Katar Hakkında 10 ilginç , büyüleyici gerçek

Katar Hakkında 10 ilginç , büyüleyici gerçek . katar hakkında çok ilginç bilgiler listemizde. 1 min


150
81 shares, 150 points
 1. 1 Katar teknik olarak dünyanın en zengin ülkesidir


  Global Finans Dergisi 2017 yılında tüm ülkelerin gelirini ölçen bir anket düzenledi. Katar listede en zenginler içinde yer aldı ve kişi başı yıllık gelir 129ç726 $ olduğu belirlendi. Kabul etmek gerekirse Katar’da yaşayan yüksek rütbeli kişilere oranla bu rakam çok düşük ancak dünyanın geri kalanı ile karşılaştırılırsa oldukça iyi bir rakam.
 2. 2 Katar nüfusunun %90’nı oluşturan göçmen işçiler memnun değil.


  Uluslar Arası Af Örgütü 2016 yılında Katar’daki göçmen işçilerin karşılaştığı zorlukların altını çizen bir bildiri yayınladı. İşçiler boş günlerinde dahi uzun saatler çalışmak zorunda bırakılıyor ve işçilerin pasaportlarına el konuluyor. Bu raporla beraber 2022 yılında Katar’da gerçekleşecek olan Dünya Kupası için inşa edilen stadyumun yapımında çalışan işçilere dikkat çekildi.
 3. 3 Katar’da Kadın Olmak


  İnsead’ın 2017 yılında yaptığı bir araştırmasında Katar’daki cinsiyet farkının büyüklüğü değerlendirildi ve 122 ülke içinde 117’nci seçildi. Katar’da kadınların siyasetle pek işi olmaz ayrıca erkek meslektaşlarına göre daha az eğitim alırlar. Kadınların ve erkeklerin okuduğu okullarda farklı ve evlilikleri oldukça düzenlidir.
 4. 4 Robot Jokeyler oldukça Popüler


  Katar küçük büyük birçok spora ev sahipliği yapsa da en popüler spor futboldur dolaysıyla 2022’de Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak. Ancak futbol kadar ilgi gören bir spor daha vardır oda deve yarışlarıdır. Deve binicilerin hafif olması gerekirdi ve yetişkinler buna uygun değildi bu yüzden çocuklar kullanıldı ancak çocuklarda çok küçüktürler. Buna robot jokeyler ile çözüm buldular.
 5. 5 Sansür oldukça yaygındır


  Ülke genelinde internete oldukça fazla sansür uygulanmaktadır. Katar uygun olmadığını düşündüğü web sitelere erişimi engellemekte ve pornografik tüm siteler sansürlenmektedir. Medya siteleri ise kısmen özgür sayılmaktadır.
 6. 6 Katar ve Birleşik Arap Emirlikler, Mısır, Suudi Arabistan ve Bahreyn arasındaki gerginlikler arttı.


  BAE ve diğer körfez ülkeleri son zamanlarda teröristleri saklamakla ve onlara destek olmakla suçlamaktadırlar ve bu yüzden gerginlikler yaşanmaktadır. Ülkelerinden deniz veya hava yolları ile Katar’a gidişlerini yasaklamıştı.
 7. 7 Mülk kiralamak için çıldırmış olmak gerek


  Katara yerleşip bir dairede yaşamak istiyorsanız tekrar düşünün deriz çünkü ortalama bir dairenin fiyatı aylık olarak 1.933.00 ABD doları.
 8. 8 Şnorkelle ve tüplü dalış oldukça popüler


  Eğer bir tüplü dalış veya şnorkelle dalmak istiyorsanız Katar bunun için en uygun ülke diyebiliriz. Dalış yerleri Basra Körfezine kadar uzanır ancak dalışların çoğu Doha’da yapılır. Oldukça geniş bir deniz canlısı ekolojisine sahip Basra Körfezi bunun için oldukça uygundur.
 9. 9 Birinin sahip olduğu şeye hayran olamazsınız


  Katar’da birinin eşyasına hayran olmanız durumunda sahtekârlıkla suçlanabilirsiniz. Toplumda birini eşyasından dolayı takdir edersiniz oda size daha pahalı ve gösterişli bir şeyi hediye etmek zorundadır. Örneğin bir kişinin Ferrari’sinin ne kadar güzel olduğunu sahibine söylerseniz size üst modelinden bir Ferrari almak zorundadır.
 10. 10 Şahininizle seyahat edebilirsiniz


  Spor olarak şahinleri Katar’da çok eski zamandan beri kullanılmakta ve Şahinlerin Katar için anlamı oldukça yüksek. Katar’da bir şahin sahibi olmak demek statünün yüksek olduğu gösterir ve kuş sahiplerinin dünya çapındaki seyahatlerinde yanlarında kuşlarını da almaktadırlar ve uçakta en fazla 6 kuşa izin verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

150
81 shares, 150 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
20
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
25
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
21
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
20
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
19
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
18
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
33
BEĞENDİM
İYİ İYİ
35
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
28
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı