Lityum İyon Batarya Nedir, Neden Patlar?

Lityum İyon Batarya Nedir, Neden Patlar? Lityum iyon batarya kullanmaktan kaçınmalı mıyız? gibi sorulara cevap aradık yazımızda . 4 min


138
72 shares, 138 points
Lityum İyon Batarya Nedir, Neden Patlar
Lityum İyon Batarya Nedir, Neden Patlar ? Lityum iyon batarya kullanmaktan kaçınmalı mıyız?

Hoverboardlar, elektronik sigaralar, cep telefonları, Tesla Model S ve NASA’nın kurtarma robotları… Hepsinin ortak noktası ne biliyor musunuz? Bunların tamamı lityum iyon model bataryalar kullanılıyorlar. Daha önce Samsung’un Galaxy Note 7 adlı meşhur ‘patlayan’ modeliyle de gündeme gelen bu bataryalar hakkında ne biliyoruz?

Bataryalar nasıl çalışıyor?

Tipik bir AA batarya, kuru pil ya da alkalin batarya olarak da geçer, kimyasal reaksiyon yardımıyla çalışır. Bu kimyasal reaksiyon elektronların anot yaratmasına sebep olur. Bu pillerde kimyasal reaksiyon kaynağı sona erene kadar çalışırlar. Lityum iyon bataryalar da benzer bir mantığa sahiptir. Aradaki tek fark ise yeniden şarj edilebilir oluşlarıdır.

Lityum iyon bataryalar neden patlar?

Bir lityum iyon batarya patladıysa, bunun neredeyse tek sebebi aşırı ısınmasıdır. Bu bataryalarda aşırı ısınma kısa devreye ve ardından da patlama denilen hadiseye yol açar. Aynı zamanda ufak üretim hataları da bataryada ciddi problemler oluşturabilir. Örneğin Samsung Galaxy Note 7 telefonların patlama sebebi buydu. Cihaz, olması gerekenden ufaktı ve batarya da sıkışmıştı. Bu sebeple fazla ısınmaya yol açıyordu, ardından batarya kısa devre yapıyordu.

Peki bu bataryalar patlıyorsa, neden kullanıyoruz? Her ne kadar güvenlik endişeleri yaratsa da, lityum iyon bataryalar sıradan bataryalara göre çok daha fazla avantaja sahip. Çok daha hafifler ve güçlüler, normal bataryaların 2 katı konumdalar. Ayrıca yüzlerce defa tekrar şarj ediliyorlar ve kolay kolay ömürlerini yitirmiyorlar. Tüm bunlar da kendilerini çekici hâle getiriyor.

Lityum iyon batarya kullanmaktan kaçınmalı mıyız?

Kısa cevap, hayır! Lityum iyon bataryalardan kaçma şansımız yok çünkü laptoplardan portatif müzik çalarlara, cep telefonlarından dijital kameralara ve elektrikli arabalara kadar her türlü alette varlar. Yani hayatımızdan tamamen çıkarmamız çok zor.

Üstelik sanıldığı kadar korkulacak bir durum da yok. Evet bu bataryalar yanlış kullanımda patlayabiliyor fakat orijinal batarya, orijinal şarj aleti seçerseniz ve ısı durumuna dikkat ederseniz, ortada pek de bir sorun kalmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan En Korkunç 10 Kabus ve Anlamı başlıklı makalemizde en çok görülen kabuslar ve anlamları, En çok görülen rüyalar ve nalmaları ve kabuslar ve anlamları hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

138
72 shares, 138 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
14
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
23
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
10
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
24
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
26
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
17
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
21
BEĞENDİM
İYİ İYİ
15
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
10
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

5 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı