Internet veya World Wide Web: Farkı Nedir?

World Wide Web 26. yıl dönümü :) www ne zaman icat edildi ve çoğu kez internet ile karıştırılıyor. (Evet, internet ve World Wide Web aynı şey değildir.)5 min


174
74 shares, 174 points
Internet veya World Wide Web: Farkı Nedir?
Internet veya World Wide Web: Farkı Nedir?

İnternet ve World Wide Web arasındaki fark nedir? İnternet, World Wide Web’den çok eskidir. İnternet, TCP / IP (İletim Denetimi Protokolü / Internet Protokolü) adı verilen ve birbiriyle konuşmak için özel bir yolu kullanan bir grup ağdır. Diğer bir deyişle, internet, hepsi aynı dilde konuşan ve birbirleriyle iletişim kurabilen bir grup bilgisayardır.

İnternet, 1960’lı yıllarda Amerika Birleşik Devletleri hükümeti tarafından herhangi bir parçanın kesilmesine karşı dayanıklı bir ağ kurmanın bir yolu olarak icat edildi . İlk yıllarda, internet çoğunlukla yalnızca üniversiteler ve ordude kullanıldı. Sonra daha fazla özel fon, daha fazla şebeke imkânı sağladı ve şebekeler diğer şebekelere bağlandı ve internet büyümeye başladı ve şekillendi.
Diğer basit terimlerle ifade etmek için,  interneti ” Dünyadaki hemen hemen tüm bilgisayarların bağlanmasına ve bilgi alışverişinde bulunmasına izin veren küresel iletişim ağı ” olarak tanımlıyoruz .

Önce şu noktayı tamamen bir açıklayalım. “Internet” ve “web(www)” terimlerinin birbirinin yerine kullanıldığını duymak oldukça yaygındır.Ancak, ikisi arasında bir fark vardır.Internet, webi kapsar.Internet, web’in varolmasına izin veren ağların altyapısıdır. Web ise sayfalardan oluşur.

World Wide Web ise, köprü metin bağlantılarıyla birleştirilmiş web sayfalarının bir koleksiyonudur. Bunlar internete göz atarken tıkladığınız bağlantılarla aynıdır . Peki internet ile www arasındaki fark nedir? Bunu şu şekilde tasvir edebiliriz: İnternet dijital dünyanın karayolu ve World Wide Web yolda olan arabalar. Web sayfalarına erişmek için interneti kullanırsınız…

World Wide Web’in Kökenleri

Artık, Web sitelerine ve internete erişmek için tarayıcınıza girdiğiniz WWW olan World Wide Web arasındaki farkın ne olduğunu biliyorsanız, genel web’in kökenleri hakkında daha fazla konuşalım.
Tim Berners-Lee , İsviçre’deki CERN (Avrupa Nükleer Araştırmalar Örgütü) ‘nda çalışırken World Wide Web’i icat etti . Bu, diğer referans dosyalara olan bağlantıları tıklamanıza izin veren dosyalara erişmenin bir yoluydu; Bu dosyalara köprü metin dosyaları denirdi. Bugün, bu önemsiz gibi görünüyor – bir bağlantıyı tıklarsanız sizi yeni bir yere götürecektir – ancak o zaman devrimciydi.

Berners-Lee, dünyanın ilk web tarayıcısını veya bu köprü metin dosyalarını görüntüleme yöntemini 1990’da icat etti. Daha sonra 23 ağustos 1991’de CERN dışındaki kullanıcılar tarafından kullanılmak üzere sunuldu. Bu nedenle gayri resmi olarak, 23 Ağustos 2017, genel web’in 26. doğum günü olacak …:)

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

174
74 shares, 174 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
25
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
47
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
25
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
26
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
42
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
51
BEĞENDİM
İYİ İYİ
75
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
45
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı