Medeniyet Eli Değmemiş 10 İzole Kabile

Binlerce yıllık kabileler var. Bugüne kadar, bu kabilelerin bazıları medeniyetten izole olarak kaldı ve modern toplumumuzla teması reddettiler.1 min


129
88 shares, 129 points

Binlerce yıllık kabileler var. Bugüne kadar, bu kabilelerin bazıları medeniyetten izole olarak kaldı ve modern toplumumuzla herhangi bir teması reddedip buna direndiler. Bu kabileler tamamen kendi kendine yeter durumdalar; hayatta kalmak için avlanır ve çeşitli mahsuller yetiştirirler. Yıllar boyunca kültürel geleneklerini de sürdürdüler. Aşağıdaki on madde, medeniyet eli değmemiş 10 kabileyi içermekte.

 1. 1 Huaorani Kabilesi, Peru


  Huaorani veya Waodani kabilesi, Peru’nun Amazon bölgesinde bulunan bir kabiledir. Kabilenin ilk keşfi, Amazon yağmur ormanlarında bulunan "Shell" petrol şirketi çalışanları tarafından 1940'ların sonunda gerçekleşti. İstenmeyen ziyaretçiler, vahşi olduğu söylenen kabile tarafından uzaklaştırıldıktan sonra bölgeyi terk etmek zorunda kaldılar. Huaorani kabilesi, konuşulan başka herhangi bir dille bağlantısı olmayan Wuao adında bir dile sahiptir. Yiyeceklerini temel olarak bitki yetiştirmek yerine et ve balık avlayarak tedarik ederler. Her ne kadar pek çok Huaorani üyesi, hemen yanlarındaki petrol sınır kasabasına taşınıp İspanyolca konuşsa da modern toplumla bağlantıya direnen çok sayıda Huaorani üyesi var.

 2. 2 Jarawa Andaman Adaları Kabilesi, Hindistan


  Jarawas kabilesi, Hindistan'da bulunan Andaman Adaları sakinleridir. 250 ila 400 kişilik bir nüfusa sahip en eski yerli kabilelerden biri olarak kabul edilirler. 55.000 yıl boyunca tecrit edildiklerine, toplum tarafından tamamen dokunulmadıklarına inanılıyor. Kendi kendine yeten bir kabiledirler. Kaplumbağa ve balık avlarlar. Ayrıca meyve ve sebze de yetiştirirler.

 3. 3 Himarima Kabilesi, Brezilya


  Himarima kabilesi, hala bugün hakkında fazla bir şey bilmediğimiz bir kabiledir. Brezilya’nın yerlisidirler ve varoluşlarından bu yana uygarlıklarla temasa geçmemişlerdir. Hiç kimse onların varlıklarını 1986 yılına kadar bilmiyordu. Brezilya'nın kuzeyindeki Piranhas Nehri boyunca yaşıyorlar ve bilinmeyen bir dil konuşuyorlar. Nüfusun 1943'te 1000'den fazla üye olduğu tahmin ediliyordu. İnsanlarla ilk teması, kabileden kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere on üyenin nehrin yakınındaki insanlardan yardım almaya geldiği zamandı. İnsanlar, onları öldürmekten kurtardılar. Bu olaydan sonra bugüne kadar kimse Himarima kabilesini ait insanları bir daha görmedi ve duymadı.

 4. 4 Apiaka Kabilesi, Brezilya


  Apiaka kabilesi, Brezilya'ya özgü bir savaşçı kabiledir. Varlıklarının ilk kayıtları 19. yüzyıla kadar uzanıyordu. İlk olarak, kabile 16.000 kişiden oluşuyordu ancak 2009'da çoğu öldürüldükten sonra sadece 192 civarında insan vardı. Sayıları tarih boyunca azaldı. Güçlü bir dövüş kültürleri vardı ve intikam için diğer kabilelerle savaştılar. Ayrıca mahkumlarına yamyamlık uyguladılar.

 5. 5 Ayoreo Kabilesi, Gran Chaco


  Kabile ilk olarak 1720'de İspanya'dan gelen ve insanları Katolikliğe dönüştürmeye çalışan dindar bir topluluk olan Cizvitler ile temasa geçti. Bu görev iptal edildikten sonra, kabile 1900'lere kadar yine kendini tecrit etti. Yiyecek için yabani domuz avına bağımlıdırlar. Ancak, yağışlı mevsimde, mısır, fasulye ve kabak gibi ekinler de ekerler. Medeniyetle temas halinde olan bazı Ayoreo insanları olmasına rağmen, 6 ila 7 gruba ayrılmış yaklaşık 100 tane temassız Ayoreo üyesi var. Bu insanlar bugün ormanların yok olması ve hastalık gibi birçok tehditle karşı karşıya.

 6. 6 Yanomami Kabilesi, Amazon Yağmur Ormanları


  Yanomami halkı, Venezuela ve Brezilya arasındaki Amazon yağmur ormanlarında yaşayan yerli halk. Dört alt gruba ayrılırlar ve her alt grup kendi dilini konuşur. Bu dört alt grup Sanema, Ninam, Yanomam ve son olarak Yanomamo'dur. Yanomami halkı, mükemmel avlanma ve balık tutma yetenekleriyle bilinir. Kabilenin kadınları mahsul yetiştirme ile ilgileniyor, erkekler de ağır işler yapıyorlar. Bu kabilenin çoğunluğu ormanın derinliklerinde, geri kalanları ise nehirlerin yanında yaşar.

 7. 7 Surma Kabilesi, Etiyopya


  Surma kabilesi, Etiyopya'nın güneydoğusunda. Kabile üç tipten oluşur; Suri, Me’en ve Mursi. Nüfusu 186.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Mursi halkı olarak adlandırılan kabilenin en bilinen özelliklerinden biri de dudak diskleridir. İlk başta, Arap köle tüccarlarının köleleştirmemeleri için dudak disklerini kendilerini kullandılar. Yıllar geçtikçe, dudak diskleri daha çok bir gelenek ve güzellik işareti haline geldi, bu yüzden kültürlerinde bugüne kadar kaldı.

 8. 8 Nukak Maku Kabilesi, Kolombiya Cumhuriyeti


  Yaklaşık 450-550 üyeli bir nüfusa sahip olan Nukak halkı, Kolombiya Cumhuriyeti'ne özgüdür. Güneydoğu Kolombiya'daki tropik orman içindeki Guaviare ve Inirida nehirleri arasında yaşarlar. Ancak, her zaman hareket halindedirler, asla uzun süre aynı yere yerleşmezler. Harika avcıları var ve curare manyi ile zehirlenmiş dart kullanıyorlar. Bu bitkilerden yapılmış bir tür zehirdir. Kabile, birçok kişinin Calamar kasabasını ziyaret ettiği 1988 yılına kadar her türlü temastan uzak durmaya çaba gösterdi. Temasın sonuçları ise sıtma ve kızamık gibi hastalıklara ve kabilenin %50'sinin ölümüne yol açan bir felaket oldu. Kabile şu anda topraklarının işgalinden dolayı kendi bölgeleri dışına çıktı ve neslinin tükenme riski ile karşı karşıya.

 9. 9 Zo’e Kabilesi, Brezilya


  Zo’e kabilesi, Brezilya’nın en doğal ve en izole kabilelerinden biridir. Nüfuslarının Amazon yağmur ormanlarında Cuminapanema Nehri'ne yerleşmiş 256 üye olduğu tahmin edilmektedir. Kabile üyeleri törenler dışında hiçbir kıyafet giymezler. Çok eşlilik ve poliandry uygularlar. Kabilede lider yok ve toplumlarında herkes eşit olarak kabul ediliyor. Zoé ile ilk temas 1940'lı yıllardır, ancak bu temasta rahatsız edilmediler. 1975 yılında yağmur ormanlarının üzerinden uçan bir uçak kabileyi gördü ve uçaktan mal atmaya karar verildi. Ancak Zo’e halkının malları önemsemedikleri ve daha sonra gömdüklerini bildirdi.

 10. 10 Sentinel Kabilesi, Hindistan


  Sentinel kabilesi ilk kez 2004 yılında Hint Okyanusu Tsunamisinden sonra görüntülendi. Kabilenin bir üyesi Hindistan'ın Kuzey Sentinel Adası üzerinden uçan bir helikoptere ok atarken fotoğraflandı. Dahası, yıllar boyunca, dış dünyayla herhangi bir temasa karşı direnmeye devam ettiler ve herkese karşı düşmanca davrandılar. Örneğin 2006 yılında tekneleri adanın kıyılarına sürüklenen iki balıkçı kabile tarafından öldürüldü.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

129
88 shares, 129 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
7
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
6
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
4
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
4
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
14
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
12
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
11
BEĞENDİM
İYİ İYİ
6
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
5
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

2 Comments

 1. Açıkçası bunların gerçek olduğuna inanmıyorum tamamen şov bence. Bu devirde bunların olması mümkün değil bana kalırsa. Tamamen dikkat çekmek, farklı bir turist çekme yöntemi bence.

 2. Gerçekten dünya üzerinde her kafadan insan var. Medeniyetin gelişmesi üzerinden yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen halen bu tarz toplumlar ve bölgelerin var olması gerçekten inanılmaz. Bu kişiler gerçekten de teknoloji nedir, medeniyet nedir en ufak fikre sahip olmamaları büyüleyici geliyor bana.

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı