Mars’ta Yaşayabilecek miyiz?

Bilim adamları 1960’lı yıllardan bu yana kızıl gezegen Mars hakkında çalışmalarına devam etmekteler. 8 min


124
61 shares, 124 points

Bilim adamları 1960’lı yıllardan bu yana kızıl gezegen Mars hakkında çalışmalarına devam etmekteler. Peki, Mars dünyamıza ne kadar benziyor? Güneş sistemindeki komşumuz olan Mars’a gelecekte seyahat edebilecek miyiz? Dahası, insanlar olarak Mars’ta yaşamaya başlayabilecek miyiz?

Marstaki Hava Çok İnce ve Solunamaz Nitelikte

Mars’ın atmosferi dünyanın atmosferinin görevlerinden bir tanesi olan koruyucu olma özelliğinden yoksun. Bu yüzden Marstaki hava değişimleri inanılmaz derecede dalgalanmalı şekilde görülmekte. Biraz daha açmak gerekirse sıcaklıktaki bu dalgalanmalar bir günün diğer bir günle arasındaki sıcaklık farkının 170 derece kadar olmasına sebep oluyor. Atmosferin olmamasına karşın Mars üzerindeki görüş mesafesinin oldukça net. Ancak bu durum Ultraviyole ve kozmik ışınların yaydığı radyasyonun da direkt olarak yüzeye vurmasına sebep olmakta.

Mars çok küçük bir atmosfere sahip olsa da içerisinde insanın solunum yapması için gerekli bileşenler yok. Burada bulunan hava çoğunlukla bazı argon, nitrojen, azot ve az miktarda oksijen ve su buharı ile birlikte karbondioksitten oluşmakta.

Mars Yüzeyine Gönderilen Oppurtinity Aracı

Marsta yaşamak insanlar için başka sorunlar doğuracaktır. Burada oluşan kum fırtınaları aylarca sürebilir ve güneş ışığını tamamen kesebilir. Oppurtinity aracı 15 uzun yıldan sonra bu fırtınalardan bir tanesinde büyük zarar görmüştü. Bununla birlikte Marstaki yerçekimi dünyadakinin %40’ı oranında. Bir insanın uzun süre böyle bir yerçekimine maruz kalmasının insan üzerinde nasıl etkiler yaratabileceği halen bilinmiyor. Mars yüzeyinde bulunan toprak ise Ultraviyole radyasyon ile yüzeyi çevreleyen perklorat adı verilen bileşiklerin karışımı göz önüne alındığında toksittir.

Bu yüzden Marstaki insanlar nefes almak için oksijenin yanında bazı ısıtılmış ve basınçlı koyuculara ihtiyaç duyacaklardır. Bununla birlikte insanı güneş ışığının direkt etkilerinden koruyan uzay giysileri olmadan kimse Mars yüzeyinde dolaşmaya çıkamayacaktır. Yüzeyde var olan toprak da dünyada bulunan toprağa benzemesi için terraforming denilen bir işlemden geçirilmelidir. Bu işlem topraktan herhangi bir gıda alabilmek için yapılması gereken bir işlemdir. Şimdiye kadar terraforming işlemi sadece bilim-kurgu filmlerinde karşımıza çıkan bir olay. Ancak sınırsız bir fon verilirse mevcut teknolojide de bunu gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

“Marstaki yerçekimi dünyadakinin %40’ı oranında ve toprak ise Ultraviyole radyasyon ile yüzeyi çevreleyen perklorat adı verilen bileşiklerin karışımı göz önüne alındığında toksittir.”

Mars Kum Fırtınası

Ancak bu Marstaki yaşam alanının olmayışı kadar kötü bir haber değil. Kızıl gezegenin de diğer gezegenler gibi ev sahibi sayılan Güneş’in geriye kalan gezegenlerden en az bir tanesinde yaşamı desteklediği biliniyor. Yakın zamanda dünyaya büyüklük ve yer çekimi anlamında benzerlik gösteren yeni gezegenler bulundu. Ancak bazı yıldızlardaki şiddetli radyasyon patlamaları bu gezegenlerde yaşam oluşmasını engellemektedir. Bununla birlikte Mars’ın iki tane uydusu bulunmakta. Phobos ve Deimos adındaki bu iki uydu gezegenlerin arasında kalkan görevi görmektedir. Bu sayede asteroitlerden de gezegeni korumaktadırlar.

Mars’a iniş yapacak insanların ve onların ihtiyaç malzemelerinin hala uzun bir yolu var. SpaceX gibi bazı firmalar uzay araçlarını fırlatma yolunda büyük adımlar atıyorlar. Öte yandan Mars’a insan götürmek için çalışmalar yapan Mars One adlı şirket de iflas etti. NASA bu konuda başarılı bir şekilde Mars’a araç indirebilir ancak insanları taşımak için gerekli olan bir araç şimdikinden 10 kat daha ağır bir araç olacaktır.

Kızıl gezegenin bilinmeyenlerini keşfetme planlarımız hala güçlü. NASA’nın Insight aracı Mars’ın yüzeyinin altında ne olduğunu araştırmak için Kasım 2018’de çalışmalarına başladı. Curiosity aracı ise hala yeni bir şeyler bulabilmek için Mars’ın yüzeyinde dolaşmaya devam ediyor. Temmuz 2020’de NASA’nın Mars 2020 aracı ile Avrupa Uzay Ajansı’nın ExoMars adlı aracı mikrobiyal yaşam belirtileri aramak için kızıl gezene gönderilecek. Mars ideal bir B planı olmayabilir. Öncesinde kendi gezegenimizle ilgilenmek bizim önceliğimiz olarak kalmalı ama tabi ki Güneş sistemindeki komşumuz olan Marstan da vazgeçmeyelim.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

124
61 shares, 124 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
12
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
12
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
10
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
9
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
7
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
19
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
18
BEĞENDİM
İYİ İYİ
12
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
10
İDARE EDER!
Mustafa USTA

İB Topluluğu Daimi Üyesidir Kendileri :))

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı