Kadınlar ve Solaklar Daha İyi Bir Hafızaya mı Sahipler?

Kim daha iyi hafızaya sahip: Erkekler mi kadınlar mı? Peki ya solak insanlar? Müzisyenler? Kanıta dayalı çalışmaların sonuçlarına bir bakalım.12 min


162
92 shares, 162 points

Kim daha iyi hafızaya sahip: Erkekler mi kadınlar mı? Peki ya solak insanlar? Müzisyenler? Kanıta dayalı çalışmaların sonuçlarına bir bakalım.

Dünya üzerindeki pek çok aile ve arkadaş grubu bir araya geldiklerinde ortaya mutlaka şu tartışma çıkar: Kim geçmişi daha net bir şekilde hatırlıyor? Ağabeyin arkadaşlarıyla rahat bir şekilde gezmek istediği zamanlarda seni de evde bırakmaya kıyamadığı ve yanında götürdüğü için yemin eder durur. Ancak sen bu durumun aslında böyle olmadığını daha net hatırlıyorsundur Peki, kim haklı? Ya annen? Seni evde gizlice yakaladığı zamanı unutacak mı? Ya da aslında lazanyanın senin en sevdiğin yemek olmadığını, bu yemeği kuzeninin sevdiğini hatırlayabilir mi?

Her zaman hafızamızı geliştirmek için çok çeşitli yollar arıyoruz. Bunlar arasında vitaminler, çapraz bulmacalar ve daha fazla uyumak dahi var. Bu durum arzu, yaş ve cinsiyet gibi özellikler ile hafıza performansı arasındaki bağlantıyı arayan pek çok bilimsel çalışmaya da yansıyor. Araştırmacılar beynin büyüklüğüne, vücut ağırlığına hatta saç rengine bile bakıp bir değerlendirme yapmaya çalışıyorlar. Peki, hangisi en iyi hafızaya sahip? Bu soruların sağlam bilimsel temellere dayanan cevaplarına bir göz atalım.

Solak İnsanların Daha İyi Bir Hafızası mı Var?

Muhtemelen insan beyninin hangi tarafının baskın olduğuyla ilgili olarak solak olanların mantık ve muhakeme tarafından yönlendirildiğini, sağlak olanlarının da yaratıcılık ve sezgi ile yönlendirildiğini daha önce duydunuz. Bu çok geleneksel ve herkes tarafından bilinen bir durumdur. Kanıta dayalı araştırmalar bu konuda çok net bilgiler vermese de aslında solakların beyinlerinin iki tarafının daha güçlü bir bağ ile bağlanmış olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Beynin iki tarafının birbiriyle iletişimi çeşitli hafıza türlerine yardımcı olabilir.

Kadınlar ve Solaklar Daha İyi Bir Hafızaya mı Sahipler?

2001 yılında yapılan bir çalışmada, iki bilim insanı 62 kişiden bir ekranda 55 farklı kelime parlayacağını ve ardından birkaç dakikalık bir beklemeden sonra hangi kelimeleri hatırlayabileceklerini yazmalarını istedi. Ancak baskın elin hafızayı nasıl etkilediği bu karşılaştırma çalışmalarında yeterince solak insan yoktu. (Solaklar nüfusun yaklaşık %10-15’ini oluşturur.) Bu yüzden solak akrabaları olan katılımcıları da yalnızca sağ elini kullananlarla karşılaştırdılar. Bilim adamları, katılımcının solak olup olmadığına bakılmaksızın, solak akrabalara sahip olanların, ortalama olarak yalnızca sağ elini kullananlara göre kayda değer bir fark ortaya koyduğunu gözlemlediler.

Buradan ortaya çıkan sonuca göre solak insanlar ya da solak akrabaları olanlar benzer beyin özelliklerine, daha iyi epizodik hafızaya ve belirli olayları daha net hatırlama kabiliyetine sahip olabilirler. Birkaç dakika önce ekranda hangi kelimeleri gördüğümüzü ve bugün başımızdan geçen olayları kolaylıkla hatırlayabiliriz. Ama solaklar üzerinde yapılan testler sonucunda araştırmacılar bildikleri şeyleri de her zaman hatırlayamadıklarından bunu çok büyük bir avantaj olarak görmediler.

Müzisyenler Daha İyi Bir Hafızaya mı Sahipler?

Hafıza görevleri söz konusu olduğunda müzisyenlerin müzisyen olmayanlardan daha iyi hafızaya sahip olup olmadıklarını araştıran birçok çalışma yapılmıştır. Araştırmacılar, 53 farklı hafıza görevini içeren 29 çalışmanın meta-analizinde, müzisyenlerin daha iyi uzun süreli hafızaya (birkaç dakikadan daha önce gerçekleşen şeyler için) ve daha kısa süreli hafızaya (sadece birkaç saniye saklanan hafıza) sahip olduklarını tespit etti.

Özellikle, kısa süreli ve çalışma hafızası söz konusu olduğunda, müzisyenlerin sözlü veya görsel olanın aksine ses olarak bir uyarıcı veya tetikleyici kullanılan bu hafıza görevlerinde en açık avantaja sahip oldukları görüldü.

Ayrıca, üstün yetenekleriniz olduğundan her zaman şüphe duyan bir müzisyenseniz, bu araştırma, müzisyenlerin daha iyi matematik ve dil becerilerine sahip olduklarını da göstermektedir.

Kadınlar Daha İyi Bir Hafızaya mı Sahipler?

Araştırmacılar ayrıca çok uzun yıllardır devam eden kadınların mı yoksa erkeklerin mi daha iyi bir hafızaya sahip olup olmadıkları konusunda da çeşitli testler yapmışlardır. 2016 yılında yapılan ve 45 ile 55 yaş arasındaki erkek ve kadınların katıldığı araştırmada 212 erkek ve kadının hafızaları epizodik hafızayı değerlendirmek için özel olarak tasarlanan Yüz Adı İlişkilendirmeli Bellek Sınavı ve Seçmeli Hatırlatma Testi kullanılarak test edildi. Bu ilişkisel hafıza testi, birbiriyle ilgili olmayan görseller arasındaki bağlantıları öğrenme ve sonra onları hatırlama yeteneklerini gösterdi. Araştırmacılar ayrıca anlamsal hafızayı, yürüme işlevini ve hafıza ile ilgili özlü zekayı test etmeye devam ettiler.

Kadınlar ve Solaklar Daha İyi Bir Hafızaya mı Sahipler?

Sonuçlar açıktı: Kadınlar her tür hafıza testinde erkeklerden daha iyi performans gösterdi. Araştırmacılar ayrıca kadınların hatıralarını yaşamdaki evrelerine göre test etmiş ve premenopozal- perimenopozal olarak kadınların yeni şeyler öğrenmede ve daha önce hatırlanan bilgileri tekrar hatırlamada daha yetenekli olduklarını ortaya koymuştur. Ancak kadınlar ne kadar erkeklerden daha iyi bir hafızaya sahip olurlarsa olsunlar ilerleyen yaşamlarında hafıza kaybına yakalanma ve demans riskleri erkeklere çok daha yüksektir.

Hafıza çalışması, her zaman yeni sonuçların ve bağlantıların yapıldığı, hızlı gelişen ve zengin bir alandır. Örneğin bazı yeni çalışmalar, daha aktif bir cinsel yaşamın size daha iyi bir hafıza sağlayabileceğini göstermiştir.

Bir grup insanın neden belirli bir bellek türüyle diğerinden daha yetenekli olabileceğine dair birçok teorisi vardır. Örneğin, solak insanlar olayları hatırlamada daha iyiyse ve solak bir kişinin beyninin iki yarım küresi daha bağlantılıysa, belki de olaylarla ilgilenen hafıza türü beynin her iki tarafının da kullanılmasını gerektiriyordur. Farklı insan gruplarını hafıza testlerine tabi tutmak oldukça basittir. Ancak bir kişinin belleğinin neden diğerinden daha iyi çalışabileceğinin detayları çok daha karmaşıktır. Hafızanın tam anlamıyla nasıl çalıştığını öğrenmek için hala gidilecek çok uzun bir yol var.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

162
92 shares, 162 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
11
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
7
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
5
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
21
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
18
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
24
BEĞENDİM
İYİ İYİ
13
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Turan GEZGİN

Gezgin olduk , bilge olamadık ...!

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı