İslam Mimarisinin 8 Başyapıtı

İslam dünyasının mimari mirası şaşırtıcı derecede zengindir. İşte en ikonik camilerin, sarayların, mezarların ve kalelerin bir listesi. 1 min


123
66 shares, 123 points

İslam dünyasının mimari mirası şaşırtıcı derecede zengindir. İşte en ikonik camilerin, sarayların, mezarların ve kalelerin bir listesi.

 1. 1 Tac Mahal


  1631'de Babür imparatoru Şah Cihan’ın (1628-1658 yıllarında hüküm sürmüştür) üçüncü ve en sevdiği eşi Mümtaz Mahal, çiftin on dördüncü çocuğunu doğururken öldü. Üzüntüden kahrolan imparator yapımı 20 yıldan fazla süren ve Yamuna Nehri'nin güney kıyısında büyük bir türbe olan Tac Mahal'i yaptırdı. Bugün Tac Mahal, Kudüs'teki Mescid-i Aksa hariç dünyadaki en ünlü İslami mimarlık eseridir. Anıt, hem büyüklüğü (türbenin kubbesi yer seviyesinden 73 metre yukarıda) hem de Hint, İslam ve Fars tasarım unsurlarını birleştiren zarif formuyla dikkat çekiyor. Uzaktan bakıldığında gün ışığında renk değiştiren orta mezarın beyaz mermeri insanların gözlerini kamaştırıyor. Yakınlarda, bina Arapça hatlarla ve yarı değerli taşlarla süslenmiştir. İçinde Mümtaz Mahal ve Şah Cihan için mahzen (sahte mezarlar) var. Gerçek mezarlar zemin katın altındaki bir bölmededir. 1660'lı yılların başlarında gezginler Şah Cihan’ın Yamuna Nehri’nin karşı kıyısında siyah granit taşlardan kendisine uygun bir türbe inşa etmek istediklerini söylediler. Modern bilim adamları bunu dayanağı olmayan bir efsane olarak değerlendiriyorlar.

 2. 2 Elhamra


  İspanyol kenti Granada'ya bakan bir tepede, 14. yüzyılda Müslüman Nasır hanedanlığına (1238-1492) ait prensler tarafından yaptırılmış bir saray olan Elhamra yer almaktadır. Sarayın bazı kısımları yıkılmış olmasına rağmen, üç bölüm kalmıştır. Tepenin batı ucundaki kale (Alcazaba veya al-Qasbah), doğuda bir ilkel yerleşim yeri ve Generalife olarak bilinen bir dizi pavyon ve bahçe. Elhamra’nın avluları ve odaları renkli karolar, oyulmuş sıvalar, oymalı ahşaplar ve kaligrafi ile zarif bir şekilde dekore edilmiştir. En dikkat çekici süs özelliklerinden bazıları, Aslanlar Avlusunu çevreleyen salonları süsleyen karmaşık oymalı geometrik sarkıt tasarımlarıdır (İslam mimarisinde sürekli kullanılan bir desen).

 3. 3 Cuma Camii – İsfahan


  İsfahan'ın merkezinde (mimari hazinelerle dolu bir şehir) bulunur. Bölgede 8. yüzyıldan beri bir cami var bulunmakta. Mevcut yapının en eski unsurları, 11. yüzyılda İran'ın bazı bölgelerini yöneten Selçuklu hanedanlığı döneminde inşa edilmiş iki kubbe. 12. yüzyılın başlarında cami, her iki tarafa bitişik dikdörtgen bir avlunun etrafında, bir yanda uzunca bir kemere açılan bir tür salon yapılarak yeniden inşa edildi. İlk defa İsfahan'da ortaya çıkan dört eyvan tasarımı, daha sonra İran camileri için norm haline geldi.

 4. 4 Mescid-i Aksa


  Kudüs'teki Mescid-i Aksa en eski ve en bilinen İslami anıttır. Arapların Kudüs'ü fethinden yaklaşık 55 yıl sonra, 691-692 yıllarında inşa edilen yapı tasarım ve süsleme olarak Bizans mimari geleneğine dayanıyor. Aynı zamanda daha sonra belirgin bir şekilde İslami mimari stille ilişkilendirilen özellikler gösteriyor. Yapı, sekizgen bir tabana oturan yaldızlı ahşap bir kubbeden oluşmaktadır. İçinde iki kemerli yol, açığa çıkmış bir kaya parçasının etrafını çevreler. Burası hem Musevilik hem de İslam için kutsaldır. Yahudi geleneğinde İbrahim'in oğlu İshak'ı feda etmeye hazırlandığı nokta olduğu söylenir ve İslam geleneğinde Muhammed'in cennete yükseliş alanı olarak bilinmektedir. İç mekân zengin mermer, mozaik ve metal plakalarla dekore edilmiştir.

 5. 5 Büyük Samarra Camii


  Büyük Samarra Camii (Irak'ta) 850 yılı civarında Abbasi halifesi El-Mütevekkil (847-861 tarihinde hüküm sürdü) tarafından yaptırıldığında, yaklaşık 42 dönümlük bir alanı bulunan, muhtemelen dünyanın en büyük camisi idi. Cami, mavi camla süslenmiş bir iç mekâna sahip pişmiş tuğladan yapılmıştır. Yapının çoğu, 1258'de Hülagu liderliğindeki Moğol istilası sırasında tahrip olmuş, ancak en ilgi çekici özelliklerden biri olan 52 metre yüksekliğindeki minaresi zarar görmemiştir. Minare, tepeye çıkan spiral bir rampaya sarılı bir koni şeklinde inşa edilmiştir. Camiyi yapanların neden konik şekli seçtikleri belli değildir. Bazı insanlar eski bir Ziggurat'a biraz benzemektedir.

 6. 6 Halep Kalesi


  Orta Doğu'daki en etkileyici mimarlık eserlerinden bazıları Kahire, Şam ve Erbil gibi şehirlerdeki orta çağ kaleleridir. İslami askeri mimarisinden kalan en iyi örneklerden biri, Suriye Halep şehrinin ortasında bir tepenin üstünde duran bu kaledir. Arkeologlar, Roma dönemine ve öncesine dayanan alanda askeri yapılar bulmuşlar, ancak kalenin yapımına 10. yüzyılda başlamış ve bugünkü şeklini Eyyubiler döneminde (1171-1260) büyük bir genişleme ve yeniden yapılanma sırasında almıştır. Kalenin duvarları içinde uzun süreli bir kuşatmaya karşı koymak için gereken her şey vardır. Yapılar, malzeme depolamak için odalar, kuyular, camiler ve savunma tesisatları gibi. Kalenin en etkileyici kısmı, 1213 civarında inşa edilen büyük giriş bloğudur. Yedi kemere dayanan dik bir taş köprü, hendekte iki yüksek kapıya kadar uzanmaktadır. Kaleye girmek için istilacıların her iki kapıdan geçmesi ve dolambaçlı bir geçiş yolundan ilerlemesi gerekirken bu esnada savunucular üzerlerine kaynar sıvılar dökebilirler ve yukarıdan aşağıya doğru birçok ok atışı yapabilirler.

 7. 7 Córdoba Ulu Camii


  İspanya Córdoba Ulu Camii'nin en eski kısımları 784-786 yıllarında Emevi hükümdarı I. Abdül Rahman tarafından bir Hıristiyan kilisesinin bulunduğu yere inşa edildi. Yapı, 9. ve 10. yüzyıllarda birçok genişleme geçirmiştir. Bu genişlemelerden biri sırasında, karmaşık bir kemerin arkasına yerleştirilmiş, zengin bir şekilde dekore edilmiş bir mihrap eklenmiştir.

 8. 8 Süleymaniye Camii – İstanbul


  İstanbul siluetinin en belirgin özelliklerinden bazıları, Boğaz'a bakan bir platform üzerinde duran Süleymaniye Camisinin yükselen kubbesi ve minareleridir. Osmanlı imparatoru Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1550 - 1557 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'nun gücünün zirvesindeyken inşa edilen cami, diğer camilerin en büyüğü ve tartışmasız en güzeli. Caminin içi, çoğu vitray olmak üzere, 100'den fazla büyük pencereyle aydınlatılan kare şeklinde tek bir odadan oluşmakta. Süsleme basittir ve çapı 27,5 metre olan merkezi kubbenin etkileyici boyutları hiç de rahatsız edici değildir. Caminin etrafında bir hastane, birkaç dini okul, bir dizi dükkân, bir türbe ve bir hamam bulunmaktadır. Cami alanında bulunan binalar Osmanlı mimarisi tarzı için kritik öneme sahip olan Osmanlı usta mimarı Mimar Sinan tarafından tasarlandı ve onun başyapıtlarından biri olarak kabul edildi. Hem Mimar Sinan hem de Kanuni Sultan Süleyman’ın mezarları burada bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

123
66 shares, 123 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
1
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
17
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
16
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
14
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
11
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
12
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
10
BEĞENDİM
İYİ İYİ
20
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

3 Comments

 1. Halep kalesi gerçekten inanılmaz bir mimariye sahip, umuyorum ki herkes bir gün gidip görme imkanı bulur. Bunun yanı sıra ülkemizin ve İstanbul’un en önemli simgelerinden birisi olan Süleymaniye Camii benzersiz bir güzelliği bulunan camilerden birisi. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler.

 2. Boğaz manzaralı harika bir yapı Süleymaniye Camii. Kesinlikle tavsiye ederim İstanbul’a yolu düşen herkes ziyaret etmesi gerekiyor. Din, dil fark etmeksizin bunu bir sanat eseri olarak değerlendirmeli ve ziyaret etmelisiniz kesinlikle pişman olmazsınız.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı