Microsoft Hakkında 30 Şaşırtıcı Bilgi

Microsoft Hakkında ilginç bilgiler yazımızda . 10 min


137
73 shares, 137 points


Microsoft; teknolojik gelişmenin, bilişimin öncüsüdür ve bu değişmez bir olgudur. İşletim sisteminden tut, kelime işlemine kadar uzun bir yol kat etmiştir.

Microsoft Hakkında 30 Şaşırtıcı Bilgi
Microsoft Hakkında 30 Şaşırtıcı Bilgi

 İşte bu harika şirket hakkında 30 gerçek.

 1. Microsoft’un ilk büyük anlaşması, PC DOS adı verilen yeni bilgisayarlarının işletim sistemi için IBM ile yapıldı. Bu anlaşmanın getirisi tam 50 Bin Dolardı.
 2. Kasım 1985, Microsoft Windows’un ilk sürümü yayınlandı; Windows 1.0, bir 16 bit’lik bir sistemdir.
 3. Bill Gates, 1987’de, 31 gibi mütevazi bir yaşta, bu şaşırtıcı servete ulaştığında en genç milyarderdi.
 4. Gates’in ünlü mülkü Xanadu 2.0’ın 2017’den itibaren 123 milyon dolarlık bir değere sahip olduğu tahmin ediliyor.
 5. Dünya çapında tanınan ünlü Windows Jingle, Windows 95 için oluşturuldu ve müzisyen Brian Eno tarafından tasarlandı.
 6. Microsoft’daki çalışanlar, her yıl istihdam için yıldönümlerinde şirkette geçirdikleri zamanı kutlamak için 1 milyon dolarlık bir M&Ms getirmektedir. Yani 10 yıl orada çalışıyorsanız, bu 10 kilo çikolata demektir.
 7. Microsoft, 1994 yılında Datalink 150 ile ilk akıllı saatini oluşturdu. Timex tarafından ortaklaşa üretilen saat, Windows 3.1 ve üstü çalışan bir PC’ye ihtiyaç duyuyordu ve 100 metreye kadar suya dayanıklıdı. Yani o zamanlardaki herhangi bir bilgisayardan daha dayanıklıydı.
 8. Xbox adındaki X, Windows’un DirectX yazılımından O.S. grafik işlemek için kullanır.
 9. Mevcut Microsoft logosu, tanıdık 4 renkli karelerin yanında O.S’nın kelime yazı tipi Segoe’yi kullanır.
 10. Microsoft merkezi, çalışanlarına kahvaltı için saat 14: 00’e kadar servis edilen 35 ücretsiz kafeterya ve yemek salonlarına ev sahipliği yapar. Bir Kafe olan; Café Redwest, günde 2.000 ziyaretçiye sahiptir.
 11. 2015’teki bir liste gösteriyor ki; Microsoft çalışanlarının cinsiyet dengesinde erkekler kadınlara göre 4/3 oranında daha fazla. Ortalama bir yazılım mühendisi ise 106.000 dolar almaktadır.
 12. Microsoft’un satın aldığı 10000’üncü patent, devrim niteliğindeki dizüstü bilgisayar aygıtı olan Microsoft Surface içindi.
 13. Şirket adı Hyphen, Micro-Soft, 1981’de bir karar alındıktan sonra kaldırıldı.
 14. 11 Eylül 2001’de İkiz Kuleleri ilk vuran uçak Q33’dür. Microsoft’un Wingding yazı tipinde Q33 yazdığınızda karşınıza çok tuhaf işaretler çıkıyor. Bana göre, bu bir tesadüf de, kötü bir şaka da olsa Microsoft’un bunu kaldırması gerekir.
 15. Microsoft Mouse, Microsoft’un periferik fare dünyasına ilk adımıydı. 1983 yılında piyasaya sürülen cihaza, herhangi bir Microsoft programını satın aldığınızda sahip olabiliyordunuz.
 16. Sonoma County California, en ünlü Windows masaüstü arka planlarının çekildiği yerdi; mavi gökyüzü ya da resmi adı “Bliss” olan fotoğraf 1996 yılında çekildi.
 17. Google’a ayak uydurmak için, Microsoft, yıllar önce Kurumsal Kampüsünde dolaşan çok tehlikeli ordu yarattı.
 18. Sevilen ve sıkça oynanan bilgisayar oyunu Solitaire aslında oldukça ilginç bir sebepten dolayı bir oyun olarak tasarlanmıştı. Oyun, kullanıcının ilgili eşleşmeye kartlarını sürüklemesi ve bir kullanıcıyı Mouse ile “sürükleyip bırakma” konusunda eğitmek için yapılmıştır.
 19. Gates’in tutuklama fotoğrafı, aslında Outlook 2010’daki varsayılan resim seçeneği için ana hatları oluşturur.
 20. 2014’te, Yüzey Pro, NFL resmi tableti haline getirildi ancak yorumcular, Apple meslektaşlarını aramaya devam ettiğinde anlaşma iptal oldu.
 21. Windows 98’de yapılan talihsiz adlandırma kısaltması ‘’Kritik Güncelleştirme Bildirimi Aracı’’ndan sonra program CUNU olarak yeniden adlandırıldı.
 22. 2014 yılında, Microsoft arama motoru Bing, Dünya Kupası Finalinin Arjantin vs Almanya arasında olacağını doğru bir şekilde tahmin etmiştir.
 23. Eski Microsoft CEO’su Steve Ballmer, 2011 yılında Android cihazlarına karşı heyecan duymanın zor olduğunu söyledi.
 24. Microsoft; en büyük rakibi Apple ile karşılaştırıldığında dünya marketlerinin tahminen %25’ine sahiptir.
 25. 1992’de, ilk Windows virüsü yaygınlaştı; WinVer 1.4 ama bu virüs hiç aslında bilgisayarlara yayılan ilk virüs değildi. İlki, 1986 yılındaydı ama bu kadar etkili olmamıştı.
 26. Bob adında bir adam ve Microsoft’un arasında bir anlaşmazlık çıkmıştır ve Bob’un internet üzerinde “windows2000.com” ve Microsoft’unda ‘’Bob.com’’ domainlerini sahiplenmeleri sonucu anlaşmaya varmışlardır.
 27. Microsoft’un Encyclopaedic yazılımı; Encarta 2009 yılında durduruldu, Gandalf kod adı verildi ve bunun durdurulması genelde Vikipedi’ye bağlanır.
 28. Efsaneye göre, Microsoft Internet Explorer 4 tarayıcısını yayınladıktan sonra, bazı çalışanlar Netscape HQ’ya geçti ve su şişelerine büyük bir IE logosu yerleştirdiler.
 29. Microsoft, 2014 yılında neredeyse 8 milyar dolara satın alınan Nokia da dahil olmak üzere bugüne kadarki etkileyici 190+ şirketi satın aldı!
 30. Windows XP resmi olarak 2001’de piyasaya sürüldü. Microsoft, Nisan 2014’te XP için desteklerini sona erdirdi ancak yine de tüm PC’lerin yaklaşık% 30’u hala Windows XP kullanıyor.

İşte mobil cihazlardan, bilgisayarların arama motorlarına ve milyar dolarlık iş dünyasına kadar her türden teknik bilginin parmaklarının ucunda olduğu bu teknolojik şirket hakkındaki 30 gerçek. Onlar gerçekten ne yapmaları gerektiğini biliyorlar! Her zaman olduğu gibi, gözlerinizi onlardan uzak tutmayın, eminim ki yakında yeni ve harika şeyler üreteceklerdir.

Bir önceki yazımız olan Dünyaya Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi başlıklı makalemizde Günlük Hayata Bakışınızı Değiştirecek 10 İlginç Bilgi, Hayata bakışınızı değiştirecek 10 Güçlü Bilgi ve Listeler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

137
73 shares, 137 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
13
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
15
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
11
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
10
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
11
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
3
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
22
BEĞENDİM
İYİ İYİ
14
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
13
İDARE EDER!
Sezai USTA

Anadolu çoğu sezai :)

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Microsoftta zamanında bu şekilde büyüyeceği tahmin edilmeden geliştirildi, hiç pes etmedikleri için bugün en büyük şirketlerden birisi

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı