İsveç’te Yurtdışı Eğitimi Nasıl Alınır

Eğer İsveç'te lisans veya yüksek lisans eğitimi için İsveç'i düşünüyorsanız, merak edebileceğiniz konuları detayları ile bu yazımızda bulabilirsiniz. En iyisi siz hemen okumaya başlayın...8 min


143
78 shares, 143 points
İsveç'te Yurtdışı Eğitimi Nasıl Alınır
İsveç’te Yurtdışı Eğitimi Nasıl Alınır?

Türkiye’den her yıl yaklaşık 500 ile 700 arasında öğrencinin eğitim almak için gittiği İsveç, Kuzey Avrupa’nın refah düzeyi yüksek ve eğitim sistemi güçlü ülkelerinden biri. En önemlisi eşitlik, demokrasi ve güvenli yaşam koşullarıyla öğrenci dostu. Bütün bu özelliklerinin yanında olağanüstü doğası, bu doğayla iç içe olan düzenli ve şirin şehirleri, güçlü markaları, sıcak ve diyaloğa önem veren insan ilişkileri, küçük yaştan itibaren yaratıcılığı destekleyen eğitim sistemi ile İsveç gizli kalmış bir cevher.

Eğer İsveç’te lisans veya yüksek lisans eğitimi için İsveç’i düşünüyorsanız, merak edebileceğiniz konuları detayları ile bu yazımızda bulabilirsiniz. En iyisi siz hemen okumaya başlayın…

İsveç’te Yüksek Öğrenim

İsveç’te üniversite eğitimi almak veya yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin Ekim ayının ortasından Ocak ayının ortasına kadar başvurularını yapmaları gerekmektedir. Ağustos ayının son haftasında öğrenciler yurtlarına yerleşir ve oryantasyon/tanıtım aktiviteleri ile başlayan okul döneminde eğitim Eylül ayı itibariyle başlar. İsveç’te üniversite eğitimi 3 yıldır, yüksek lisans programları ise 1 veya 2 yıl sürmektedir.

Genellikle öğrenciler arasında en çok tercih edilen programlar sürdürülebilir enerji, bilgi teknolojileri, biyomedikal mühendisliği, oyun geliştirme, bilgisayar mühendisliği, elektrik elektronik mühendisliği, robotik, otomasyon, işletme, ekonomi, girişimcilik, insan hakları alanlarındaki programlardır.

Üniversite programlarına başvurularda adayların lise diplomalarının olması ve yeterli ingilizce seviyesine sahip olmaları aranmaktadır. İngilizce seviyesini IELTS veya TOEFL sınavlarından birine girerek göstermeleri gerekmektedir. Aranan minimum puanlar IELTS 6.5, TOEFL sınavından ise internet-based 90, paper-based 575’tir. Okumak istenilen bölüm için öğrencinin transkriptinin incelemesi yapılıp, lisede alınan matematik, fen veya sosyal bilimler derslerinin denkliklerine bakılmaktadır.

Yüksek Lisans programlarının ön koşulları ise 4 yıllık lisans diploması ve yeterli İngilizce seviyesidir. Üniversitede bir yıl ingilizce hazırlık okumuş olan öğrenciler bu sınavlardan muaftır. Bu bilginin açık bir şekilde transkript üzerinde belirtilmesi gerekmektedir. Yüksek lisans programlarının spesifik giriş koşulları olabilir, öğrenciler daha detaylı bilgi almak için ilgili programların sitelerini dikkatlice okumalıdırlar.

İsveç’te Üniversite Fiyatları

İsveç’te lisans eğitiminin yıllık maliyeti okul ve programlara göre değişiklik göstermekte olup ortalama 35,000TL ile 50,000TL arasında, yüksek lisans programları ise 27,000TL ile 50,000TL arasındadır.

Öğrencinin yaşam maliyetleri ise aylık yaklaşık 3,000TL’dir. Bu maliyet, yurt, yeme-içme, aylık otobüs kartı, telefon/internet kullanımı, sinema/hobi gibi harcamaları kapsamaktadır. Ayrıca isveç’te bir yıldan uzun süren bir programda eğitim aldığınızda aynı bir İsveçli gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

İsveç’te Çalışma ve Oturma İzni

İsveç’t öğrencilerin zaman kısıtlaması olmaksızın çalışma izinleri vardır ve mezuniyet sonrası iş bulmak için veya şirket kurmak için 6 aya kadar oturma iznine başvurabilirler. İsveç 10 milyon nüfusu ile alanlarında dünya lideri olan şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Güçlü eğitim sistemi, yaratıcılıktaki liderliği ve köklü üniversiteleriyle öğrencilerin global bir kariyer için kendilerini geliştirebilecekleri fırsatlar sunar.

Burs İmkanı

Üniversitelerin sağlamış olduğu burslar ağırlıklı olarak yüksek lisans program öğrencilerine verilmektedir. Burs kriterleri üniversiteler arasında farklılık gösterebilirken genellikle öğrencinin akademik başarısına, motivasyon ve referans mektuplarına bakılır, eğer iş tecrübesi var ise bu da artı bir etken olacaktır. Ayrıca İsveç Enstitüsü’nün yüksek lisans programları için sadece Türk öğrencilerine vermiş olduğu burs olanağı mevcuttur. Her yıl belirlenen kriterlere göre verilen bu burs ağırlıklı olarak sosyal bilimler alanındaki programlar olmak üzere yaklaşık 20-25 başarılı öğrenciye verilmektedir.

İsveç’te Öğrenci Olmak

Bireysel hakların ön planda tutulduğu ve özgür düşüncenin desteklendiği İsveç dünyanın her yerinden pek çok uluslararası öğrenci ağırlamaktadır, bu da yeni kültürleri keşfetmek demektir. Öğrenci grupları dönem içinde birçok organizasyon düzenlediği gibi hem İsveç içinde, hem de diğer ülkelere geziler de düzenlemektedirler.

İsveç’te öğrenci hayatı her zaman dinamiktir. İsveç, konumu sayesinde Avrupa’ya seyahati kolaylaştırırken, dinamik kültürüyle beraber nefes kesen bir doğa sunar. Üniversite yaşamı oldukça eğitici ve keyiflidir.

İsveç’te okumak isteyenler için Biraz Daha Detay

  • 10 milyon nüfusu ile inovasyon alanında dünya lideri olan İsveç, yüksek yaşam standartları dünyanın en yaratıcı ülkelerinden biridir. Yaratıcı düşünce erken yaşlardan itibaren teşvik edilir ve bilimsel araştırmalara yapılan yatırımlar oldukça fazladır. IKEA, Ericsson, Volvo, Tetra Pak, H&M, AAB, Atlas Copco, SKF, Spotify, AstraZeneca, Saab, Skype, Electrolux güçlü İsveç şirketlerinin bazılarıdır.
  • İsveç, dünyanın en prestijli akademik üstünlük ödülü olan Nobel Ödülü’ne ev sahipliği yapmaktadır.
  • İsveç’teki tüm atıkların %99’u geri dönüştürülür. İsveç ayrıca çevre teknolojileri ve sürdürülebilir çözümler ile de öne çıkmaktadır. İsveç yoksulluğun azaltılması ve iklim değişikliği gibi karmaşık küresel sorunları da ele alır.
  • Nüfusun büyük bir kısmı genellikle İsveç’in güney yarısından itibaren yer alan enerji dolu ve kültürel hayatı canlı olan şehirlerde yaşamaktadır. Eğer bir isveçliden yaşadığı çevreyi tasvir etmesini isterseniz, muhtemelen doğa manzaraları, derin ormanları veya sakin adaların tanımlamalarını duyarsınız. Stockholm gibi büyük şehirler dahil ülkenin her köşesinde doğa korunmuştur.
  • İsveç’in yarısından fazlası ormanlarla kaplıdır. Kamu erişim hakkı, herkesin İsveç ormanlarına serbest girişini sağladığı gibi aynı zamanda, tarlalara, dağlara, iç sulara serbest erişimini sağlar ve aslında bu yerlerin kime ait olduğunun bir önemi yoktur; tek koşul “rahatsız etmemek ve zarar vermemektir”. Bu benzersiz hak ile İsveçliler erken yaştan itibaren doğayı nasıl korumaları gerektiğini öğrenirler.

Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

143
78 shares, 143 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
4
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
10
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
7
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
6
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
8
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
6
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
7
BEĞENDİM
İYİ İYİ
6
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
6
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

  1. Yurtışında eğitim almak istiyorum bende, bir kaç şehir var aklımda ilk olarak alımdaki ülke isveçre aslında bakalım gidebilirsem gideceğim.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format