Kıyafet Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Husus

Kıyafet Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken kurallar nelerdir? Kıyafet alırken nelere dikkat etmeliyiz?15 min


165
87 shares, 165 points

Bireylerin en çok dikkat ettikleri noktalardan birisi dış görünüştür. Özellikle giyimler insanların karakterleri üzerinde etkili olduğuna dair yapılan birçok araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle kıyafet alışverişi esnasında hem bayanlar hem de erkekler çok dikkatli olmakta ve üzerlerine en çok yakışan kıyafeti almak için çaba sarf etmektedirler. Bunun için kıyafet alışverişine çıkmadan önce mutlaka bilmeniz gereken bazı püf noktalar vardır. Özellikle tüm alacağınız kıyafetlerde ütü problemi yaşamayacağınız kumaşlarda olanları tercih etmeniz vakit açısından tasarruf etmenizi sağlar. Ayrıca kir tutmayan kumaşlar daha kullanışlıdır. Yaz aylarında genellikle açık renkler daha kullanışlı olurken kış aylarında koyu renk kumaşlar daha çok işe yarayan parçalardır.

Kıyafet Alışverişi Esnasında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle alışverişe çıkmadan evvel kafanızda almak istediğiniz parçaları belirlemelisiniz. Eğer böyle bir olan yaparsanız gereksiz parça almaz ve dolabınızda giymeyeceğiniz kıyafetleri bulundurmazsınız. Daha sonra giyerim mantığı ile kıyafet almak çok doğru olmayabilir. O an ihtiyacınız olacak parçaları almak her zaman daha doğru bir seçimdir. Plan yapmadan yapacağınız alış verişler hem bütçeniz açısından sizi zarara uğratacak hem de işinizi görmeyen parçalar olacaktır. Ayrıca alış verişe çıkmadan evvel markaların sitelerine ufak bir göz gezdirmeniz yararlı olacaktır. Bu sayede gözünüze takılan ürünleri kaydedebilir ve alışveriş esnasında bu ürünlere öncelikli bakabilirsiniz. Mağazada beğenmiş olduğunuz ürünü mutlaka denemelisiniz. Her beğendiğiniz ürün sizin üzerinizde istediğiniz gibi durmayabilir. Bu nedenle deneyerek ürünün nasıl bir duruşu olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca alış verişe çıkarken mutlaka zevkine güvendiğiniz bir arkadaşınızın ya da aile bireyinizin yanınızda bulunması size fikir vermesi açısından önemlidir.

Yaz Mevsimine Girişte Alınabilecek Temel Kıyafetler

Yaz aylarında dolabınızda mutlaka bulunması gereken bazı ürünler vardır. Özellikle ince kot adı verilen tencel kumaştan bir gömlek mutlaka eşyalarınız arasında bulunmalıdır. Günlük giy çık olarak kullanabileceğiniz ve görünümünüzü değiştirecek bir parça olan tencel kot gömlek ya da elbiseler her zaman modası geçmeyen ürünler arasındadır. bir başka modası geçmeyecek ürün ise siyah bir blazer cekettir. Bu tarz ceketler iş hayatınızda veya özel bir davete giyebileceğiniz hap parçalar arasındadır. Ayrıca dolabınızda mutlaka rahat kesim bir eteğinizin bulunması gerekmektedir. Bu etekler yaz sıcaklarında sıklıkla kullanacağınız parçalar arasındadır. Ayrıca beyaz tişörtler yaz aylarında en çok kullanılan parçalar arasındadır. Hem kot pantolon ile hem de etek ile kombine edebileceğiniz tişörtler dolabınızda mutlaka bulunması gereken ürünlerdendir. Ayrıca kot pantolonlarınız da akşam gezmelerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz dolabınızda yer alması gereken ürünler arasındadır.

Yaz Aylarında Elbise Seçimi

Yaz aylarında en çok kullanılan türlerden birisi de elbiselerdir. Salaş ve rahat olan elbiseler hem hafif olması hem de terletmemesi için tercih edilebilecek seçenekler arasındadır. Elbise alırken bilmeniz gereken şey ürünün cinsidir. Özellikle pamuklu ve keten kumaştan yapılmış olan modelleri seçmeniz yaz aylarındaki terlemeyi azaltacaktır. Ayrıca bu tarz kumaştan yapılmış olan ürünler koku yapmayacağı için böyle bir problem yaşamazsınız. Giydiğiniz elbiseyi yaz aylarında güneşten yanma ihtimalini göz önünde tutarak tercih etmelisiniz. Özellikle yanık izi hoş bir görüntü oluşturmayacağı için seçiminizi bu ihtimali göz önünde bulundurarak yapmanız daha sonra sorun yaşamamanız açısından önemlidir.

Kış Mevsimi Alışverişinde Bilinmesi Gerekenler

Kış ayları kıyafet alımı açısından oldukça sınırlı bir dönem olarak görülmektedir. Özellikle soğuk memleketlerde yaşıyorsanız soğuktan korunmak amaçlı kıyafet tercihi yapmanız gerekmektedir. Ancak böyle düşünerek kendinizi sınırlamamanız gerekmektedir. Kış aylarında üretilen kazakların bir çok farklı kesimi vardır. Vücut tipinize en uygun kazağı tercih ederek şık ve kullanışlı seçimlerde bulunabilirsiniz. Son yıllarda özellikle bol kesim kazaklar revaçtadır. Kış aylarında bir başka önemli şey de giyeceğiniz kabanlardır. Mutlaka dolabınızda bir siyah kabanınız bulunmalıdır. Daha sonra eğer isterseniz farklı renklerde kaban alışverişi yapabilirsiniz. Ancak uzun ve kalın kabanlar sizi soğuktan koruyacak ve daha güzel bir görünüm oluşturacaktır. kaban alırken bilmeniz gereken bir başka unsurda kullanılan malzemedir. Mutlaka yün oranı fazla olanları tercih etmelisiniz.

Kış Aylarında Etek Kullanımı

Genellikle bayanlar kış aylarında soğuktan dolayı etek giymemektedir. Ancak kışın yünlü ve bambum karışımı bir çorap giyerseniz hem soğuktan korunmuş hem de şık bir görünüme sahip olmuş olursunuz. Ayrıca eteklerinizi biraz uzun tercih etmeniz soğuktan korunmanıza fayda sağlayacaktır. Özellikle ara boy denilen midi etekler kış aylarında daha çok kullanışlı olan türlerdendir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta eteğin kumaşının cinsidir. Pamuklu ve yün karışımlı kumaşlar kış aylarının vazgeçilmez modelleri arasındadır.  Etek alışverişinde boy ve kilonuzu dikkate almanız gerekmektedir. Eğer fazlalıklarınız varsa mutlaka daha dar kesim etekleri tercih etmelisiniz. Çok zayıfsanız bunu ön plana çıkarmamalı ve daha bolkesim tarzları dolabınızda bulundurmalısınız. Eğer boyunuz çok uzun değilse ara boy etekler sizi olduğunuzdan daha kısa gösterecektir. Bu nedenle etek boyunun uzun olması daha doğru bir tercih olacaktır.

Kış Aylarında Erkek Giyimi

Kışın erkeklerin dolabında mutlaka boğazlı siyah kazakları bulunması gerekmektedir. Bu kazaklar takım elbisenin altına giyilebileceği gibi kot pantolonun üstüne de giyebileceğiniz bir parça olduğu için oldukça kullanışlıdır. Ayrıca kot pantolonlarınızın az taşlanmış olması, siyah ve mavi olması önemlidir. Dar kesim kotlar her zaman daha hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca bu pantolonlar da dar kesim olanlar son dönem revaçta olan modellerdir. Erkeklerin kış aylarında özellikle hafta sonları giyeceği sweatshirt de oldukça kullanışlıdır. Yürüyüş yaparken ya da hafta sonu rahatlığında eşofmanın üzerine giyilebilecek rahat kesim sweatshirt mutlaka dolabınızda olmalıdır. Erkekler için başka önemli parça da kadife dar kesim ceketlerdir. Bu ceketleri kot pantolonun üstüne kullanmanız mümkün olduğu gibi altına gömlek ve kazak giyerek de şık bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak kadife ceket seçerken parlak olanlardan ziyade daha mat olan kumaşları tercih etmelisiniz.

Giyim Alışverişinde Bütçe Tasarrufu

Alışveriş yaparken bireyleri en çok düşündüren nokta bütçe konusudur. Özellikle alışverişlerinizi sezon sonuna denk getirmeniz sizin daha uygun fiyata kaliteli ürün almanızı sağlar. Üstelik ürünler bir yıl sonra genellikle değişmemektedir. Bu nedenle bir sonraki yıl giyeceğiniz ürünü daha önceki sezon almanız bütçe tasarrufu açısından işinize yarayacaktır. Ayrıca sezon başlarında da önceki sezondan kalan ürünler mağazalarda satışa sunulmaktadır. Eğer bu ürünleri alışverişe çıktığınızda detaylı olarak reyonları gezerseniz görebilirsiniz. Markaların özel günlerde yapmış olduğu indirimleri takip etmeniz de bütçeniz açısından faydalıdır. Dünyaca ünlü olan markaların genellikle indirim günleri her yıl belirli zamanlardadır. Bunları düzenli olarak takip etmeniz beğendiğiniz ürünü normal fiyatından çok daha aşağıda almanızı sağlayacaktır. Ayrıca bazı markaların ürünleri sitelerinde daha uygun fiyatlıdır. Bunları kontrol ederek mağazadaki aynı ürünü siteden daha uygun fiyata alabilirsiniz.  Ayrıca internette giyim alışverişi yapabileceğiniz siteler bulunmaktadır. Bu siteleri düzenli olarak takip ederek uygun fiyatlı olarak beğendiğiniz ürünlere sahip olmanız mümkündür. Bu sitelerde düzenli olarak hediye çekleri verilmektedir. Bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Kıyafet Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 8 Husus

 1. 1 Kıyafetlere ait liste oluşturmak


  Yeni kıyafetler almadan önce elde olan kıyafetlere ait liste oluşturup nelerin fazla nelerin eksik olduğunu belirlemek gerekiyor. Bu sayede hem olan kıyafetlerden fazlasıyla alınmamış olunur hem de kıyafet israfının önüne geçilmiş olur.
 2. 2 Gerekli olanları ayırmak


  Listeyi hazırlarken onlarca kıyafet arasından gerekli olanları ayırıp gerekli olmayanları ise bir yere kaldırmayı düşünmek gerekiyor.
 3. 3 Düzenleme Yapmak


  Kıyafet listesini hazırlarken planlı bir şekilde düzenleme yapılmalı ve sonrasında ise kıyafet ihtiyacına göre önceliklerin belirlenmesi gerekmektedir.
 4. 4 Kıyafet renk ve model


  Kıyafet alımı yapılmadan önce hangi renk kıyafetler, hangi model kıyafetler ve hangi kumaş kıyafetlerin alınması konusunda iyi hazırlık yapılmalıdır. Kıyafet alımı sırasında evde bulunan en çok tercih edilen kıyafetlere daha yakın olan kıyafetlerin seçilmesi lazım. Çünkü ne kadar sevilen kıyafetlere benzerse giyilme oranı bir o kadar daha artış gösterir.
 5. 5 Modaya uymak


  Günlük hayatın getirisi olan moda kelimesi tam da kıyafetler için geçerli bir husustur. Moda diye hoşunuza gitmeyen kıyafet almaktansa gözünüze hoş gelen kıyafetleri tercih etmenizi öneririm.
 6. 6 Parlaklığa bakarak almamak


  Satın almakta karar kıldığınız kıyafetler sırf parlak ve gösterişli duruyor diye almamak gerekiyor. Burada önemli olan kıyafetin gösterişli olması değil sizin diğer aldığınız kıyafetler ile uyumlu olmasıdır.
 7. 7 Kumaşın saglamlığı


  Kıyafetlerin güzel görünümlü olması tabii ki de önemli ama güzellikten daha çok kumaşının sağlam olup olmadığı, yıkama açısından nasıl olduğu ve her mevsime uyumlu olup olmadığı dikkatlerden kaçmamalı.
 8. 8 Magazaları dolaşmak


  Kıyafet alırken bizlerin yaptığı en büyük hatalardan belki de en başta olanı gördüğümüz kıyafeti hemen almak olduğunu söyleyebilirim. Durum böyle olunca da mağazalar arasındaki kıyafetlerin fiyatları hakkında pek bir bilgiye sahip olamıyoruz. Ama kıyafeti gördüğümüz yerden hemen almak yerine diğer mağazaları da gezip ona göre karar verdikten sonra alınması uygun olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

165
87 shares, 165 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
9
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
14
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
6
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
25
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
24
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
23
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
38
BEĞENDİM
İYİ İYİ
26
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
Mehmet BATUHAN

Kalem İlmi Temsil Eder... -Tabi bu bir surettir. Zira Tüm Alem ve İlim Onu Temsil eder...!

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Kıyafet satın alırken dikkat ettiğimiz süre bize ekonomi olarak dönüyor, hemde daha az sıklıklı kıyafet alışverişine çıkmış oluyoruz.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı