Kadınlarda En Sık Görülen Hastalıklar Ve Tedavileri

Kadınlarda Rahatsızlıklar farklı yaş evrelerinde farklı şekillerde kendilerini göstermektedir, bunun da nedeni kadınların biyolojik ve fizyolojik yapılarıdır . 11 min


148
88 shares, 148 points

Düşsellik ile gerçekliğin buluştuğu noktadaki dengeyi kurabilmek kadar zahmetli bir uğraştır aslında kadın olmak. Güzelliğe, estetiğe olduğu kadar hatta onlardan daha fazla sağlığa dikkat etmek gerekir. Kadın hem güçlü hem narindir. Onun sağlığı demek bebeğin, o bebeklerle kurulan mutlu bir yuvanın sağlığı demektir.

         Kadınların yaratılışı düşünüldüğünde bazı rahatsızlıklara yakalanma oranları erkeklere göre yüksek bir çizgide seyretmektedir. Rahatsızlıklar farklı yaş evrelerinde farklı şekillerde kendilerini göstermektedir, bunun da nedeni kadınların biyolojik ve fizyolojik yapılarıdır.

 FARKLI YAŞ EVRELERİ FARKLI RAHATSIZLIKLARI BERABERİNDE GETİRİR

Kadınlarda En Sık Görülen Hastalıklar Ve Tedavileri
Kadınlarda En Sık Görülen Hastalıklar Ve Tedavileri

Kansızlık, vajinal akıntı, adet ağrıları, adet düzensizliği, yeme bozuklukları, idrar yolu enfeksiyonları, tiroid-meme ve rahim ağzı hasatlıkları ile menopoz farklı yaş evrelerine bağlı olarak kadınlarda en sık görülen rahatsızlıkların başında gelmektedir.

Peki; sıkça görülen bu rahatsızlıkların belirtileri nelerdir, teşhis ve tedavisi nasıl yapılmaktadır?

*Kansızlık: Demir, B12 Vitamini eksikliği sonucunda kadınlarda özellikle 13-25 yaş aralığında görülen kansızlık; sağlıksız ve düzensiz beslenmenin bir getirisi olarak açığa çıkmaktadır. Kronik baş ağrısı, aşırı halsizlik ve yorgunluk, saçlarda dökülme, dikkat eksikliği, gündelik işleri yapmadaki isteksizlik, hafif kalp çarpıntıları, zaman zaman meydana gelen mide bulantısı, soğuk havalara karşı duyarlılık-üşüme-titreme ve iştahsızlık… Kansızlığın ilk belirtileri arasında göze çarpanlardır.

Kansızlık küçümsenip, hafife alınabilecek bir rahatsızlık değildir. Doğru yöntemlerle ve zamanında tedavi edilmezse ileri ki yaşlarda özellikle de hamilelik döneminde; hastalıklara yakalanma riski artar, vücut çevresel mikroplara olan direncini kaybeder, anne adayında kanamalar meydana gelebilir bu kanamalar erken doğuma hatta bebeğin düşmesine neden olabilir.

Hastalığın tedavisi; hastanın durumuna bağlı olarak yaklaşık 5 ay kadar sürmekte ve demir takviyeleriyle kişinin kan değerleri normal seyrine döndürülmeye çalışılmaktadır.

*Adet Ağrıları ve Adet Düzensizliği: Kadınlarda yumurtalıkların en iyi çalıştığı ve üreme durumlarının arttığı yaş evresi olarak düşünülen 17-23 yaş arası adet ağrılarının da gündelik hayatı oldukça etkilediği bir dönemdir. Düzensiz kullanılan doğum kontrol hapları, iş ve özel hayatta yaşanan stres, zaman zaman yumurtalıklarda görülen tehlikeli olmayan ancak mutlaka takip edilmesi gereken çikolata kistleri, idrar yolu enfeksiyonları, şeker hastalığı ve sürekli kilo alıp verme durumları genç kızlarda adet düzensizliğine sebep olmaktadır.

Adet düzensizliğinin önüne geçebilmek için düzensiz kullanılan doğum kontrol hapları bırakılmalı, adet geciktirici ilaçlar kullanılmamalı, stresten uzak durulmalı ve mutlaka her ay adet gününün başlangıcı ve bitişi bir kâğıda yazılarak düzenli bir şekilde takip edilmelidir. Kadınları en çok zorlayan rahatsızlıklardan biri de her ay döngüsünde yaşanan adet ağrılarıdır. Adet döneminde rahim içinde meydana gelen kasılmalar orta ya da hafif şiddette ağrılara neden olmaktadır. Kimi zaman da kasıklarda ve belde meydana gelen ağrılar bu şiddetin dozunu arttırabilmektedir. Adet ağrılarının belirtilerinin başında; karın şişliği, mide bulantıları, baş ağrısı, duygularda hassasiyet, kokulara karşı duyarlılık, el ve bacaklarda şişkinliktir.

Adet ağrılarını azaltmak için yapılması gerekenleri de şu şekilde sıralayabiliriz. Doktor kontrolünde ağrı kesici kullanmak, yine doktor kontrolünde düzenli olarak kullanılan doğum kontrol hapları da ağrıda azalmaya sebep olabilir. B6 Vitamini, E Vitamini ve magnezyum desteği almak, gündelik egzersizler yapmak, stres yaratıcı etkenlerden uzak durmak, adet sırasında karın bölgesine sıcak su torbaları veya sıcak havlu koymak, kasık ve bel bölgesine küçük dokunuşlarla masajlar yapmak adet ağrılarını azaltma konusunda yardımcı olacaktır.

*Yeme Bozuklukları: Özelikle 15-22 yaş arası genç kızlarda kilo alma korkusu veya çirkin hissetme nedeniyle yemek yemeyi kesme, yemek yemekten uzaklaşma durumu sıkça görülmektedir. Yeme bozukluklarının belirtilerinin başında; tiroid fonksiyonlarında bozukluk, mide bulantıları, her yemek sonrası çıkarma isteği, aşırı stres, halsizlik, yorgunluk ve kalabalıktan kaçma isteği gelmektedir. İştahsızlık ile ortaya çıkan yeme bozukluğu kadınlarda şişko olma, dışlanma hissi yaratmaktadır. Tedavisi mutlaka doktor kontrolünde uzmanlarca yapılmalıdır.

*İdrar Yolu Enfeksiyonları: İdrar torbalarında ve böbrek üstü bezlerinin yeterince çalışmaması gibi durumlarda ortaya çıkan idrar yolu enfeksiyonları; idrar yaparken rahim ağzında yanma, karında şişlik ve hassasiyet, sürekli tuvalete çıkma isteği, akıntı ve idrarın her seferinde tam yapılmadığı düşüncesi gibi durumlarla kendisini göstermektedir.

Teşhis ve tedavisi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Tedavi süresince bol su içilmeli; antibiyotik ve ağrı kesicilerle hastalığın giderilmesi sağlanmalıdır. Ağrıların arttığı dönemde karın ve kasık bölgesine sıcak su torbası konulabilir.

 ERKEN TEŞHİS HER ŞEYDİR, HASTALIK SİZİ KORKUTMASIN!

Bazı hastalıkların adı korkutur ancak hayat korkulara bel bağlayıp kopamayacak kadar kısadır. Kadınlarda ilerleyen yaş evrelerinde ortaya çıkan rahatsızlıklar düzenli doktor kontrolü, sağlıklı beslenme, stresten uzak ve egzersizlerle dolu bir yaşam gerektirir. Oldukça dikkat gerektiren bu hastalıkların başında meme, rahim ağzı ve tiroid rahatsızlıkları gelmektedir.

*Rahim Ağzı Hastalıkları: Kadınlarda özellikle 25 yaşından sonra düzenli jinekolog kontrolü son derece önemlidir. Kimi zaman hastalıklar fizyolojik ağrılarla kendilerini belli etmemekte ancak bir uzman gözetiminde yapılan tanı ve çekilen röntgenlerle ortaya çıkarılmaktadır. Cinsel ilişki sonrası meydana gelen kanamalar, günlük olarak değiştirilen çamaşırlarda meydana gelen lekelenmeler, karın bölgesinde şişlik, normalden uzun süren adet kanamaları, kokulu akıntılar ve ağrılar rahim ağzı hastalıklarının başında gelmektedir.

Yumurtalıklarda oluşan kistler, adet düzensizlikleri, rahim ağzı ve rahim kanseri kadınlardaki rahim hastalıklarındandır. Özelikle rahim ağzı kanseri yavaş ilerleyen ve uzun bir süre boyunca da net belirtilerle kendisini açığa vurmayan bir kanser türüdür. Pap Testi ile 18 yaşından sonra tüm kadınlar düzenli olarak evde kontrollerini yapmalıdır. Ayrıca mutlaka her kadının düzenli gittiği bir jinekoloğu olmalıdır. Jinekolog muayeneleri sonucunda doktor gerek görürse biyopsi isteğinde bulunabilir. Kolposkopi yöntemi de rahim ağzı hastalıklarının teşhisinde kullanılan diğer bir yöntemdir. Hastalıklı hücrelerin teşhis edilmesi neticesinde de kanserli doku alınarak kanserin yayılıp yayılmadığı ilk dönemler 3 ayda bir sonraki dönemlerde 6 ayda bir yine doktor tarafından kontrol edilmektedir.

  *Tiroid Rahatsızlıkları: İyot eksikliği ya da tiroidlerin fazla çalışması neticesinde ortaya çıkan tiroid rahatsızlıkları; aşırı terleme, kilo kaybı, stres, gerginlik, mide bulantısı, kronik baş ağrısı, avuç içi ıslanması gibi durumlarla kendisini göstermektedir. Hamilelik döneminde tiroid bezleri büyümektedir. Tiroid büyük ölçüde genetik bir rahatsızlıktır. Hastalığın tedavisinde doktor kontrolünde metabolizmayı hızlandırıcı ilaçlar vücuda takviye edilmektedir.

*Meme Ağrıları: Rahim ağzı hastalıklarında olduğu gibi meme rahatsızlıklarında da düzenli yapılan kontroller son derece önemlidir. 26 yaş sonrası her kadın mutlaka mamografi çektirmelidir.

Kadınlar her banyo öncesi ve banyo sonrası elle kontrollerini ihmal etmemelidir. Memeden gelen akıntı, meme ve koltuk bölgesindeki şişlikler, memelerdeki şekil bozukluğu, meme başında kızarıklık, kaşıntı ve deri soyulması, meme renginde değişiklik ya da ödem gibi durumlarla karşılaştıysanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Her hastalıkta olduğu gibi meme rahatsızlıklarında da erken tanı son derece önemlidir. Elle yapılan muayenenin ardından çekilen tomografi ve mamografi net sonucu ortaya koyacaktır. Doktor gerekirse biyopsi isteyebilir. Kanser tanısı sonrasında kanserli doku ameliyatla temizlenir. Sonraki süreçte radyoloji uygulanabilir.

Kadınsal rahatsızlıklarda düzenli bir hayat, egzersizler, sağlıklı beslenme, stresten uzak durmak ve doktor kontrollerini ihmal etmemek son derece önemlidir. Hastalıklar ya da rahatsızlıklar değil moral düşüklüğü insanı pes ettirir. Kadın doğanın yeryüzünde bıraktığı kalıcı izler gibidir. Pes etmek yok, her seferinde yeniden yaşama tutunmak var. Rahatsızlıklar sizi korkutmasın. Bol mutluluk, bol haz ve bolca yeni hayat…

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

148
88 shares, 148 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
0
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
5
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
2
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
2
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
4
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
5
BEĞENDİM
İYİ İYİ
4
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
5
İDARE EDER!
Hayal SEZGİN

Güzellik felan hikaye anacım...Yaşam mı? , bir baş Belası..!

2 Comments

  1. Bir çoğu kendini bazı belirtiler ile belli ediyor bunları bilmek daha kısa süede teşhis etmek için çok fazla işe yarıyor bilmekte fayda var.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format