Mozart Dinleyen Çocuklar Daha mı Akıllı?

6 min


143
75 shares, 143 points

Anne ve babaların duydukları en büyük efsanelerden biri, Avusturyalı besteci Wolfgang Amadeus Mozart dinletmenin çocuklarının zekasını artırabileceğini söyleyen Mozart etkisidir. Bu fikir, sanat eğitimi savunucuları ve Mozart’ın eserlerinin bebekler ve küçük çocuklar için özel kayıtlarını satan satıcılar tarafından da desteklendi. Bazı hamile kadınlar, karınlarına koydukları kulaklıklarla doğmamış çocuklarına Mozart kayıtlarını dinletecek kadar ileri gittiler. Mozart adının hızlandırılmış gelişme ile nasıl ilişkilendirildiğini görmek de zor değil. Mozart, tarihin en büyük çocuğuydu. Kral ve kraliçeler için şaşırtıcı hafıza ve müzik becerisi özellikleri sergileyen tarihin en büyük çocuk dâhisi idi. Biz ise aynı dönemde “Küçük bir çaydanlıktayım” şeklinde şarkı söylerken boya kalemlerimizi kemiriyorduk.

Öyleyse, çocuklarınız varsa ya da çocuk sahibi olmayı bekliyorsanız, Mozart etkisini ne kadar ciddiye almalısınız?

Mozart Dinlemek Faydalı Değil

Rahatlayın. Mozart’ı dinlemenin çocukların bilişsel yeteneklerini geliştirdiğine dair hiçbir bilimsel kanıt yok. Bütün bu fikir 1993 yılında yapılan küçük bir çalışmadan geliyor, ki Mozart’ın D Major’daki İki Piyano için Sonata’yı dinleyen üniversite öğrencileri mekansal bir akıl yürütme testinde çok ufak bir gelişme gösterdi. Bu bulgu daha sonra, 1997’de en çok satan Mozart Etkisi kitabını yayımlayan müzisyen ve girişimci Don Campbell tarafından daha abartılı bir şekilde anlatılıyordu. Vücudu İyileştirmek, Müziği Güçlendirmek ve Yaratıcı Ruhun Kilidini Açmak için Müziğin Gücüne Dokunmak. Campbell’ın Mozart’ın müziğinin mucizevi güçleriyle ilgili iddiaları medyada sınırsız bir şekilde tekrarlandı ve Mozart’ın zenginleştirilmesi faaliyetleri için kullanıldı.

Örneğin 1998’de, Georgia valisi eyaletteki tüm yeni doğmuş bebeklerin ebeveynlerine klasik müzik CD’leri göndermek için bir fon istedi. O zamandan beri, bilim adamları Mozart’ın zekâ artırdığı ama bunun için kanıt bulamadıkları çeşitli iddiaları incelediler. Üniversite öğrencileriyle ilgili ilk deney 1999’da gözden geçirildi ve öğrencilerin mekansal becerilerindeki artışın ihmal edilebilir olduğu tespit edildi. 2007’de Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Mozart ve çocuk gelişimi ile ilgili bilimsel literatürü incelemek üzere bir uzmanlar ekibi görevlendirdi ve zekâ artırdığına inanmak için hiçbir sebep bulamadılar.

Ne olursa olsun günümüzde hala pek çok anne ve baba çocukların klasik müzik dinlettirmenin onların zekasını arttırdığını düşünmekteler. Oysaki zekanın artması sadece müzik dinlemekle olacak bir iş değil. Çocuk analiz yapmayı ve ortaya kendi eserler çıkarmaya başlamadığı sürece sadece müzik dinleyerek akıllı olması imkânsız. Diğer taraftan ufak yaşta klasik müzik eserleri çalmaya başlayan çocuklar ise zekalarını verimli kullanma konusunda bir adı önde oluyorlar. Dolayısıyla zekanızın ilerlemesi için hâkim olduğunuz bir konu üzerinde kafa patlatmanız gerekmekte. Klasik müzik ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan kişilerin konu hakkında düşünüp zekalarını geliştirmeleri pek mümkün değildir. Bir şeyleri sadece dinleyerek zekanın üstün olacağı beklentisine kapılmak da doğru değildir.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

143
75 shares, 143 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
11
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
13
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
12
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
6
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
4
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
17
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
23
BEĞENDİM
İYİ İYİ
16
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
13
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı