Karaciğer Yağlanmasına Karşı Ne Yapılır?

Karaciğer yağlanması hakkında çok ilginç bilgiler paylaşıyoruz makalemizde . Karaciğer yağlanmasına neler neden olur? Karaciğer yağlanması neler iyi gelir?6 min


152
78 shares, 152 points
Karaciğer Yağlanmasına Karşı Ne Yapılır?
Karaciğer Yağlanmasına Karşı Ne Yapılır?

Karaciğerin işlevinden ötürü üzerinde bir miktar yağ bulunması normaldir. Fakat belli durumlarda bu yağ karaciğerde giderek artar ve kontrol edilmediği takdirde iltihaba, karaciğer hasarına ve hatta kansere kadar götürebilir.

İlk aşamalarında karaciğer yağlanması net belirtiler göstermez fakat fiziksel testlerde ortaya çıkabilir, doktor karaciğerin büyüdüğünü fark eder. Kan testleri, röntgen ve biyopsi de teşhis koymak için kullanılır.

Karaciğer yağlanmasına neler neden olur?

Birçok insan karaciğer hastalıklarını fazla alkol kullanımıyla ilişkilendirir. Fakat karaciğer sorunu yaşayanların büyük kısmı alkolikler değildir. Aynı zamanda fazla yağlı beslenme alışkanlıkları da genelde karaciğer yağlanmasına neden olmaz.

Alkolden kaynaklı olmayan karaciğer yağlanması, genellikle kronik yüksek kan şekeri ve insülin direncinden ötürü kaynaklanır. Bunlar da daha çok aşırı kilolu veya şeker hastası insanlarda görülür. NAFLD adı verilen bu alkolden bağlantısız karaciğer yağlanması, dünyadaki en yaygın kronik karaciğer hastalığıdır.

Karaciğer yağlanması kalp hastalıklarına da yol açarken, NAFLD yaşayanlar genellikle karaciğer yerine hayatlarını kalp hastalıkları yüzünden kaybetmektedir. Bu kadar kötü haberin ardından şunu sö yleyelim, karaciğer yağlanması genellikle düzeltilebilen bir hastalıktır.

Karaciğer yağlanması nasıl iyileşir?

İşe kilo vererek başlayın. Karaciğer yağlanmasını düzeltmek için yapacağınız ilk şey kilo vermek olmalı. Vücut ağırlığınızın yüzde 5’ini dahi kaybetmek başlangıç için oldukça iyidir. Fakat bunu yavaş yavaş yapmalısınız çünkü aniden verilen kilo, kimi zaman yağlanmayı daha da kötü hâle getirebilir.

Diğer yandan, şeker ve karbonhidrat tüketiminizi kısıtlayın. Bu gıdalar hızlıca kan şekerine dönüştüğü için, kan şeker seviyenizi yükseltir ve hastalığınızı daha kötü hâle getirir. Zaman içinde hücreleriniz yanıt vermeye başlayacak ve durumunuz iyiye gidecektir. İnsülin hassasiyetinizi düzenlemek için doktorunuz ilaç kullanmanızı da önerebilir.

Yağları sağlıklı kaynaklardan alın. Yağsız bir diyete girmek gerekli değil fakat alınan yağlar mutlaka sağlıklı olmalıdır. Zeytinyağı ve avokado yağı, omega-3 yağları bunlara iyi birer örnektir. Doymuş yağlar ise kesinlikle arkaplanda kalmalıdır.

Antioksidan tüketimini de arttırın. Tıp-2 diyabette, karaciğer yağlanmasında ve kalp hastalıklarında oksidatif stres önemli bir faktördür. Bunun için de nişastasız sebzelere, mantarlara, meyvelere, bitki çaylarına ve baharatlara yönelin. Hatta en iyisi Akdeniz  usulü beslenmeye başlayın.

Dengeli bir egzersiz programı yaratın. Düzenli spor yapmak insülin hassasiyetinizi geliştirip eski hâlinize dönmenize yardımcı olur. Kardiyo ve güç antrenmanlarını bir arada yaparak dengeyi sağlarsanız, bunlar kalbinizi de düzene sokacaktır.

Sonuç

Alkolden kaynaklı olmayan karaciğer yağlanması oldukça ürkütücü olsa da, teşhis edildikten sonra belli önlemler alarak eski hâlinize dönebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı, iyi beslenme ve düzenli sporla yağlanmayı ortadan kaldırmak mümkün.

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

152
78 shares, 152 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
31
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
15
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
17
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
46
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
28
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
32
BEĞENDİM
İYİ İYİ
26
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
20
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Burda da karşımıza obezite çıkıyor, kilo vermek bu hastalık için çok önemli, genel olarak hastalıkların çoğu obeziteden çıkıyor zaten.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı