sayede hava şartları her ne olursa olsun gezginler ve tacirler yollarını bulabiliyordu.

 3. 3 Çivi

  İnsanlık çivi olmasaydı belki bu seviyeye gelemeyebilirdi. Metala şekil vermeye başlayan insan çiviyi buldu ve 2000 yıldan beri kullanmaktadır.

 4. Dünyadaki insan nüfusunun hızla artması ile beraber düzen bozulmakta ve sahtalık oranları ise artmaktadır. Yer altı ve yer üstü kaynakların hızla tükenmesi, ekolojik dengenin bozulması ve küresel ısınma probleminin asıl nedeni de budur. Doğum kontrol yöntemleri sayesinde nüfus kontrol altına alınmaktadır.

 5. M.Ö 3500 yıl kadar önce insanlar tekerleği keşfetti ancak bunun öncesinde göç eden insanlar için bu yolculuk tam bir çile idi. Tekerleğin icadı ile birlikte çiftçilik, ticaret ve göç gibi bir çok sorun ortadan kalkmıştır.

 6. İskoç bilim adamı Alexander Fleming tarafından icat edilen ve milyonlarca hayat kurtardığı bilinmektedir.

 7. 7 Ampul

  1879 yılında icat edilen ampul, güç kaynağı ve kablo sayesinde evler ve caddeler hatta dünya aydınlanmaya başladı. Ampulün icadından önce her şey yalnızca akşama kadar yapılmaktaydı.

 8. 19. yüzyılda icat edilen bu motor yüksek sıcaklığa maruz kalan yakıtın piston içinde yanmasıyla çalışmaktadır. Moder dünyanın babası sayılan bu icat şuan araba, uçak, gemi ve trenlerde kullanılmaktadır.

 9. 9 Matbaa

  1440 yılda Alman bilim adamı Johannes Gutenber tarafından icat edilen bu buluş 1500 yılına kadar yaklaşık 20 milyon tane üretildi.

 10. 10 Telefon

  Dünyayı değiştiren icatlardan en önemli olanı belki de telefondur. 1876 yılında Alexander Graham Bell’in patentini almasıyla piyasaya sürülen telefonlar bugün küresel iletişim dünyasının bel kemiğini oluşturmaktadır.

Bu İlginç Makalelerimizide Okuyabilirsiniz :

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
12
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
25
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
15
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
30
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
16
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
29
BEĞENDİM
İYİ İYİ
26
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!

İnsanlık Tarihindeki En Büyük 10 Bilimsel İcat

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Open List
Ranked List
Ranked List
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF