Matematikte Kötü Değilsiniz

Matematikte iyi olmanın sırrı nedir? Her şeyin iyi matematik genlerine sahip olduğunu düşünüyorsanız tekrar düşünün. 12 min


126
60 shares, 126 points

Matematikte iyi olmanın sırrı nedir? Herkesin iyi matematik genlerine sahip olduğunu zannediyorsanız tekrar düşünün. Eğer matematikte başarılı olmanın ne ile alakalı olduğunu merak ediyorsanız bu yazı bu konuda size gerekli olan bilgiyi sağlayacaktır.

Hiç kendinizi, çocuklarınızı ya da başkasını “Matematikte kötüyüm” veya “Matematik bana göre değil” sözlerini söylerken duydunuz mu?

Aslında matematik herkesin üstesinden gelebileceği bir şey. İnsanların matematik hakkındaki olumsuz sözlerinin arkasında sadece ve sadece olumsuz düşünmeleri var. Bu şekilde olaya olumsuz düşünceler ile yaklaşmak artık insanlar tarafından standart bir davranış haline geldi.

Geçtiğimiz günlerde Atlantic gazetesinde yayınlanan bir makale insanların oldukça ilgisini çekti. Makalenin başlığı ise “Matematikte Kötüyüm Efsanesi”. Eğer bir anne, baba, eğitimci ya da bir öğrenciyseniz bu makaleyi okumanızda faydalı olacaktır. Matematikle ilgili olumsuz tutumlar hakkında söylenecek çok şey var? Bununla birlikte düşünceleriniz, matematiksel varlığınıza dokunmanıza nasıl yardımcı olabilir?

Matematik Matematik Zor Ama Öğrenemeyecek Kadar Değil

Matematikte Kötü Değilsiniz

Matematikte kötü olduğunuzu düşünseniz de aslında matematiğiniz kötü olarak doğmadınız. Atlantic gazetesinin “Matematikte Kötüyüm Efsanesi” başlıklı makalesinin savunduğu da bu. Makalenin yazarları Michigan Üniversitesinden Profesör Miles Kimball ve Stony Brooke Üniversitesinden Noah Smith şöyle yazıyorlar:

“İnsanlardan sürekli olarak matematikle aram iyi değil ve matematikte gerçekten kötüyüm şeklinde şikayetler duyuyorum. Ancak aslında siz gerçekten bir matematik insanı olabilirsiniz. Bunun farkında değilsiniz ve muhtemelen kendi kariyerinize bu şekilde engel oluyorsunuz. Çünkü biz “matematik insanları” bu şekilde olumsuz bir fikrin Amerika’daki en büyük yıkıcı fikir olduğuna inanıyoruz. Daha kötüsü sizde farkında olmadan matematiğin doğuştan gelen bir yetenek olduğunu ve genetiklerle ilgili olduğunu savunarak bu zararlı düşüncenin devam etmesine yardımcı oluyorsunuz. “

Her ne kadar bu inanışın bugün Amerika’daki en yıkıcı fikir olup olmadığı tartışmaya açık olsa da bunun gerçekten kötü bir fikir olduğu ortada. Makalenin yazarları şu şekilde devam ediyorlar:

“Matematik yeteneği genetik midir? Bir dereceye kadar. Ancak, lise matematiği için sıkı çalışmak, hazırlık ve özgüven doğuştan gelen yetenekten kat kat önemlidir. “

Kulağa biraz garip gelebilir ama bu doğru. Bu makale insanların matematik konusunda eksik olduklarına nasıl yanlış bir şekilde inandıklarını ve bunun nasıl daha da zararlı bir hale geldiğini gösteren bir araştırmayı anlatıyor. Bir eksikliğinin insanlar tarafından değiştirilemez olduğuna inanmak ve bunun sonucundaki kısır döngü zaman içinde kendiliğinden bir kehanet yaratmış ve insanlar da kendilerini bu kehanete inandırmışlar.

Matematik Zordur

Makalenin en önemli satırları ise “IQ’nun çalışarak geliştirilebileceği”. Bir başka değişle matematik öğrenmek kolay değildir. Hatta bazıları için matematiği öğrenmek diğerlerine göre daha zordur. Ancak yanlış anlaşılmasın. Zor olması insanların üstesinden gelemeyecekleri anlamına gelmez.

Bu durum ufak bir bebeğin uyumayı öğrenmesinde ona yardımcı olunmasına benziyor. Bu oldukça zor bir deneyimdir. İnsanlar çocukları olana kadar uykunun bu kadar zor bir şey olabileceğinin farkını varmazlar. Yetişkin bir insan için uyuyabilmek son derece kolay bir durum. Fakat bebekler uyumak için mücadele ederler, sonra uykuda kalmak için mücadele ederler ve sonunda sadece 15 dakikalık bir uykunun ardından uyanıp yeniden uykuya dalmak için mücadele ederler.

Evet matematik zor. Ama sadece ilk başta. Biraz çalışma istiyor ve zaman geçtikçe daha iyi oluyorsunuz. Önemli olan denemeye devam etmek ve kendinizi başaramayacağınıza ikna etmemeniz gerektiğidir. Bu da kulağa oldukça basit geliyor. Ancak makalede açıklanan bu basit araştırma her şeyin başlangıç noktasının aslında burası olduğunu gösteriyor. Eğer matematik hakkındaki olumsuzluğu ortadan kaldırabilirseniz matematik konusundaki yeteneğinizi de kolaylıkla ortaya çıkarabilirsiniz.

Matematik Nasıl İyi Hale Getirilir

Neden Matematik Konusundaki Düşünceler Düzeltilmeli?

Atlantic gazetesinde yayımlanan makalenin yazarları bunu ele alıyorlar ve şöyle diyorlar:

“Matematik konusundaki yetenekler günümüzde daha iyi iş bulabilmek için oldukça önemli. Bu önem her geçen gün artıyor. Bu sebepten dolayı matematiği öğrenemeyeceğinize inanmanız ilk önce kendinize zarar verir. Bununla birlikte Amerika’da yaygın bir inanç olan matematik yeteneğinin doğuştan geldiğine dair bir düşünce tarzının da yanlış olduğuna inanıyoruz. Eğer bir kişinin kolayca matematik öğrenebileceği konusunda sizi ikna edebilirsek, bu durum yeterli bir çalışmayla kişinin hemen hemen her şeyi öğrenebileceği konusunda sizi ikna etmek için de küçük bir adım olacaktır.”

Matematik öğrenme yeteneğini saran bu zihinsel blok bazıları için çok yıkıcı ve çok aşağılayıcıdır. Ama bunun da üstesinden gelinebilir. Bu korkunun üstesinden gelmenin ilk adımı bu sorunun sadece sizde olmadığını bilmenizdir. İlk başta bazı kimseler her şeye sahip olmayabilirler. Kimball ve Smith’in anlattığı gibi:

“Çok fazla Amerikalı hayatlarının bir bölümünde denklemleri ve matematiksel sembolleri gördükleri anda dehşete düşmüşlerdir. Birçoğunun korktuğu şey ise bu denklemleri anında anlayamıyor olmak. Bu yüzden matematik gibi görünen her şeyden kendilerini geri çekiyorlar. “Ben matematikten anlamıyorum” diyerek kendilerini belki de yüksek kazançlı bir kariyerden mahrum bırakıyorlar. Biz bunun önüne geçilmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Matematik Nasıl İyi Hale Getirilir?

Peki, matematiği iyileştirmek için ne yapılabilir? Kimball ve Smith’e göre:

“Çocukları daha akıllı bir hale getirmek için değişik bir fikrimiz var. Öğrenme sürecinde daha fazla çalışan insanlara bir kahraman ve rol model olarak davranıyoruz. Yeteneksizliklerini ısrarla telafi etmeye çalışan ve sonunda bunu başaran spor alanındaki insanları örnek olarak gösteriyoruz. Eğitim kültürümüz spordan neden farklı olsun ki?”

Matematiği iyileştirmek için ne yapılabilir? Bu konuda verilebilecek en basit tavsiye matematik hakkında olumsuz konuşmaktan kaçınmaktır. Elbette bu, yıllar boyunca matematik öğrenmeyle mücadele eden kişiler için zor bir şey. Ancak bir çocuk, bir yetişkinden matematikte iyi olmadığını duyarsa kendisinin matematikte iyi olup olmadığını da düşünmeye başlayacaktır. Bu sayede de döngü devam eder durur.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

126
60 shares, 126 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
10
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
11
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
8
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
17
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
20
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
17
BEĞENDİM
İYİ İYİ
10
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
9
İDARE EDER!
Turan GEZGİN

Gezgin olduk , bilge olamadık ...!

2 Comments

  1. ilkokuldan liseye kadar matematiğe kafam bi türlü basmadı gitti her türlü dersi silip süpürdüm ama iş matematiğe geldiğinde olmuyor sanırım matematik işi doğuştan bi kabiliyet gerektiriyor 🙂

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı