IP adresleri hakkında her şey

IP adreslerine, nasıl çalıştıklarına ve nasıl değiştiklerine dair onlarca soru yöneltilirken, makalemizde bunları yanıtlayacağız.6 min


145
63 shares, 145 points
IP adresleri hakkında her şey
IP adresleri hakkında her şey

Router ve modemler, bilgileri IP adreslerini kullanarak gönderirken, bu Internet Protocol Adresses (İnternet Protokol Adresleri) tanımının kısa hâli olarak biliniyor. IP adreslerine, nasıl çalıştıklarına ve nasıl değiştiklerine dair onlarca soru yöneltilirken, yazıda bunları yanıtlayacağız.

Statik ve Dinamik IP Adresleri

İnsanlar IP adreslerini nasıl değiştirebileceğini merak ederken, bunun standart bir internet kullanıcısı için mümkün olup olmadığını değerlendireceğiz.

Eğer sıradan bir ev internet kullanıcısıysanız, muhtemelen dinamik IP adresi kullanıyorsunuz demektir. Dinamik IP adresleri size ISP’niz yani internet servis sağlayıcı firmanız tarafından verilirken, bu her an değişebilir. Birçok insan bu değişimin onları internette gizlediğini düşünse de, aslında bu pek doğru değil. ISP’niz tarafından size atanan IP devamlı değişse de, yine bu sağlayıcı firmaya bağlısınız ve sizin kim olduğunuzu bilmeye devam ediyor. Yani kaçış mümkün değil.

Yine bazı standart kullanıcılar da statik IP adresinin anlamını merak ediyor. Statik IP adresi de yine ISP tarafından size atanır ve kullanmaya devam ettiğiniz sürece sabit kalır. Yani dinamik olanın aksine statik IP adresleri rastgele veya modem açılıp kapandığında değişmez. Fakat statik IP adresi almak isteyenlerin her ay servis sağlayıcı firmaya ekstra bir ücret ödemesi gerekir. Statik IP adresleri genellikle web sunucu sahipleri veya işyerine CCTV kamera kuranlar tarafından tercih edilir.

Sonuç olarak, her iki IP adresi de teknik olarak aynı işi görür ve aradaki tek fark, dinamik IP adresinin devamlı değişmesidir.

IP adresleri nasıl çalışır?

IP adresleri routerınız için size ISP tarafından atanırlar. Daha sonra da routerınız ve modeminiz internet trafiğini ağınız üstündeki diğer cihazlar arasında bölüştürür. Router, yaygın olarak her cihaza birer yerel IP adresi verir ve bunlar herkese açık IP adresinizden farklıdır.

IP adresinizin bilinmesi tehlikeli midir?

Peki ya birisi herkese açık IP adresinizi öğrenirse? Kısaca yanıtlamak gerekirse, hiçbir şey olmaz. IP adresinizin bilinmesi, birinin ev adresinizi bilmesi ve kapınızın kapalı olması gibidir. Yani bilgisayarınız güvenli, virüslere karşı korumalı olduğu müddetçe korkacak bir şey yok.

Fakat eğer birisi sizin ağınıza erişip, kullandığınız IP adresi aracılığıyla illegal şeyler yaparsa asıl tehlikeli olan budur. Bu noktada hedefteki kişi, faturayı ödeyen kişi olacaktır. O yüzden asıl önem verilmesi gereken güvenli bir Wi-Fi şifresi seçmek ve düzenli olarak değiştirmektir.

Kısaca konuyu özetlemek gerekirse;

  1. Bilgisayarınızın iki IP adresi vardır. Birisi yerel, diğeri internet üzerinde kullanılan.
  2. Birçok ev kullanıcısı dinamik IP adresi kullanır ve bu devamlı değişir.
  3. Mutlaka güçlü bir Wi-Fi şifresi kullanın ve güvende tutun, devamlı değiştirin.

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

145
63 shares, 145 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
25
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
31
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
24
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
25
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
42
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
21
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
31
BEĞENDİM
İYİ İYİ
39
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
27
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı