Kedilerdeki parazitler zihninizi kontrol edebilir

Özellikle Kedilerde Bulunan Bir Parazitin İnsan Zihnini Kontrol Etmesi Hadisesi Üzerine Tuhaf ve İlginç Bir Yazı 14 min


145
79 shares, 145 points

Kediler insanlar tarafından nankör ve soğuk canlılar olarak bilinir. Tüm bu düşünceleri rağmen bazı kedi türleri fiziki olarak büyüleyici güzelliğe sahip olabilir. Parlak tüyleri ve sevimli mimikleri sayesinde her zaman insanların dikkatini çekmeyi başarır ve tüm ilgiyi kendi üzerinde toplar.

Peki kedilerin sahip olduğu parazitlerin aslında zihninizi kontrol etme yeteneğine sahip olduğunu biliyor musunuz? Kedilerin üzerinde yaşayan ve Toxoplasma Gondii adı verilen parazit türü oldukça garip özelliklere sahip. Her ne kadar garip özelliklere sahip olsa da az sonra bahsedeceğimiz şeyler gerçek anlamda büyüleyici. Bu parazit türü tabii ki tam anlamda zihninizi kontrol altına almıyor olsa da hayat döngüsünü gerçek anlamda etkiliyor.

Şimdiye kadar bahsettiğimiz şeyler biraz kafanızı karıştırmış olabilir. İsterseniz bu parazitlerin insanlar üzerinde nasıl etki yaptığı hakkında daha detaylı konuşabiliriz. Belki de bu parazit türü kedilerden korkmanıza veya onları çok sevmenize sebep oluyor olabilir.

Beyninizdeki parazit

Beyninizdeki parazit
Beyninizdeki parazit

Yukarıdaki görselde gördüğünüz parazit türü en fazla kediler tarafından taşınan parazitlerden bir tanesi olarak biliniyor. Ve daha önceki paragrafta bahsettiğimiz tüm karışıklığa sebep olan parazit türü de budur. Bu parazit türü en yoğun kedi dışkısında bulunuyor. Sadece kedilerin üzerinde değil aynı zamanda günlük hayatta temas ettiğiniz bir çok şeyin üzerinde de bu parazit türünden yaşıyor olabilir. Örneğin herhangi bir çiftçi toprağa dokunduğu anda belki de bu parazit türü ile karşı karşıya kalıyor olabilir. Bunun yanında özellikle kedilerden bahsetmemizin temel sebebi kedi dışkısında bulunan parazit miktarının diğer yerlere göre aşırı derecede fazla olmasıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde 60 milyon insan bu paraziti üzerinde taşıyor. Bununla birlikte artan popülasyon her geçen gün parazitin yayılma oranının artırıyor.

Parazit insan vücuduna girdiğini ilk anda halsizlik ve vücut sıcaklığını düşürme gibi çeşitli etkiler ortaya çıkarıyor. Parazit ile beraber ortaya çıkan ilk etkileri atlattıktan sonra bağışıklık sistemi eski haline dönmeye çalışıyor. Bağışıklık sistemi herhangi bir sorun olmadığını zannederek vücut üzerinde savunma yapmayı bırakıyor. İşte tam bu anda vücudumuzda bulunan parazitler özellikle göz ve beyin bölgesinde saldırarak vücudu savunmasız bir anda yakalıyor. Dünya üzerinde daha yaygın bir parazit türü olan sıtma ile benzer bir şekilde insan vücuduna ele geçiren bu parazit türü çoğu zaman birçok insanın ölümüne sebep olabiliyor. Bağışıklık sistemi vücutta parazit olduğunu anlamadığı ve savunma sistemini tamamen kapattığı için saldırıya geçen parazit türleri oldukça kısa bir süre içerisinde vücudumuzdaki birçok sistemi etkisiz hale getirerek beynin çalışma fonksiyonlarını durdurmaya başlıyor.

Bazen sesler gerçektir

Bazen sesler gerçektir
Bazen sesler gerçektir

1990 yıllarında Çek Cumhuriyeti’nden parazitler hakkında araştırma yapan Doktor Jaroslacv Flegr’in iddiasına göre beyninde bu parazit bile yaşayan insanların düşünce ve hayat tarzı eskisine göre büyük oranda değişiklik gösteriyor. Parazit beyin içinde yaşamaya ve gelişmeye devam ettikçe insanların karakterini ve kişilik özelliklerini değiştirmeye başlıyor. Peki sizce bu araştırmacı tam bir çılgın mıydı yoksa söylediği şeyler de doğruluk payı var mı?

Doktor yukarıda bahsettiğimiz iddiaları yapmadan önce beynin de parazit olan kişinin tavır ve davranışları uzun bir süre boyunca incelemiştir. Hasta normal insanların yapmayacağı bazı davranışlar ortaya çıkardığı için bir gariplik olduğunu anlayan bilim adamları hastanın üzerinde çalışmalarını yoğun bir şekilde devam ettirmiştir. Hatta kimi zaman yoğun bir trafik içinde yürüyor kimi zaman ise etrafına bakmadan kalabalık bir caddede karşıdan karşıya geçmeye çalışıyordu. Bu davranışlarından dolayı doktorlar hastanın normal olmadığını ve bir gariplik olduğunu sezdiler.

Charles Üniversitesi’nde 1990 yılında bu hasta inceleme altına alındı ve araştırma sonucunda inanılmaz derecede şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Yapılan araştırmalara göre parazit yaşam döngüsünü insan vücudunda devam ettirebiliyor olsa da bu süreç oldukça kısa sürüyordu. Parazit yeteri kadar büyüme ve gelişme göstermek için mutlaka kedinin bedeninde olması gerekiyordu. Kedilerle muhattap olan insanları bulaştıktan sonra ise beyin ve göğüs bölgesine saldırma sebebi yeteri kadar beklenecek besin bulamamasıdır. Parazit için yaşamına devam edecek sadece tek bir yol vardır o da yeniden kedi üzerine yerleşmektir.

Ev sahibi veya biz

Ev sahibi veya biz
Ev sahibi veya biz

Çalışmalarına devam eden doktor sadece insanlar üzerinde değil aynı zamanda enfeksiyon bulaşmış fareler üzerinde de araştırmalar yapmaya devam ediyordu. Fare üzerinde araştırma yapmak daha az dikkat gerektiriyor ve insana göre çok daha risksiz olduğu için birçok ihtimal göz önünde bulunduruluyordu. Parazit ile kediler arasındaki ilişkiye anlamak için bilim adamları bir deney yapmaya karar verdi. Hastalık bulaşmış bir fareyi kapalı bir kutu içine koydular ve kutunun etrafına fare, kedi ve çeşitli hayvanların idrarını eklediler. Yapılmak istenen şey parazit ile kedi arasında herhangi bir ilişki olup olmadığını kesin olarak ortaya çıkarmaktı. Yapılan denemelerden sonra defalarca beni tekrar etmiş olmasına rağmen fare her seferinde kedi idrarına yöneldi. Bilim adamları bu davranışı ölümcül kedi çekiciliği adını veriyor.

Fakat biz fare değiliz gibi bir savunma yaptığınızı duyar gibiyiz. Sanırım herkes insanların şempanzeler ile oldukça fazla yönden benzediğini biliyordur. 2016 yılında aynı bilim adamları daha önce bahsettiğimiz deneyi bu sefer şempanzeler üzerinde uygulama kararı aldı. Bu sefer şempanzenin kendi idrarı ile birlikte aslan ve kaplan idrarları da aynı yere kondu. Daha sonra yapılan gözlemlere göre şempanzelerin tamamı kendi idrarını koklamak yerine aslan veya kaplan koklamayı tercih etti.

Araştırmalar sonucunda ortaya çıkan sonuç ise oldukça şaşırtıcıydı. Vücuda bulaşan parazitlerin beynin hangi bölgesini ele geçirmeye çalıştığı ile ilgili yapılan araştırmalara göre parazit vücuda girdikten sonra beyindeki cinsellik bölgesine yerleşiyor ve burada yetişmeye çalışıyordu. Doktorların yapılan deney sonucunda elde ettiği verilere ölümcül kedi çekiciliği adı vermesinin sebebi de işte buradan geliyor.

Trafikteki etkiler

Trafikteki etkiler
Trafikteki etkiler

Parazitin insanlar üzerindeki gerçek etkileri 2002 yılında doktor Flegr tarafından yapılan araştırmalardan önce hiçbir şekilde bilinmiyordu. Daha önceden trafik içinde yürümeye çalışan hastadan da yola çıkılarak bilim adamları parazitin insanların sinir düzeyini arttırdığını tespit etti.

Enfeksiyon kapmış hastaların trafikteki kaza yapma oranları araştırıp ne zaman ise normal bir insana göre 2.5 kat daha yüksek bir orana sahip olduğu tespit edildi. Ayrıca parazit vücuda ilk girdiği anda çok fazla etkili olmasa da insan vücudunda kalmaya devam ettikçe beyin fonksiyonlarını etkileme gücü de artış gösteriyor. Bu yüzden enfeksiyon kapmış bir insana mümkün olduğu kadar erken müdahale etmek gerekiyor.

Bizler kurbanız

Bizler kurbanız
Bizler kurbanız

Peki insanlar enfeksiyonun yayılma ve gelişme süreci içerisinde ne kadar etkili ve tam olarak hangi alanda görev yapıyor? Flegr insanların parazit bulaşması sonucunda nasıl etkilendiği hakkında uzun araştırmalar yapmıştır.

Uzun yıllardan beri hayatımızda olan bu enfeksiyon eski yıllarda sağlıksız yaşam koşullarına sahip olan insanlarda çok daha fazla ortaya çıkıyordu. Hatta kesin olarak kanıtlanmamış olsa bile bu parazite sahip olan insanlar aslan ve kaplan gibi canlıları eski yıllarda çok fazla yaklaştığı için defalarca yem olmuştur. Kısaca durumu özetlemek gerekirse enfeksiyon vücudumuza ulaştığı anda başlayabilir hayvanın avı haline gelebiliriz.

Cinsiyet Farkı

Cinsiyet Farkı
Cinsiyet Farkı

Bu konuda araştırmalar yapan doktor aynı zamanda enfeksiyonu herkese aynı yönde etkilemediğini tespit etmiştir. Yapılan araştırmalara göre enfeksiyon ile karşılaşan kadınların büyük bir bölümü eskisine göre çok daha dışa dönük ve arkadaş canlısı bir ruh haline sahip olmuştur. Erkeklerde ise bu etkiler kıskançlık ve savunma duygusunu harekete geçecek şekilde gelişim göstermiştir.

Kadınlarda ve erkeklerde farklı yönlerde çıkan bu etkiler birbirine tamamen zıt şekilde olması araştırmacıları oldukça şaşırmıştır. Genellikle kadınlarda hayatı olumsuz şekilde etkilemeyecek gelişmeler ortaya çıkarken erkeklerde ise tam tersine günlük hayatı çok daha zor hale getirecek birçok olumsuzluk meydana gelmiştir.

Bu iyi de olabilir kötü de

Bu iyi de olabilir kötü de
Bu iyi de olabilir kötü de

Şu ana kadar bahsettiğimiz hiçbir şey kulağa olumlu gelmiyor değil mi? Duygularımızı ve davranışlarımızı kendimiz kontrol etmek yerine bir parazit tarafından yönlendirilmek hiç de hoş bir şey değil. Yıllardan beri süren araştırmalara göre enfeksiyon kapan insanların bu hastalıktan nasıl etkileneceği hiçbir zaman kesin sınırlar ile belli olmayacak.

Dresden Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda görülmüştür ki bu hastalık aslında insanlara zarar vermeyi amaçlamıyor. Vücuda giren parazit kedi bünyesi bulmak için ve yaşamını devam edebilmek için çıkış yolları ararken insanlara bir şekilde zarar vermeye başlıyor.

Günün sonunda görüyoruz ki parazit kendi canını kurtarmak için insanların duygusal ve mantıksal bazı düşünce tarzlarını değiştirerek insanların kişisel özelliklerini bozmaya başlıyor. İnsanların üzerinde meydana gelen bu değişikler kimi zaman olumlu şeyler gibi görünüyor olsa da aslında kendimiz olmaktan çıkmaya başladığımız için parazitin ortaya çıkardığı etkileri olumsuz olarak yorumlayabiliriz.

Otostopçu Düşman

Otostopçu Düşman Parazit
Otostopçu Düşman Parazit

Vücuda giren parazit ilk başta bağışıklık sistemi tarafından büyük bir engelle karşılaşıyor olsa da kısa bir süre içinde bağışıklık sistemi artık vücuda giren bu zararlı paraziti tanıyamıyor ve tüm savunma sistemini devre dışı bırakıyor gibi düşünebiliriz. Daha sonra parazit insanların hücresinde yer alan ve temel yapı taşlarından bir tanesi olan protein moleküllerinin parçalayarak amino asit gibi vücudumuz için oldukça gerekli bazı bileşenleri kendi bünyesinde barındırmaya başlıyor.

Vücudumuzun temel yapı birimi olan proteinler azalmaya başladıkça artık bağışıklık sistemi savunma yapamaz hale geliyor ve dışarıdan bir müdahale olmadan insanların kendi kendine iyileşmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Vücutta oluşan bu dengesizlik beynin farklı hormonları yanlış zamanlarda üretmesine sebep olduğu için daha önceden kadınlarda bahsettiğimiz arkadaş canlılığı veya erkeklerdeki sinir stres durumları ortaya çıkabiliyor. Örnek vermek gerekirse vücut ortada hiçbir sebep yokken dopamin algıladığı için insanlar kendilerini mutlu ve arkadaş canlısı gibi hissetmeye başlıyor.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

145
79 shares, 145 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
2
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
2
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
4
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
5
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
6
BEĞENDİM
İYİ İYİ
5
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
5
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)
Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format