Latin Amerikalı ve Hispanik Arasındaki Fark Nedir?

6 min


148
82 shares, 148 points

Meksika’nın kuzeyindeki çöllerden Şili ve Arjantin’deki Tierra del Fuego’nun buzlu sularına kadar uzanan Latin Amerika, birçok farklı ülkeyi ve halkı kapsamaktadır. Bu ülkelerin çoğunun büyük ölçüde Katolik ve İspanyolca konuşmasına rağmen, İspanya’nın ortak sömürge tarihi sayesinde, birbirleriyle benzerliklerinden çok farklılıkları var. Amerika Birleşik Devletleri’nde “Hispanik” ve “Latino” terimleri (veya kadınlar için “Latina”; bazen cinsiyetten bağımsız olmak üzere “Lateks” olarak yazılır) dünyanın bu bölgesinden gelen göçmenleri ve onların soydaşlarını bir şekilde gruplamak amacıyla kullanılır. Terimler genellikle birbirlerinin yerine kullanılır ancak kelimeler biraz farklı çağrışımlar taşıyabilir. Kategorilerin sadece bir kişinin kökenine ve atalarına atıfta bulunduğunu açıklığa kavuşturmak önemlidir. Bir Latin ya da Hispanik kişi, herhangi bir ırk ya da renk olabilir.

Genel olarak, “Latino”, İspanyolca latinoamericano (veya Portekizce latino-americano) sözcüğü için kısaltma olarak kullanılır ve Latin Amerika’da ataları olan veya orada doğmuş olup (Brezilyalılar da dahil) ABD’de yaşayan herkesi ifade eder. “Latino” kelimesi, İtalyanlar veya İspanyollar gibi Avrupa’dan Roma kökenli dillerin konuşmacılarını içermez. Bazı insanlar Karayiplerdeki İspanyolca konuşanların Latin Amerikalı olmadıklarını iddia ederler. Fransız Guyanası halkı bazen Latino olarak kabul edilirler çünkü buradaki Fransızlar İspanyolca ve Portekizce dillerini de kullanıyorlar. Bu arada İngilizce konuşan Belize, Guyana ve Flemenkçe konuşan Surinamlıların kültürleri ve tarihleri ​​çok farklı olduğu için kategoriye gerçekten uyup uymadıkları konusunda çok fazla tartışma var.

“Hispanik”, genellikle Karayipler / Karayipler ülkeleri veya İspanya’nın kendisi de dahil olmak üzere yalnızca İspanyolca konuşan Latin Amerika’dan gelen insanları içeren daha dar bir terim olarak kabul edilir. Bu anlayışlar bir Brezilyalı Latino ama Hispanik değil, bir İspanyol Hispanik ama Latino değil ve bir Kolombiyalı ise hem Latino hem Hispanik olacaktır. Bununla birlikte, İspanyolca konuşulan ülkelerden, İspanyol kültürüyle özdeşleşmeyen ve baskın dili konuşamayan birçok yerli halk olduğu için, bu aynı zamanda kusurlu bir sınıflandırmadır.

Sorunları basitleştirmek (veya belki de daha fazla karıştırmak için) 2010 ABD Nüfus Sayımı, her iki terimi de insanların belirtmeleri için bir arada sundu ve özellikle Karayipler’in İspanyolca konuşulan ülkelerinden / bölgelerinden bahsederken, İspanyolca konuşamayan ülkeleri belirsiz bir şekilde dışladılar (örneğin, pek çok Brezilyalı, Hispanik olup olmadığı ile ilgili kutuyu işaretleyip işaretlemeyeceğinden emin değildi). Gündelik yaşamda birçok Latin Amerikalı göçmen ve göçmen torunları aslen nereli olduklarını doğrudan belirtmeyi tercih ediyorlar. Yani bir Hispanik ya da Latin Amerikalı olarak seçenek işaretlemektense Brezilyalı ise Brezilya, Meksikalı ise Meksika diyerek kafa karıştırıcı bu iki terimi kullanmak istemiyorlar.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

148
82 shares, 148 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
14
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
14
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
10
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
5
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
3
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
20
BEĞENDİM
İYİ İYİ
19
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
16
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı