İnternetin Derinliklerinde Kaybolmanızı Sağlayan 10 Sebep

Öncelikle, derin web ile karanlık ağ arasındaki farkı ayırt etmeliyiz. Derin ağ, bir arama motoru aracılığıyla bulunamayan web siteleri için kullanılan ortak bir ter1 min


147
91 shares, 147 points

Öncelikle, derin web ile karanlık ağ arasındaki farkı ayırt etmeliyiz. Derin ağ, bir arama motoru aracılığıyla bulunamayan web siteleri için kullanılan ortak bir terimdir. Bu siteler güvenli finansal kayıtlara veya akademik veri tabanlarına ev sahipliği yapabilir. Karanlık web ise geleneksel web tarayıcıları kullanılarak erişilemeyen derin webin şifrelenmiş bir alt bölümünü ifade eder. Derin webi gezen herkes, düzenli webde olduğunun tersine takipten uzak kalırlar. Bu, çevrimiçi olarak gizli kalmak isteyen kullanıcıları kendine çekti.

 1. 1 Yeraltı Kitap Kulüpleri


  Derin ağ, alternatif okuma materyalleri için bir üreme alanıdır. Imperial Trantor Kütüphanesi ve Jotunbane Kitap Kulübü gibi çevrimiçi kütüphaneler, on binlerce cilt ve bilim kurgu romanı ile doludur. Meraklı okuyucular, devrimci politika, Scientology ve komplo teorileri gibi yeniden yapılanma konularında zengin bir içeriğe göz atabilirler. Stravinsky'de özellikle geniş bir kitap koleksiyonu olduğu söyleniyor.

 2. 2 Dijital Reklamcılık


  Derin web, çevrimiçi reklam verenler için bir altın madeni. Yeraltı ağı, daha teknolojik açıdan anlayışlı ve ileri görüşlü türleri çekme eğilimindedir. Derin web perakendecileri sürekli işlerini yürütmek için yenilikçi yeni yollar icat etmeye çalışıyor. Bu nedenle, en ileri düzey reklam tekniklerine ev sahipliği yapıyor. Son derece kazançlı yerel reklamcılık endüstrisi. Gmail’in sponsorlu e-posta reklamları. Ödüllü crowdfunding platformu Thunderclap. Tüm bu öncü fikirler derin ağda yaşamı başlattı ve o zamandan beri geniş siber dünyaya yayıldı. Big Spaceship gibi yaratıcı ajanslar bile derin ağı araştırmak ve en yeni trendleri ortaya çıkaracak stratejistler kullanır.

 3. 3 Anonim Kedi Gerçekleri


  Kediler ile ilgili paylaşımlar İnternet'in her köşesinde çoğalıyor. Sevimli kediler dijital dünyada bir salgın gibi. Her zamanki gibi, çevrimiçi okuduğunuz her şeye inanmayın. Kedi Gerçekleri # 90 masum bir şekilde “kedilerin yalnızca pençeleriyle terlediklerini” belirtirken, Kedi Gerçekleri # 115, “kedilerin %87'sinin peygambere inandığını, ancak dini olarak tanımlanmadığını” iddia ediyor. Bu son derece saçma gelebilir.

 4. 4 Yeni Müzikleri Duyurmak


  Richard D. James gibi çok sayıda müzisyen yok. Çoğu sanatçı, yeni şarkılarını bir basın bülteniyle veya düzenli sosyal medya sitelerinden duyurma yolunu seçiyor. Fakat Richard D. James pek çok sanatçıdan farklı. 2014 yazında, radikal İngiliz yapımcı Aphex Twin takma adı altındaki yeni albümü SYRO'yu 13 yıl aradan sonra piyasaya sürdü. Uzun zamandır beklenen dönüşünü duyurmak için James, Londra şehri üzerinde neon yeşili bir zeplinle uçtu. Sonrasında aynı şeyi New York’ta da yaptı.

 5. 5 Sosyal Medya


  Bu teknolojik çağda, Mark Zuckerberg'in parmağının olmadığı bir iş var mı? Geçtiğimiz 15 yıl boyunca, Facebook, yurtta çalışan bir üniversite öğrencisinden, ayda milyarlarca kullanıcının küresel olarak erişebildiği muazzam bir küresel varlık haline geldi. Son derece kazanan bu marka, Oculus Rift biçiminde mesajlaşmayı, görüntü paylaşımını ve hatta sanal gerçekliği kapsar. Ekim 2014’te, Facebook derin ağa adım attı. Sosyal medya sitesine güvenli ve anonim olarak erişmek isteyen kullanıcılar bunu Tor tarayıcısı aracılığıyla facebookcorewwwi.onion üzerinden yapabilir. Bağlantı, gelişmiş gizlilik için yüksek oranda şifrelenmiştir. Bundan önce, Facebook üzerinden Tor ile bağlantı kuran kişilerin hesapları kilitlendi, çünkü yazılım hesabın saldırıya uğramış gibi görünmesini sağladı.

 6. 6 Siber Takipçilerden Kaçış


  İnternet sayesinde, birisini kötüye kullanmak veya taciz etmek artık her zamankinden daha kolay. Siber takipçiler özel telefon görüşmelerini dinleyebilir, banka hesaplarını hackleyebilir ve hatta kurbanlarının fiziksel konumlarını bir dizüstü bilgisayardan rahatlığından izleyebilirler. Siber taciz mağdurları derin ağlara sığınıyorlar. Tor Projesi'nin kurucu ortaklarından Andrew Lewman, aile içi şiddet grupları ile ortaklaşa geliştirilen bir dizi karşı izleme programı hazırladı.

 7. 7 Wikipedia’yı Düzenlemek


  Wikipedia için içerik oluşturmak, bazı kişilerin hayal edebileceğinden çok daha tehlikelidir. Çevrimiçi ansiklopedinin editörü Bassel Khartabil'in Suriye hükümetinin 2015 yılında Wikipedia’yı tekrar yasakladığını söylüyor. Twitter'da, ABD hükümetinden bir yetkili, bir düzenleme yaptığında kamuoyuna ilan eden hesaplar var. 2017 yılında, Türkiye terör örgütlerine yaptıkları yatırımlarla ilgili bir makale üzerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle Wikipedia'yı tamamen engellemeye karar vermişti.

 8. 8 Siyasi Muhalifler


  İnsanlar hiçbir zaman derin ağı politik bir araç olarak kullanmaktan kaçınmadılar. Aslında, ABD hükümeti, İnternete uluslararası alanda açık erişim sağlamak için Tor tarayıcısının gelişimini kısmen finanse etti. Siyasi karışıklık dönemlerinde, derin ağ çevrimiçi sansüre ve devlet baskısına direnmek için gerekli olabilir. 2011 Mısır devriminde isyancı kuvvetler, Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek sosyal medyada karartma başlatmaya çalıştıktan sonra Tor ile iletişim kurmaya başladılar. Anonim ağ, isyanda hayati bir rol oynadı, protestocuların eylemlerini düzenlemelerine ve Mübarek rejiminin kötüye kullanımlarının daha geniş bir dünyaya ulaşmasını sağladı.

 9. 9 İstismarcıları Açığa Vurma


  “Gizli” karanlık ağ, kullanıcılarının çoğunun inanmak isteyebileceği kadar gizli değil. Bilgisayar korsanları ve teknoloji uzmanları, parça parça karanlık ağın derinliklerinde gizlenen aşağılık karakterleri çökertiyorlar. Kötü niyetli içerik paylaşan web siteleri hızla keşfediliyor ve hızla kapatılıyor. Giderek artan sayıda karanlık ağ suçluları suçlarından dolayı hapsedilmektedir.

 10. 10 Gazeteciler ve Islıklayanlar


  İfade özgürlüğü, çevrimiçi yayın yapan herkes için son derece tartışmalı bir konu haline geldi. Hassas veya tartışmalı konularda haber veren web siteleri ve gazeteciler ciddi tepkilerle karşı karşıya kalmaktadır. Tarafsızlığa yapılan saldırılar, servis sağlayıcıların analizlerine katılmayacak veya paydaşlarını etkileyebilecek tüm haber kanallarını engelleyecek. 2018 yılında Suudi hükümetinin şiddetli bir rakibi olan Washington Post yazarı Jamal Khashoggi açık sözlü görüşleri nedeniyle işkence gördü.

Bir önceki yazımız olan Şık Balo Saç Modelleri başlıklı makalemizde Balo saç modelleri, güzel balo topuz modelleri ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

147
91 shares, 147 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
14
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
11
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
6
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
4
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
2
BEĞENDİM
İYİ İYİ
14
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
12
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

2 Comments

 1. Keşke artık ülkemizde Wikipedia engeli kaldırılsa. Dünyanın en büyük arşivine erişim iznimiz bulunmaması gerçekten çok kötü ve rezil bir durum. Google artık aramalardan mümkün olduğunca çıkarmaya çalışsa da ülkemiz içerisinde halen ne arasak Google’da en başta veya sağda solda Wikipedia yazısı karşımıza geliyor ama okuyamıyoruz.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı