‘Keşke gerçek olsaydı’ denilen 5 icat

Muhtemelen gerçek olmasını en çok isteyeceğimiz teknolojik icatlar hakkında listemizi yaptık . 1 min


207
85 shares, 207 points

 1. Ceyda YILMAZ
  9
  Yine bilim kurgu ve fantastik eserlerde karşımıza çıkan konulardan birisi de görünmezlik hayali. Böyle bir icatla istediğiniz her şeyi yapabilir, yakalandığınız anda anında ortadan kaybolabilirdiniz. Neyse ki, görünüşe göre görünmezlik ışınlanmaya nazaran daha mümkün olan bir şey. Popular Science’da yayınlanan bir makaleye göre, şu anda araştırmacılar kısmi görünmezlik sağlayan bir kamuflaj üzerinde çalışıyorlar ve ilk aşamada Amerikan ordusunda kullanılacak.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 2. Ceyda YILMAZ
  8
  Sıradaki ise kütle atlayışı adı verilen, henüz gerçek olmayan bir teknoloji. Bunun gerçek olması hâlinde uzay gemileri ışık hızına erişebilir ve anında gezegenler arasında yer değiştirebilirdi. Star Trek, Battlestar Galactica, Star Wars gibi film ve dizilerin yanı sıra Mass Effect gibi uzay oyunlarına da konu olan kütle atlayışı, inanılmaz derecede çekici bir fikir. Kütle atlayışı uzaydaki zamanı yok ederken, gerçek olması hâlinde yakınımızdaki yıldız sistemlerine anında erişebilirdik. Bu da üzerinde çalışılan ve imkansız olmayan bir konu. Aslında bir NASA fizikçisi konuya dair çalışmalar yapıyor ve uzay gemisinin ışık hızını geçmesi için uğraşıyor. Tabii muhtemelen Einstein’ın ışık hızının geçilemeyeceği tezi aklınıza geliyor fakat bu durumda fizikçiler, uzayın bükülebileceği teorisi üstünde duruyorlar. Bunu da geminin ön tarafında negatif alan, arkasında ise pozitif alan oluşturarak yapmayı düşünüyorlar. Tabii ki tahmin edeceğiniz gibi bu da yapımı pek kolay bir teknoloji değil ve muhtemelen biz hayattayken göremeyeceğiz.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 3. Ceyda YILMAZ
  8
  Küçültme ışınlarını daha önce çizgi film ve diğer filmlerde görmüştük. Bu şekilde herhangi bir nesne veya canlı, bir bakteri boyutuna kadar ufaltılabiliyordu. Maalesef küçültme ışınları henüz bilimsel gerçeklikten çok uzak ve fazla kurgusal duruyorlar. Sebebi de moleküllerin bir noktadan diğerine taşınmasının çok zor olması.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 4. Ceyda YILMAZ
  7
  Hangimiz çocukken Geleceğe Dönüş izleyip gerçek olduğunu hayal etmedi ki? Bir zaman makinesi olsaydı, tarihteki geçmiş bir döneme veya daha ileri bir zamana seyahat edebilirdik. Zaman makinesiyle, yaptığımız en ufak bir hatayı bile düzeltmek mümkün olurdu, yanlışlarımızı geri alabilirdik. Zamanda yolculuk fikri sınırsız gibi gözükse de, aynı zamanda tabii ki yanlış kullanımı da ciddi sorunlara yol açabilirdi. Örneğin paradokslardan birisi de, geçmişi hiç doğmayacağınız şekilde etkilerseniz, günümüz zamanına nasıl döneceğiniz? Kim bilir, belki ileride zamanlar arası yolculuk da mümkün olur.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *


 5. Ceyda YILMAZ
  6
  Muhtemelen bilim kurgu tarihinde şimdiye kadar en ilgi çekici şey ışınlanma konusu oldu. Star Trek’te ilk defa karşımıza çıkan bu fikir, bir yerden bir yere anında geçiş yapmayı ele alıyor. Muhtemelen evinizdeyken, sadece saniyeler içinde dünyanın farklı bir yerinde olmak harika olurdu. Peki ya bu teknoloji gerçek olsaydı, dünyamızda ne gibi değişiklikler olurdu? Her evde bir ışınlanma aleti olur, arabalar, uçaklar ve trenler tamamen işe yaramaz hâle gelirdi. Hatta muhtemelen yollar, köprüler dahi anlamını yitirirdi. Bir yere gitmek istediğimiz zaman, sadece saniyeler içinde orada olurduk. İnsanlar en azından hafta sonlarını dünyayı gezerek geçirir ve tüm hayallerini gerçekleştirirdi. Şu andaki hâliyle, tek ışınlanma yöntemi kuantum seviyesinde yapılıyor ve konuya ilginiz varsa, kuantum ışınlanmasına dair araştırmalar yapabilirsiniz. Umuyoruz, bir gün tüm bunlar gerçeğe dönüşür.
  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

İçerik Ekle
ya da
YouTube, Instagram veya SoundCloud bağlantısını veya ekleme kodunu yapıştırın.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

207
85 shares, 207 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
32
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
69
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
34
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
28
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
103
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
48
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
126
BEĞENDİM
İYİ İYİ
81
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
60
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Isinlanma en işe yarar olani istanbul trafiğinde :/ zaman makinasi da olabilir ama nspcanki geçmişe gidip😀

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı