İntihar Oranı En Yüksek 10 Ülke

İlginç bilgiler vermeye devam ediyoruz .İşte dünyada intihar oranları en yüksek 10 ülkenin listesi.!10 min


193
72 shares, 193 points
İntihar Oranı En Yüksek 10 Ülke
İntihar Oranı En Yüksek 10 Ülke

Günümüz yaşam şartlarında intihar olayları ilginç bir şekilde savaşta ölenlerin sayısını geçmiş durumdadır. Bunun sebebi olarak alkol, uyuşturucu, yalnızlık, biriken borçlar, hava şartları, şiddet ve taciz olarak ilk aklımıza gelen sebepler oluyor. Ülkemizde intihar oranları Amerika ve batı ülkelerine göre daha düşüktür. Her geçen sene ülkemizde şiddet, taciz ve intihar olayları batı ülkelerine göre yükselmeye meyilli duruma gelmiştir.

İşte intihar oranları en yüksek 10 ülke;

Bazı araştırma kurumları tarafından yayınlanan verilere göre Dünya üzerinde 40 saniyede bir insan hayatına kendi isteğiyle son vermektedir. Bu intiharların sebepleri bazen ekonomik sorunlardan kaynaklı olurken, bazı durumlarda aşk, alkol vs. gibi nedenlerden kaynaklanmaktadır. Oldukça üzücü olan bu durumun yakınlarımızdan birinin başına gelmesini istemezken, intihar eden diğer insanların yakınları düşünüldüğünde yaşanmamasını istemekteyiz. İntihar olayları neredeyse tüm ülkelerde yaşanırken, bazı ülkelerde bu oran oldukça yüksek sayılara ulaşmıştır. Bu ülkelerin arasında ekonomik olarak gelişmemiş ülkeler yer alırken, ekonomisi oldukça iyi olan Avrupa ülkelerinden bazıları da yer almaktadır. Gelin şimdi hep beraber Dünya üzerinde intihar oranı en yüksek olan 10 ülkeyi inceleyelim.

  1. Finlandiya

2007 yılına kadar intihar oranının daha yüksek olduğu ülkede, bazı çalışmalar yapılarak intiharın önüne geçilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmalar etkisi göstermiş ve intihar oranı oldukça azalmıştır. Listemizde 10.sırada yer alan Finlandiya’da gerçekleşen intihar olaylarının büyük bir kısmı aşırı derece alkol kullanımından kaynaklanmaktadır. Alkolün ne kadar zarar verici bir alışkınlık olduğunu bu örnekten de anlamamız mümkün.

  1. Kazakistan

Sovyetler birliğinden ayrılan ülkeler arasında yer alan Kazakistan’da, o yıllardan beri ekonomik hayat bir türlü düzelmemiştir. Bunun üzerine otoriter bir rejimin bulunması ve çoğunluğu Müslüman olan ülkede Müslüman olmayan insanlara baskı yapılması gibi nedenlerden, intihar oranı oldukça yükselmiştir. Bu intiharların büyük bir çoğunluğu genç yaşta olan insanlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Yapılan araştırmalarda intihar oranı 100.000 kişide 28 kişi olarak belirlenmiştir.

  1. Ukrayna

Diğer ülkelerin aksine Ukrayna’da kırsal kesimde yaşayan insanlarda intihar etme eğilimi daha çok görülmektedir. Eğitim kalitesi ve aile bakımlarının kötü olması gibi sebepler insanları intihara sürükleyen etkenler arasında yer almaktadır. Bunların yanında ülkede aşırı alkol tüketiminin olması da intiharın diğer sebebi olarak düşünülmektedir.

  1. Slovenya

Eski doğu bloğu ülkeleri arasında yer alan ve 1992 yılında bağımsızlığını ilan eden Slovenya’da ekonomik kalite bir türlü düzelmemiştir. Halkın maddi açıdan sorudan yaşaması insanları intihara itmektedir. İntihar oranı da bu ülkede 100.000’de 32 olarak açıklanmıştır.

  1. Macaristan

1989 yılından bağımsızlığını ilan eden ve parlamenter sisteme geçmiş olan Macaristan turizm alanından elde ettiği gelirler ile ekonomisini düzelmiştir. Maddi açıdan ülkenin refahının yükselmesine rağmen meydana gelen intihar olaylarında bir azalma görülmemektedir. Hem turistik hem de doğa açıdan güzellikler ülkesi olan Macaristan’da 100.000 bin kişiden 32’si intihar etmektedir. Ülke genel itibariyle güzel bir yapıya sahip olsa da intihar olaylarının önüne geçmedikçe tam olarak gelişemeyecektir.

  1. Estonya

Macaristan ile birlikte 1989 yılında bağımsızlığını ilan eden ülkeler arasında Estonya da yer almaktadır. Bağımsızlıktan önce 100.000’de 16 olan intihar etme oranı, 1989 yılından sonra 33’e kadar artış göstermiştir. İntihar etmelerindeki en önemli sebep olarak uyum sağlayamama ve sosyal hayatlarında meydana gelen değişimler yer almaktadır.

  1. Letonya

Sovyetler döneminden sonra bağımsızlığını ilan eden Letonya’da kadınlara erkeklere oranla kapitalizme daha kolay uyum sağlamıştır. Erkeklerin ortalama yaşam oranlarının daha düşük olduğu ülkede kadınlar kendilerine uygun eş bulmakta oldukça zorlanmaktadır. Sosyal hayata uyum sağlayamayan erkeklerde intihar oranı daha yüksek olan ülkede 100.000’de 32 oranla intihar oranı bir hayli yüksektir.

  1. Belarus

Listemize intihar oranlarının oldukça yüksek olduğu Belarus ile devam ediyoruz. Eski demir perde ülkesi olarak adlandırılan Belarus’ta erkeklerin intihar oranı kadınlardan 6 kat daha fazladır. 100.000 erkekten 66’sı intihar etmektedir. Alkol kullanımının oldukça yoğun olduğu ülkede intihar sebepleri arasında alkol kullanımı gösterilmektedir.

  1. Rusya

Dünya’nın ekonomik ve askerî açıdan en güçlü ülkeleri arasında yer alan Rusya’da intihar oranları da oldukça yüksektir. Özellikle ergenlik çağında olan kişilerde yaygın olarak görülen intiharlar, sebep olarak aile içi şiddet, alkol ve kötü ebeveynlerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bu sebeplerin haricinde yalnızlık, yabancılaşma ve kendini diğer insanlarda soyutlama gibi psikolojik sebeplerden de kaynaklanmaktadır.

1.Litvanya

Dünya ülkeleri arasında en çok intihar etme oranına sahip olan Litvanya’da 100.000 kişiden 42 kişi intihar etmektedir. Ülkenin ekonomik ve diğer şartları düşünüldüğünde bu oran herkesi şaşkınlık içerisinde bırakmaktadır. Komunizm’den kapitalizm rejimine geçiş yapan ülke başlarda adaptasyon sorunu yaşasa da bu ülke şartlarını olumsuz etkilememiştir. Son 10 yıl içerisinde intihar oranının neredeyse 2 katına çıktığı ülkede, intihar eğilimlerini engellemek için bir yöntem bulunamamıştır.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

193
72 shares, 193 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
38
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
58
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
43
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
37
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
73
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
41
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
124
BEĞENDİM
İYİ İYİ
96
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
71
İDARE EDER!
Duygu SELİVAN

Ben deniz , DuyguSELİ , efendim ,şimdi ben deli gibi sinema tutkunuyum . İlgi alanım , hayallerim...Saygılar..
Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı