Mors Alfabesi Nedir? Mors Alfabesinin Tarihçesi

İnsanların bulundukları yerden başka bir yerdeki insanlarla iletişim kurma çabaları zaman içinde çok çeşitli tekniklerin kullanılmasına yol açmıştır.11 min


147
78 shares, 147 points

Haberleşmek insanlar için hep önemli olmuştur. İnsanların bulundukları yerden başka bir yerdeki insanlarla iletişim kurma çabaları zaman içinde çok çeşitli tekniklerin kullanılmasına yol açmıştır. İlk başlarda dumanla haberleşme yöntemi bulunmuş ve insanlar birbirleriyle dumana verdikleri şekil sayesinde iletişim kurmuşlardır. Bununla birlikte güvercin kullanımı da haberleşmek için kullanılmıştır. Daha eski yıllarda ise mesajlar insanlar ile yerlerine ulaştırılmıştır. Bütün bu döngünün içinde Mors Alfabesi de uzun yıllar boyunca kullanılan ve bazı alanlarda hala kullanılmaya devam eden bir haberleşme türüdür.

Bu alfabenin tarihi çok da eski sayılmaz. Alfabenin mucidi Samuel Morse, bu alfabeyi 1835 yılında bulmuştur. Ancak bulduktan sonra hemen kullanımına başlamamış, bir geliştirme sürecine tabi tutmuştur. Telgrafın icadıyla birlikte 1837 yılında bu alfabe kullanılmaya başlandı. Yaklaşık 10 yıl sonra ise kullanımında görülen eksikliklerin de giderildiği modern alfabe kullanılmaya başlandı. Alman Frederick Clemens Gerke bu modern Mors’u tekrar düzenleyip eksiklerini gideren kişi olarak bilinir.

Mors Alfabesi Nasıl Kullanılır?

Alfabenin çalışma mantığı oldukça kolaydır. Ancak zor olan kısmı bu iletişim şeklini kullanırken hızlı hareket etmektir. Telgraf mors alfabesini elektromanyetik ses sinyallerine çevirerek karşı tarafa iletilmesini sağlar. Bu sinyaller kısa ve uzun sinyaller şeklindedir ve birbirleriyle olan her kombinasyon farklı bir harfe denk gelir. Bir örnek vermek gerekirse Latin alfabesindeki C harfinin mors kodu karşılığı “uzun kısa uzun kısa” şeklindedir. Alfabedeki bütün harfler bu şekilde farklı kombinasyonlarla kodlanmıştır. Bu alfabe kullanılırken bir de kısa orta ve uzun sessizlikler de kullanır. Kısa sessizlikler harfleri, orta sessizlikler kelimeleri, uzun sessizlikler de cümleleri ayırır.

Mors Alfabesi Nedir? Mors Alfabesinin Tarihçesi

Yazmak ve Dinlemek

Bu alfabenin en zor iki kısmı yazmak ve dinlemektir. Harflerin ezberlenmesi biraz uzun süren bir işlem olabilir. Çünkü latin harfleri gibi insanların akıllarında görsel bir çizim oluşmaz. Bunun yerine her harf için sesli bir sinyal oluşur. İşte bu sinyalleri insanların akılda tutması biraz güçtür. Bir harf için kullanılan 4 adet sinyal olduğunu ve bu sinyalde toplamda 35 telgraf vuruşu olduğunu düşünürsek aslında telgraf çekmeyi bilmeyen birisi için bu durum kâbus olacaktır. Tahmini bir süre verecek olursa en usta telgraf çeken kişiler dahi 20-30 kelimeden oluşan bir mesajı telgrafla 30-40 saniye içinde yazacaklardır. Bununla birlikte karşı taraftan gelen sinyali bir taraftan dinleyerek aynı anda kâğıda dökmekte son derece zor bir iş. En azından bu işle ilgilenmek isteyenler başlarda oldukça fazla zorlanabilirler.

Telgrafın Kullanımı

Teknolojinin de ilerlemesiyle artık telgraf kullanımı çok çok azaldı. Belirli alanlar dışında telgraf kullanımı neredeyse yok gibi. Son olarak düğünlere kutlama mesajları gönderilirken kullanılan telgraf artık, sadece telsizcilikte ve denizcilikte kullanılan bir öğe olarak kaldı. Her ne kadar denizcilik alanında kullanılana telgraf denilmese de gemiler iletişimlerini bazen yine mors alfabesini kullanarak yapmaktalar. Dünyada da telgraf kullanımı ülkemizdekinden farklı değil. Çok iptidai bir yöntem olması bakımından mors alfabesiyle haberleşmek pek çok insana zor gelmekte. Ancak halen özellikle pilotluk ve gemi kaptanlığı konusunda mors alfabesiyle ilgili bilgi sahibi olmak gerekiyor. Bunun sebebi ise uçak ve gemilerde hala bu sistemin kurulu olması. Elbette sistem uçak ve gemilerde direkt olarak kullanılmıyor. Ancak telsizde meydana gelebilecek bir arıza pilotun kule ile ya da kaptanın diğer gemilerle anlaşırken bu alfabenin kullanılması konusunda iki tarafı da zorunlu bırakıyor. Bunun yanında alfabe bir ışık kaynağı ya da el feneri kullanılarak da haberleşmeye olanak tanıyor. Işığın uzun ya da kısa aralıklarla yakılıp söndürülmesi de gemilerin başka gemilerle haberleşmesini sağlamaktaydı. Bu tekniği halen balıkçı gemileri gecenin karanlığında birbirleriyle haberleşmek için kullanmaktalar.

Harflere Karşılık Gelen Sinyaller

Mors Alfabesinin Filmlerdeki Yeri

Mors alfabesi özellikle eski yıllarda çekilen dönem filmlerin sıkça karşımıza çıkar. 1800’lü yıllardan 1900’lü yılların ortalarına kadar olan yıllarda geçen filmlerde telgraf ve mors alfabesinin etkisi açıkça görülmektedir. Kovboy filmlerinde, savaş filmlerinde, belgesellerde ve hatta deniz ve denizcilik temalı filmlerde filmin bir sahnesinde telgraf çekme işlemi görünür. Yakın tarihimizin en çok ses getiren filmlerinden bir tanesi olan Titanic filminde de batmakta olan gemiden bu alfabe kullanılarak yardım çağrısı gönderilir. Yine bu filmde de açıkça görülür ki gönderdiğiniz sinyaller pek çok kişi tarafından duyulabilir. Yani telefonda olduğu gibi aradığınız bir numara olmadığı için aynı hat üzerinde bulunan tüm telgraflar gönderilip alınan mesajları algılayabilir. Bu yüzden günümüzdeki gibi gizli mesajların gönderilmesi çok daha rahat yapılabilen bir olay değildi.

Mors Alfabesi Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Bu alfabeyi öğrenmek tamamen kişinin kendisiyle alakalı olan bir durumdur. Günde bir saatlik bir çalışma ile birkaç haftada öğrenmek mümkündür. Her alanda olduğu gibi bu alfabeyi hızlı bir şekilde öğrenebilmek için zaman içinde insanlar çeşitli taktikler geliştirerek öğrenme yoluna gitmişlerdir. Ancak her konuşma dilinde olduğu gibi bu alfabenin kullanımında da pratik son derece önemlidir. Konuşma dillerinde olduğu gibi eğer anlamadığınız bir yer olursa bunu ikinci defa sormanız da zaman alacaktır. Harflere karışık gelen sinyalleri öğrendikten sonra hızlıca pratik yapmak süreyi kısaltır. Bu pratik yazma ve kâğıda dökme olarak ikiye ayrılır. Yazma pratiği bir kâğıt üzerinden okuduğunuz mesajı sinyallere çevirmek, kâğıda dökme pratiği ise duyduğunuz ya da gördüğünüz sinyalleri doğru bir şekilde Latin alfabesine çevirerek kâğıda dökme hızınızı arttırır. Amatör olarak telsizcilikle ilgili olan kişiler öğrendikleri bu alfabenin kullanımını unutmamak adına çoğu zaman bu alfabeyi kullanarak birbirleriyle haberleşme yolunu seçerler.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

147
78 shares, 147 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
16
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
14
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
11
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
9
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
4
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
21
BEĞENDİM
İYİ İYİ
15
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
14
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

0 Comments

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı