İnsanlık Tarihindeki En Büyük 10 Bilimsel İcat

Bazı icatlar tarih sayfaları içinde kaybolsa da bazıları insanlık tarihini değiştirmiştir.Bu listemizde insanlık tarihini değiştiren 10 bilimsel icadı ele aldık1 min


175
88 shares, 175 points

En eski çağlardan, ilk insan Hz Adem’den beri insanoğlu sürekli araştırma yapıp yeni şeyler keşfetmeye, bulmaya ve yapmaya başlamıştır. Meraklı ve yaratıcı fıtrata sahip olması tüm bunları gerçekleştirmesindeki en büyük nimettir. Bazı icatlar  tarih sayfaları içinde kaybolsa da bazıları insanlık tarihini değiştirmiştir.

Bu listemizde insanlık tarihini değiştiren 10 bilimsel icadı ele aldık.

 

 1. Mustafa POLAT
  7
  Tüm dünya ile aynı anda iletişim kurmamızı sağlayan bu icat bir devrim niteliğindedir. 1960 yılında geliştirilen internet CİA tarafından tüm dünyaya yayıldı ve kullanıcılara sunuldu. Henüz bile tam olarak incelenememiş birimlerinin olduğu bilinmektedir.

 2. 2 Çivi

  Mustafa POLAT
  5
  İnsanlık çivi olmasaydı belki bu seviyeye gelemeyebilirdi. Metala şekil vermeye başlayan insan çiviyi buldu ve 2000 yıldan beri kullanmaktadır.

 3. Mustafa POLAT
  5
  M.Ö 3500 yıl kadar önce insanlar tekerleği keşfetti ancak bunun öncesinde göç eden insanlar için bu yolculuk tam bir çile idi. Tekerleğin icadı ile birlikte çiftçilik, ticaret ve göç gibi bir çok sorun ortadan kalkmıştır.

 4. Mustafa POLAT
  4
  Dünyadaki insan nüfusunun hızla artması ile beraber düzen bozulmakta ve sahtalık oranları ise artmaktadır. Yer altı ve yer üstü kaynakların hızla tükenmesi, ekolojik dengenin bozulması ve küresel ısınma probleminin asıl nedeni de budur. Doğum kontrol yöntemleri sayesinde nüfus kontrol altına alınmaktadır.

 5. 5 Pusula

  Mustafa POLAT
  4
  Eskiden insanlar yönlerini yıldızlara, yosunlara ve karınca yuvalarına göre tespit ederlerdi. Ancak buluntu br havada veya karlı bir günde yön bulmak için hiçbir seçenek yoktu. Ta ki 11 yüzyılda Çinli bilim insanları taş ve demirden oluşan pusulayı icat edene kadar. Bu sayede hava şartları her ne olursa olsun gezginler ve tacirler yollarını bulabiliyordu.

 6. Mustafa POLAT
  4
  İskoç bilim adamı Alexander Fleming tarafından icat edilen ve milyonlarca hayat kurtardığı bilinmektedir.

 7. 7 Ampul

  Mustafa POLAT
  3
  1879 yılında icat edilen ampul, güç kaynağı ve kablo sayesinde evler ve caddeler hatta dünya aydınlanmaya başladı. Ampulün icadından önce her şey yalnızca akşama kadar yapılmaktaydı.

 8. Mustafa POLAT
  3
  19. yüzyılda icat edilen bu motor yüksek sıcaklığa maruz kalan yakıtın piston içinde yanmasıyla çalışmaktadır. Moder dünyanın babası sayılan bu icat şuan araba, uçak, gemi ve trenlerde kullanılmaktadır.

 9. 9 Matbaa

  Mustafa POLAT
  3
  1440 yılda Alman bilim adamı Johannes Gutenber tarafından icat edilen bu buluş 1500 yılına kadar yaklaşık 20 milyon tane üretildi.

 10. 10 Telefon

  Mustafa POLAT
  0
  Dünyayı değiştiren icatlardan en önemli olanı belki de telefondur. 1876 yılında Alexander Graham Bell’in patentini almasıyla piyasaya sürülen telefonlar bugün küresel iletişim dünyasının bel kemiğini oluşturmaktadır.

Bu İlginç Makalelerimizide Okuyabilirsiniz :

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

175
88 shares, 175 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
31
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
17
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
29
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
65
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
27
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
50
BEĞENDİM
İYİ İYİ
36
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
26
İDARE EDER!
Volkan YAĞMUR

Bilgi En Büyük Güçtür . İlim Kalemden Gelir...!
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı