Kalp Krizi Sırasında Vücuda Ne Olur?

Peki kalp krizi geçirirken gerçekte neler olur? Bunu öğrenmek için okumaya devam edin.12 min


143
77 shares, 143 points
Kalp Krizi Nedir , Kalp kirizi esnasında ne olur
Kalp Krizi Nedir , Kalp kirizi esnasında ne olur?

Kalp krizi aniden yaşanabilen bir durumken, belirtileri ise oldukça yaygındır ve birçok kişi ilk anda bunun farkına varamaz. Kimi zaman sadece tek bir belirti görülürken, bu da kalp krizini teşhis etmeyi zorlaştırabilir.

Peki kalp krizi geçirirken gerçekte neler olur? Bunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Kalp Krizi Nedir?

Kalp, yeterli oksijen bulunduğu müddetçe vücudunuzdan çıkarılsa dahi hâlâ işlev görebilen son derece sıradışı bir organdır. Vücudunuzun her noktasına kan pompalamak için amansızca çalışmaya devam eder.

Kalbin bol miktarda oksijen alması önemlidir çünkü eğer oran düşerse, kalp hasları da ölmeye başlayacaktır. Koroner arterlerinizde plak oluştuğunda kan kaybı oluşurken, bu da kalbinize giden kan akışını engeller. Plaklar ise kolesterol, yağlı maddeler, hücresel atıklar, kalsiyum ve fibrinden oluşmaktadır.

Koroner arterlerinizde plak oluştuğunda ortaya koroner arter spazmı veya kalp kaslarını sıkıştıran – sertleştiren ateroskleroz çıkabilir. Ateroskleroz koroner kalp hastalığına yol açarken, bu da kalp krizlerini tetikleyecektir.

Amerikan Kalp Derneği’ne göre, kalp krizi aynı zamanda daralmış kalp arterleri yüzünden kalbe kan akışının sağlanamamasıyla da ortaya çıkabilir ve bu da yaygın olarak iskemik kalp hastalığı olarak bilinir.

Kalp Krizine Geleneksel Olmayan Bir Yaklaşım

Geçtiğimiz yıllarda, Aralık 2014 yılında yayınlanan bir araştırmayla Dr. Thomas S. Cowan bize kalp krizi hakkında farklı bir perspektif sundu. Cowan’a göre kalp krizi koroner arterlerin tıkanmasından değil, merkezi sinir sistemindeki parasempatik ve sempatik bölmelerin dengesizliğinden kaynaklanıyordu.

Stres, merkezi sinir sistemindeki dengesizliğin ana sebebi olurken, kronik stres yaşayan insanlarda duygusal bir sensör devreye girerek sempatik sinir sistemini harekete geçiriyor. Parasempatik sinir sistemi ise bunu telafi etmediğinde, ortaya beklenmeyen bir adrenalin salınımı çıkıyor ve hormonlar da miyokard hücrelerini parçalayarak kalbe giden kan akışını etkiliyor. Ardından da kalp krizi meydana geliyor.

Kalp Durması ve Kalp Krizi Arasındaki Fark

Bir kalp krizi ile kalp durması arasındaki farkı bilmek önemlidir çünkü insanlar bu iki konuyu genellikle birbirine karıştırıyorlar ve aynı gibi düşünüyorlar. Kalp durması, kalbin elektriksel olarak arızalanması sırasında meydana gelirken ortaya düzensiz kalp atışları çıkar ve genellikle de bir belirti sunmaz.

Kardiyak arrest olarak da bilinen kalp durması, kardiyomiyopati veya kalınlaşmış kalp kasları, kalp yetmezliği, uzun Q-T sendromu, ventriküler fibrilasyon gibi sağlık durumlarından ötürü ortaya çıkar. Kalp krizi, kalp durması riskini arttırır ve genellikle en yaygın sebep de budur.

Kalp Krizi Sırasında Ne Olur?

Hiç kalp krizi esnasında ne olduğunu merak ettiniz mi? Gelin kalp krizi anında vücutta neler olup bittiğine ve plakların bu ölümcül durumda oynadığı role bakalım.

Eğer yıllar boyunca kalbinizde bir plak birikimi oluştuysa, bu zamanla kan akışınızı engelleyecek kadar kalınlaşır. Kan dolaşımının daraldığını kolayca fark edemeyebilirsiniz çünkü bir tane koroner arter kalbe kan sağlayamadığında diğer koroner arterler devreye girerek genişlet ve onun işini yaparlar.

Plakların dışı sağlam bir fibröz kapakla kaplıyken, iç kısmında ise yağlı içeriklerden ötürü yumuşak bir bileşen vardır. Eğer koroner arterinizdeki plak yırtılırsa, bu yağlı maddeler de ortaya çıkacaktır. Ardından da trombositler bir pıhtı oluşturur ve plakaya geçerler.

Kan dolaşımını engelleyen başlıca neden de bu oluşan kan pıhtısıdır. Artık kalbinize bol oksijenli kan gitmez ve sinir sisteminiz acil olarak beyninize sinyaller yollar. Terlemeye başlarsınız ve kalp atış hızınız artar, aynı zamanda mideniz bulanır ve yorgun düşersiniz.

Sinir sisteminiz de omuriliğinize sinyaller gönderirken, vücudunuzun diğer kısımları ağrı duymaya başlar. Özellikle göğsünüzde başlayan ağrı yavaş yavaş boynunuza, çenenize, kulaklarınıza, kol, bilek ve sırtınıza doğru yayılır. Kalp krizi yaşayan hastalar bu sırada göğüslerinin bir kelepçe gibi sıkıştığını ve bunun birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebildiğini söylüyorlar.

Eğer hemen o an doğru bir tedaviye maruz kalmazsanız, kalp dokusu ölecektir. Kalbiniz tamamen atmayı durdurursa da beyin gücreleri yaklaşık 3 ile 7 dakika arasında ölürler. Hızlı bir tedaviye girmeniz hâlinde kalbiniz iyileşmeye başlayacaktır fakat bu hasarlı doku bir daha eskisi gibi çalışmaz, kan akışı bundan sonra yavaş şekilde gerçekleşir.

Kalp Krizi Risk Faktörleri

Her yıl dünyada pek çok insan kalp krizi yüzünden hayatını kaybederken, şu risklere dikkat etmelisiniz;

– 45 yaş üstü erkekler ve 55 yaş üstü kadınlar kalp krisi risk grubundadır.

– Tütün ve sigara tüketimi kalp hastalıklarını doğrudan arttırır.

– Yüksek kolesterol seviyesi, kalp krizi riskini çoğaltır.

– Diyabetliler risklidir, özellikle de tedavi olmuyorlarsa.

– Hareketsizlik de kalp krizini tetikler. Fiziksel olarak aktif olmamak kolesterol seviyenizi yükseltir.

– Obezite. Eğer vücudunuzun yüzde 10 ağırlığını atarsanız, kalp krizi riskiniz de azalır.

– Stres dediğimiz gibi önemli bir faktör.

– Uyuşturucu kullanımı kalp krizini tetikler.

Kalp Krizi  Belirtileri

Bazı insanlar kalp krizi sırasında hafif belirtiler görebilir veya hiç yaşamayabilir, buna da sessiz kalp krizi adı verilir ve çoğunlukla diyabetlilerde görülür.

Bu ölümcül rahatsızlıktan kaçınmak için belirtilerini aklınızdan çıkarmayın;

 1. Göğüs ağrısı, rahatsızlıkları. Bu kalp krizi geçirirken en yaygın görülen belirtidir. Bazıları ani ve keskin bir ağrı yaşarken, diğerlerinde hafifçe görülebilir. Genellikle birkaç dakika, kimi zaman birkaç saat sürer.
 2. Üst vücut rahatsızlıkları. Kolda, sırtta, omuz, boyun, çene ya da midenin üst kısmında ağrılar oluşabilir.
 3. Nefes darlığı. Bazı insanlar sadece bu belirtiyi yaşarken, kimisinde göğüs ağrıları da görülüyor.
 4. Soğuk terlemeler, mide bulantısı, kusma ya da aniden gelen baş dönmesi. Bu belirtiler daha çok kadınlarda görülür.
 5. Sıradışı bir şekilde yorgunluk hissi. Anlamadığınız şekilde yorgun düşebilirsiniz ve bu bazen günlerce dahi sürer.

Kalp Krizi Nasıl Önlenir?

Birçok kalp hastalığı önlenebilir niteliktedir. Sağlıklı bir yaşam tarzı edinerek kalp krizini ya da diğer kalp hastalıklarını azaltabilirsiniz.

 1. Sağlıklı Beslenme

Kalp dostu bir beslenme demek, tamamen yağ ve kolesterolden kaçınmak anlamına gelmez. Popüler inanışın aksine, doymuş yağlar ve düşük yoğunluklu lipoproteinler vücudunuz için gereklidir çünkü enerji için doğal bir kaynak hâline gelirler.

Diğer yandan işlenmiş gıdaların, rafine edilmiş karbonhidraların, şekerin (özellikle fruktoz) ve trans yağların tüketimi kısıtlanmalıdır çünkü bunlar plak oluşumuna katkıda bulunan küçük LDL oranını arttırırlar.

– Taze ve organik gıdalara odaklanın.

– Her gün en fazla 25 gram fruktoz tüketin. Eğer diyabet, yüksek tansiyon ve insülin direnciniz varsa bunu günlük 15 gram altında tutun.

– Yapay tatlandırıcılar kullanmayın.

– Gluten ve diğer alerjik besinleri hayatınızdan çıkarın.

– Doğal olarak elde edilmiş süt ürünlerini tercih edin.

– Omega-3 ve Omega-6 oranlarınızı dengeleyin.

– Bol ve temiz su için.

– Yüksek kaliteli yağlara yönelin.

– Organik olarak yetiştirilmiş hayvanlardan yüksek kaliteli protein tüketin.

Sağlıklı bir beslenme sizi kalp krizinden tamamen uzak tutmayabilir fakat büyük ölçüde engeller. Aynı zamanda IT – aralıklı oruç adlı yöntemi de tavsiye edebiliriz. Her gün 8 saatlik periyotlar boyunca hiç yemek yememek, vücudun kendini yeniden programlamasına ve enerji için nasıl yağ yakacağını hatırlamasına yardımcı olabilir.

 1. Düzenli Egzersiz

Vücudunuzu sağlıklı besinlerle doldururken aynı zamanda haftada en azından 2.5 saat spor ve egzersize ayırmanız da önemlidir. Bu sadece kalbinize değil genel sağlığınıza da iyi gelecektir fakat en iyi sonuçları elde etmek için egzersizlerden sonra iyice dinlenmeyi ihmal etmeyin.

 1. Sigara İçmeyin

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC’ye göre sigarayı bırakmak da kalp hastalıklarını önlemek için mühim. Sigara içerek kan damarlarınızın daralması ve kalınlaşmasına sebep oluyorsunuz. Bu da ardından kan pıhtıları oluşturarak kalbinize kan akışı oluşmasını engelliyor.

 1. Alkol Tüketmeyin

Alkol, boş kalori içerir ve kilo almanızı sağlar. Alkol içmek vücudunuzun yağ ve kalori yakmasını engeller. Bunun sonucu olarak da yediğiniz yemekler depolanmış yağa dönüşür. Aynı zamanda alkol içeren içkiler ön korteksinize de zarar verir ve bu da yemek yeme isteğinizi arttırır. Sağlıklı bir yaşam için alkolü hayatınızdan tamamen çıkarmanızı öneririz.

 1. Az Oturun

Saatler boyunca aynı yerde oturmak akciğer kanseri riskini yüzde 50, Tıp-2 diyabet riskini ise yüzde 0 oranında arttırıyor. Ev ya da işte aktif bir yaşam tarzı için her gün 7000 ile 10 bin arası adım atmanızı öneririz.

 1. D Vitamini Seviyenizi Ayarlayın

D Vitamini eksikliği kalp krizi riskini yüzde 50 arttırırken, bu sebeple her yıl düzenli kontrol ettirmek şarttır. Faydalanmak için günlük 40 ng/ml ya da 5000-6000 IU düzeyinde tüketmelisiniz. Aynı zamanda bazı gıdalar ve D3 vitamin takviyesi iyi birer kaynak olsa da, en yüksek D vitamini güneşe maruz kalınarak alınır.

 1. Topraklamayı Deneyin

Çıplak ayakla toprakta gezmek vücudunuza serbest elektronları aktarırken, bunlar da güçlü antioksidanlardır. Topraklama yaparak aynı zamanda vücudunuzdaki iltihapları azaltır, kanınızı seyreltir ve negatif yüklü iyonlar alırsınız.

 1. Stresten Uzak Durun

Yayınlanan araştırmalara göre stres altındayken vücutta norepinefrin salgılanıyor ve bu hormon da bakteriyel biyofilmleri ortaya çıkararak plak yırtılmasına sebep oluyor. Dolayısıyla hayatınızda ne kadar az stres olursa, kalp krizi riski de o kadar azalacaktır.

Kaynak:

https://articles.mercola.com/heart-attack-signs-symptoms.aspx

 

Kaydet


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

143
77 shares, 143 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
9
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
16
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
13
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
12
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
18
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
14
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
21
BEĞENDİM
İYİ İYİ
20
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

 1. sağlık en önemlisi . Bırakınız artık şu sigarayı gençlik :(((( !!!!!!!

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format