İstanbul’da Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Müze

İstanbul’da yaşıyorsanız veya buraya ziyaret amaçlı geldiyseniz, mutlaka görmeniz gereken 10 müzeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.1 min


146
79 shares, 146 points

Medeniyetlerin beşiği olarak nitelendirilen İstanbul’da çok sayıda müze bulunuyor. Bu müzelerde, şehrin kültürel ve tarihsel değerini yansıtan binlerce eser sergileniyor. İstanbul’da yaşıyorsanız veya buraya ziyaret amaçlı geldiyseniz, mutlaka görmeniz gereken 10 müzeyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 1. 1 Ayasofya Müzesi


  İstanbul denilince akla gelen ilk yapılardan birisi olan Ayasofya Müzesi, Hristiyanlığın en büyük kiliselerinden birisi olarak inşa edildi. 916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453 tarihinde camiye çevrildi ve 482 yıl da cami olarak hizmet verdi. 1935 yılından sonra ise müzeye dönüştürülen yapı, içerisindeki süslemeler, mimarisi ve benzer eserlerle görenleri adeta büyülüyor.

 2. 2 Dolmabahçe Sarayı


  1856 yılında inşa edilen yapı, Osmanlı’nın son döneminin en önemli şahitlerindendir. 6 padişah ve son halife tarafından kullanılmış olup, Cumhuriyet döneminde ise Cumhurbaşkanlığı makamı olarak hizmet vermiştir. Atatürk’ün vefat ettiği yer olan bu sarayı, İstanbul’a gelen herkesin görmesi gerekiyor.

 3. 3 Topkapı Sarayı


  İstanbul’un fethinden sonra inşa edilen Topkapı Sarayı, günümüzde müze olarak hizmet veriyor. Yıl içinde milyonlarda yerli ve yabancı turisti ağırlayan müzenin içerisinde çok önemli eserler bulunuyor. Padişahların kıyafetlerinden kutsal emanetlere varıncaya kadar birçok eserin yer aldığı müze, beklentileri fazlasıyla karşılayacaktır.

 4. 4 Havacılık Müzesi


  Havacılıkla ilgili eserlerin sergilendiği bu müze Bakırköy’de yer alıyor. 1977 yılında yapımına başlanan devasa müze, 1983 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlamıştır. Geçmişte ve günümüzde kullanılan uçak ve benzer hava araçları sergilenmektedir.

 5. 5 İstanbul Arkeoloji Müzesi


  İstanbulda gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken müzelerden bir diğeri ise Arkeoloji Müzesi’dir. Müzenin içinde çok farklı koleksiyonlar sergileniyor, fakat bunların haricinde kullanılan binanın mimarisi dahi görenleri kendine hayran bıraktıracak cinsten.

 6. 6 Modern Sanat Müzesi


  Kültür ve Sanat müzeleri arasında önemli bir yere sahip olan Modern Sanat Müzesi, yaşayan bir organizma gibidir. Buradaki eserler sürekli yenilenir ve buna bağlı olarak her ziyaretlerinde buradan farklı bir keyif alır.

 7. 7 Oyuncak Müzesi


  Kurulmasında Sunay Akın’ın büyük emeği olan Oyuncak Müzesi, adından da anlaşılacağı gibi oyuncakların sergilendiği bir mekandır. Fakat buradaki oyuncaklar sadece ülkemize ait olmayıp, farklı kültürlerden de oyuncaklar müzede yer almaktadır. Çocukların keyif alacağı müze, yetişkinlere de hitap ediyor.

 8. 8 MiniaTürk


  Türkiye’de bulunan tarihi ve turistik yerlerin minyatürlerinin bulunduğu bir alandır. Kısa sürede tamamlanan bu parka gelindiğinde, kısa bir Türkiye turu yapma imkanı bulacaksınız.

 9. 9 Panorama 1453 Fetih Müzesi


  İstanbul’un fethinin canlı olarak yaşamak istiyorsanız, mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir müze. Fetih Müzesi, İstanbul’un nasıl alındığını detaylı olarak anlatmakta ve ziyaretçilerine adeta fetih heyecanı yaşatmaktadır.

 10. 10 Rahmi Koç Müzesi


  Ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine geniş bir perspektifle bakan en önemli müzelerden birisidir. Bu kapsamda müze içinde çok sayıda eser yer alır. Gerçek boyutlu gemilerden arabalara, gramofon iğnelerinden uçaklara varıncaya kadar ilgi çekici eserlerle dolu olan bu müze, sizi kendisine hayran bırakacak.

İstanbul’da yer alan müzelerden öne çıkanlar bunlardır. İstanbul’a geldiğinizde vakit bulursanız, mutlaka buraları ziyaret edin. Fakat unutmayınız ki, kentte bunların dışında onlarca daha müze vardır. İlgi alanınıza göre bunları da ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

 1. İstanbul da En Çok Hangi Müzeye Gitmek İsterdiniz ?

  1. Ayasofya Müzesi
  2. Dolmabahçe Sarayı
  3. Topkapı Sarayı
  4. Havacılık Müzesi
  5. İstanbul Arkeoloji Müzesi
  6. Modern Sanat Müzesi
  11 oy
  Sonuçları Paylaş

Bir önceki yazımız olan Milano'ya Gitmek: Milano'ya İlk Defa Gidecekler İçin Harika İpuçları başlıklı makalemizde Milano hakkında bilgiler, Milano için ipuçları ve Milano'ya gitmeden yapılacaklar hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

146
79 shares, 146 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
4
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
2
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
17
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
17
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
12
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
9
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
8
BEĞENDİM
İYİ İYİ
3
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
20
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

 1. Doğma büyüme İstanbulluyum fakat henüz tüm müzeleri gezme fırsatım olmadı. Bu listede yer alanlar arasında ilk 2’ye konulmuş olan Ayasofya ve Dolmabahçe kesinlikle ama kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler. İstanbul’un tarihi ve kültürel güzelliğini net bir şekilde gözler önüne seriyor.

 2. İstanbul yaşanılabilir bir şehir gibi gelmiyor bana nedense. Şahsen Eskişehir’de ikamet ediyorum ama dönem dönem İstanbul’a Hızlı tren ile gezi düzenliyor ve birçok kültürel, tarihi güzelliği ziyaret ediyorum. Bu kısa gezilerim esnasında dahi şehrin bu kadar fazla insanı kaldıramadığına net bir şekilde şahit oluyorum. Ama listede yer alan almayan birçok yeri kesinlikle gezip görmelisiniz.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı