Kötülük Yapmak İçin Kullanılan 10 Psikolojik Yöntem

Psikoloji, insanların yaşamında meydana gelebilecek çeşitli durumlarda nasıl düşündüklerini, davrandıklarını ve tepki gösterdiklerini anlamamıza yardımcı olan bir bi1 min


146
88 shares, 146 points

Psikoloji, insanların yaşamında meydana gelebilecek çeşitli durumlarda nasıl düşündüklerini, davrandıklarını ve tepki gösterdiklerini anlamamıza yardımcı olan bir bilimdir. İnsanların toplumumuzun en önemli parçası olduğu göz önüne alındığında, bu daha da önem kazanmaktadır. Ne yazık ki, psikoloji her zaman iyi şeyler için kullanılmaz. Bazen, psikoloji bilimi kötülük için kullanılır ve sonuçları rahatsızlıktan başka bir şey vermez.

 1. 1 APA Psikologları Tersine Müdahale Önleme Teknikleri


  ABD ordusu her zaman askerlerinin düşman hatlarının arkasında yakalanmasından endişe duyuyordu. Bu sorunla başa çıkmak için, askeri psikologlar, askerlere işkenceye nasıl direneceklerini öğretmek için bir program hazırladılar. Bu program SERE olarak adlandırılır ve Hayatta Kalma, Kaçınma, Direnme ve Kaçış anlamına gelir. Maalesef, 9 / 11'den sonra, CIA ve Savunma Bakanlığı'ndaki pek çok üst kademe yetkililer, nasıl başarıldığına bakılmaksızın bu konunun gerçek olduğu açıklamasını yaptı. Önce köpeklere elektrikle şok vererek işkence yaptılar. Köpekler işkenceye uzun süre maruz kaldıktan sonra, artık fırsat bulsalar dahi acıdan kaçmaya çalışmadılar. Seligman, ordunun “gelişmiş sorgulama” tekniklerinde yer almayı reddetse de, çalışmaları kesinlikle SERE'ye ilham verdi.

 2. 2 PSYOPS, ABD Senatörlerini Manipüle Etmekle Görevlendirildi


  Mantıklı düşünen insanlar psikolojik savaşı kullanacaksanız, kendi halkınızda değil düşmanlarınızda kullanılması gerektiğini anlamışlardır. Ancak, General William Caldwell'in başka fikirleri de vardı. Bu korkak general, Afganistan'daki savaş için daha fazla finansman ve destek istiyordu. O sırada ordunun psikolojik savaş bölümü PSYOPS'u onları desteklemek için ziyaret eden senatörleri ve diğer VIP kişileri ikna etmek için kullandı.

 3. 3 Kuzey Kore’nin Büyük Beyin Yıkaması


  Çoğu kişi, Kuzey Kore’nin sağlıklı düşünmenin ötesine geçen acımasız bir rejim olduğunu bilir. Ancak Kuzey Kore yönetimi halklarını silah zoruyla baskı altına almaktan çok daha fazlasını yapar. Bir ülkeyi gerçekten kontrol etmek için, düşüncelerini kontrol etmen gerekiyor, bu yüzden Kuzey Kore liderleri beyin yıkamaya gerçekten büyük önem verdiler.

 4. 4 Bradley Manning'in Sosyal İzolasyonu


  Son zamanlarda, araştırmacılar bir insan zihninin sağlıklı çalışması için sosyal etkileşimin ne kadar önemli olduğunu anlamaya başladılar. İnsanların, diğer insanlarla neredeyse yemek ve suya ihtiyacımız olduğu kadar etkileşime girmeleri gerektiği ortaya çıktı. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, uzun süredir devam eden sosyal izolasyonun, birkaç ay için bile olsa bir insanı kolayca kırabileceğini ve ciddi psikolojik zararlara neden olabileceğini göstermiştir. Bradley Manning, Amerika Birleşik Devletleri'nin denizaşırı askeri operasyonlarda yaptığı korkunç şeylere düdük çalmasıyla ünlüdür. Henüz hiçbir şeyden mahkûm edilmemiş olmasına ve kesinlikle hızlı bir şekilde yargılanmamasına rağmen, ordu onu cezalandırmaya başlamadan önce beklemeye karar verdi.

 5. 5 Duyusal Yoksunluk Deneyleri


  1950'lerde psikolog Donald Hebb, kendisinin evcil hayvan teorisini test etmeye karar verdi. Hebb, bir insanın herhangi bir duyusal girdiden tamamen mahrum bırakılması durumunda, beyinlerinin zayıflamaya ve daha az verim göstermeye başlayacağına inanıyordu. Bu teoriyi test etme konusunda öğrencilere çalışmasında yer almaları için günde 20 dolar ödedi. Bununla birlikte, Hebb bile denemesinin sonuçlarının ne kadar korkunç olacağını tam olarak tahmin etmemişti. Hebb başlangıçta, bazı sağlam veriler elde etmek için birkaç hafta boyunca test konularını gözlemleyebileceğini düşündü, ancak hiçbirinin bir hafta bile dayanamayacağı ortaya çıktı. Bu oldukça şiddetli duyusal mahrumiyetti. Teste tabi tutulan kişiler buzlu gözlükler, cızırtı çıkaran kulaklıklar ve dokunma duyularını sınırlandırmak için kıyafetler giydi. Daha sonra, bu kişilerin duyusal bir giriş olmadan kısa bir süre içinde bile geçici bilişsel bozulma yaşadıkları tespit edildi. Hebb’in çalışmaları etik dışı sayılırken, kimseye işkence yapma niyeti yoktu ve deneyinin ne kadar hızlı ve dramatik bir şekilde çalıştığına şaşırdı.

 6. 6 Psikanalistler Tarafından Gerçekleştirilen Kendinden Şüphe Duyma (Gaslighting)


  “Gaslighting” terimi aslında, gerçeği sürekli olarak sorgulayarak karısına karşı psikolojik savaş oyunu oynayan küfürlü bir koca içeren Gaslight filmine atıfta bulundu. Filmdeki karakterin en sevdiği hilelerden bir tanesi evdeki gaz lambalarını kapatarak karısını lambaların az şekilde yandığına ikna etmesiydi. Bu teknik, kullananlar tarafından diğerinin kendi gerçekliğini sorgulamasını sağlamak için kullanılır.

 7. 7 Scientology ve Eleştirel Düşüncenin Yıkımı


  Scientologistler, sadece hayatınızı daha iyi hale getirmek isteyen, iyi kalpli, sevimli bir insan grubu olarak bilinmemektedir. Çoğu insan Scientology'nin insanları nasıl kontrol ettiğini tam olarak bilmiyor. Scientology’nin insanları kendi bünyesi altında tutma yeteneğinin temel taşı sinsi eğitim programlarıdır.

 8. 8 Suçluluk Kaynaklı Regresyon Yoluyla Sorgulama


  Seligman, köpeklerle ilgili deneylerini ilk kez gerçekleştirdiğinden beri, insanlar deneyin sonuçlarını bilgi edinmek amacıyla değil zihinsel olarak kötüye kullanmak amacıyla yapıldığını düşünüyorlar. Çalışmalarını okuyan insanların düşündüğü şey, Seligman’ın çalışmasında köpeklere nasıl davranıldığıydı. “Zorlayıcı” sorgulama yöntemleri beynin kendimizi planlamamıza, düşünmemize ve bir şeylerle ilgilenmemize izin veren süreçlerini parçalamaktır.

 9. 9 Hipnoz ile Beyne Gönderilen Gerçekte Yaşanmamış Anılar


  Bu durum zihinsel sağlık uzmanlarından birinin, masum bir kişiye karşı birinci dereceden cinayet suçlamasıyla sonuçlanan hatıraları beynine gönderdiği ve bu hastayı uzun süreli bir mahkeme savaşına sürüklediği iddiası sonucunda ortaya çıktı. Polis nihayetinde, adama karşı iddiaların hiçbirinin makul olduğunu gösteren en ufak bir kanıt olmadığını tespit etti. Adam başarılı bir şekilde dava açarken, itibarının aynı olup olmayacağından emin olmak zor. Tuhaf bir durum gibi görünse de, talihsiz gerçek, sahte hatıraların beyne yerleştirilmesinin o kadar da zor olmadığı ve kendimizi asla gerçekleşmeyen bir şeye inanmaya zorlayabildiğimizdir.

 10. 10 Sorgulama Amacıyla Aşırı Duyusal Uyarılma


  “Gelişmiş sorgulama” teknikleri arasında popüler olan bir diğer teknik duyusal yoksunluğun tersidir. Psikolojik araştırmacılara göre, birini başa çıkabildiğinden daha fazla uyarana maruz bırakmak tüm uyaranları ortadan kaldırmak kadar etkili olabilir. Bu araştırmacılar, aşırı uyarmanın insanlara psikolojik olarak zarar verebileceği konusuna fazla ilgiliydiler. ABD ordusu, Guantanamo Körfezi'nde aşırı uyarım tekniklerini kullandı. Bunlar arasında, yüksek ses seviyelerinde müzik çalma ve gözaltında tutulanlara flaş ışıkları tutmak da cardı. Ne yazık ki, insanlar genellikle işkenceye karşı koyamayabilirler. Bu gelişmiş sorgulama teknikleri mahkumların çoğunun intihar etmelerine sebep olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Her Kadının Bilmesi Gereken 16 Sağlık Sırrı başlıklı makalemizde Listeler, sağlıklı yaşam yöntemleri ve sağlıklı yaşamak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

146
88 shares, 146 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
3
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
1
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
16
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
11
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
10
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
8
BEĞENDİM
İYİ İYİ
2
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
17
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

2 Comments

 1. Beyin yıkama yöntemi dünya üzerinde bilim insanları ve araştırmacılar tarafından bulunmuş en korkunç şey olsa gerek. Aslında olmayan fakat olduğuna inandırılan ve neredeyse tapma derecesinde insanlar üzerinde egemenlik kurulabilen korkunç bir şey.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı