Mona Lisa Tablosu Neden Bu Kadar Ünlü?

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’yı resmetmesinden beş yüzyıl sonra, bu tablo Louvre Müzesinde kurşun geçirmez camın arkasında sergileniyor11 min


137
70 shares, 137 points

Leonardo da Vinci’nin Mona Lisa’yı resmetmesinden beş yüzyıl sonra, bu tablo Louvre Müzesinde kurşun geçirmez camın arkasına asılıyor ve her gün binlerce seyirci bu tabloyu görmek için müzeyi ziyaret ediyor. Dünya üzerindeki en ünlü tabloyu bu kadar yakından gören ziyaretçiler ise sıradan bir kadının bu portresi karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar. Üzerinde bulunan koyu renkli bir elbise ve hiç takı olmaması onu oldukça mütevazi göstermekte. Mona Lisa’nın gülüşü ve bakışları hakkında çok şey söylendi ancak insanlar yüzündeki bu ifadenin sebebini hala çok merak ediyorlar. Bu kızın gerçekte km olduğu ve bakışlarının arkasında esrar tablonun bu kadar popüler olmasının ana sebebi ve tablonun arkasındaki en büyük bilmecedir. Her ne kadar bu eserin neden bu kadar ünlü olduğunun arkasında pek çok teori bulunsa da en çok üzerinde durulan argümanlar olsa da konu ile ilgili hiçbir net bilgi bulunmuyor. Mona Lisa’nın şöhreti biraz şansa dayansa da resmin çekiciliğinin de bunda büyük bir payı var.

Hiç şüphe yok ki Mona Lisa çok iyi bir tablo. Tablonun Leonardo üzerine çalıştığı zaman bile oldukça saygınlığı vardı. Ondan sonra gelen ressamlar bu tablonun üç değişik kopyasını daha çizdiler. Yazar Giorgio Vasari ilerleyen zamanlarda onun doğayı resimlerinde nasıl birebir olarak kopyalayabildiğinden bahsetti. Mona Lisa bu yüzden çok gerçekçi bir portre. Mona Lisa’nın yumuşak yüzü, Leonardo’nun sfumato’yu nasıl ustaca işlediğini, modelleme için hafif ışık ve gölge tonlarını nasıl kullandığını ve kafasının altında bulunan iskeletin nasıl olması gerektiğini gösteren sanatsal teknikler bütünüdür. Zarif bir şekilde boyanmış kumaş, ince işlenmiş saçlar ve katlanmış kumaşın dikkatlice işlenmesi Leonardo’nun nasıl bir gözlemci olduğunu ve aynı zamanda bu tabloyu çizmek için nasıl bir sabır harcadığını da ortaya koyuyor. Tabi ki Mona Lisa’nın sabit ve donuk bakışı, ölçülü gülümsemesi de bugün insanların onu takdir etmesinin sebeplerinden. Leonardo gerçekten karmaşık bir insanın karmaşık bir figürünü çizdi.

Tablonun Teknoloji Kullanarak Restore Edilmiş Hali

Ancak birçok bilim adamı, Mona Lisa’nın mükemmel kalitesinin, resmi ünlü yapmak için tek başına yeterli olmadığı görüşünde. Sonuçta, pek çok güzel resim var. Dış etkinler de sanat eserinin şöhretine katkıda bulundu. Resmin dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre müzesinde olması, tablonun şöhretine tesadüfi bir katkı sağlamıştır. Tablo bu müzeye gelene kadar Fransa Kralı Birinci Francis ile başlayan önemli bir yoldan geçti. Francis ömrünün büyük bir kısmını bu tabloyu Fransa getirmekle uğraşarak geçirdi. Tablo, kraliyet koleksiyonunun bir parçası haline geldi ve yüzyıllar boyunca kraliyet koleksiyonu halkın mülkü olarak kabul edilene kadar Fransız saraylarında itina ile saklandı. Napolyon’un yatak odasında bulunan Stint sonrasında Mona Lisa da 19. yüzyıl başlında Louvre Müzesi’ne getirildi. Louvre müzesinde sergilenmesi tablonun tanınmasını da arttırdı.

19. Yüzyıl yazarları Mona Lisa’ya büyük ilgi duyuyorlardı. Ancak 1911 yılında resmin çalınması ve ardından çıkan medyadaki haberler dünya çapında dikkat çekti. 22 Ağustos tarihinde bu olay büyük bir sansasyon yarattı ve halk Louvre Müzesi’ne akın etti. Bir zamanlar resmin bulunduğu duvar boştu. Bu yüzden müzenin müdürü istifa etti. Bu olay o kadar büyüdü ki Pablo Picasso dahi bir şüpheli olarak tutuklandı. İki yıl sonra tablo Floransa’da bir tüccar, yerel bir makama satmaya çalışırken ortaya çıktı. Bu tüccarın adı Vincenzo Peuggia’ydı. Zamanında Louvre müzesinde tabloların koruyucu camlarını değiştirme görevinde çalışan bu adam o sırada aralarında Mona Lisa tablosunun da bulunduğu birçok tabloyu müzeden çalmıştı. Gece müzede camları değiştirmek için çalışan Vincenzo ve iki arkadaşı tabloları indirerek bir dolaba sakladılar e sabaha karşı kimse görmeden müzeden çıkardılar. Resmin bilinen bir resim olması sebebiyle hemen satamadıkları için bir süre bir garajda beklettiler. Tablo bulunduktan sonra Louvre’ye geri dönerken Vincenzo ise hırsızlıktan yargılanmaya başladı ve sonucunda hapse girdi. Bu olaydan suçlanan ve işinden olan pek çok Fransız ise işlerine geri döndüler.

Tablonun Bir Replikası

Tablonun 1963’te Amerika Birleşik Devletleri’ne ve 1974’te Japonya’ya yaptığı turlar onu çok daha ünlü bir tablo statüsüne çıkardı. Mona Lisa Amerika Birleşik Devletleri’ne birinci sınıf bir yolcu gemisinin kamarasında gitti ve bir gün içinde 40 bin kişi bu tabloyu New York’ta bulunan Metropolitan ve Washington’daki Ulusal Sanat Galerisi’nde ziyaret etti. Tablo Amerika’da 6 hafta kaldı. Bundan 10 yıl sonra da büyük kalabalıklar Mona Lisa’yı Japonya’da selamladı. 20. Yüzyılından sonlarından itibaren seyahatler daha da kolaylaştığından giderek çok fazla insan Paris’i ziyaret ederek Mona Lisa’ya ve Leonardo’ya olan saygılarını gösterdiler.

Mona Lisa şüphesiz ki dünyanın en önemli eserlerinden bir tanesi. Ancak sahip olduğu şöhretin tek bir sebebi yok. Aksine zaman içinde gelişen pek çok olay onun bu şöhrete sahip olmasına etki etti. Louvre Müzesi’ne getirilişinden, çok sayıda kopyasının yapılmasına ve çalınmasına kadar tablonun başına gelen olaylar onun insanlar tarafından tanınmasına ve zaman içinde dünyanın en önemli tablosu olarak görülmesine sebep oldu. Bugün dünya üzerindeki insanlara dünyanın en önemli tablosu hangisidir diye sorulduğunda pek çoğu tartışmasız Mona Lisa adını söyleyecektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

137
70 shares, 137 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
3
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
17
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
16
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
13
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
9
BEĞENDİM
İYİ İYİ
3
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
19
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format