Muhtemelen Daha Önce Duymadığınız En İlginç Fobiler

Daha Önce Duymadığınız En ilginç Fobi Listemiz. Bu ilginç ve değişik fobiler sadece kişi için değil kişinin çevresi için de sorunlara neden olabiliyor.1 min


157
89 shares, 157 points

Fobi, kişinin bazı durumlar, nesneler karşısında duyduğu anormal korkulara denir. Yükseklik ve karanlık korkusu gibi fobiler diğerlerine göre daha kolay baş edilebilir ve yönetilebilir. Bununla beraber bunlara göre daha tuhaf ve aşırıya kaçan bir sürü fobi bulunuyor. Bu ilginç ve değişik fobiler sadece kişi için değil kişinin çevresi için de sorunlara neden olabiliyor.

 

 1. 1 Haphefobi


  Haphefobisi olan kişiler diğer insanların kendilerine dokunmasından korkar. Bu size komik gelebilir ama dokunulma korkusu olan insanlar için çok olumsuz bir durumu teşkil ediyor. Haphefobinin iki türü var. Bazıları karşı cinsin kendilerine dokunmasından, bazıları da herkesin kendilerine dokunmasından korkuyor.Haphefobikler birileri ona dokunduğunda acı çekebiliyor ve ona dokunan insanları unutamayabiliyorlar.
 2. 2 Ergofobi


  Ergofobi kısaca iş korkusudur. Ergofobikler bir işte çalışmayı düşündüklerinde inanılmaz bir şekilde korkuya kapılırlar. Lorna Liebenberg bir ergofobik. Lorna, 17 yıl boyunca bir sürü iş değiştirdiğini ve her değiştirdiği işte duyduğu korkunun ve acının daha fazla arttığını söylüyor. Ona çok iyi davranan patronları olduğunda bile bu korkuyu yenmeyi başaramamış.
 3. 3 Neofobi


  Neofobi, yeni olan her şeye karşı korkma durumudur.Neofobik olan insanlar, yeni araçlar, yemekler ve alışkanlıklar karşısında zor durumlar yaşayabiliyor. Neofobikler var olan durumlarını değiştirmekten korkarlar. Bu fobinin en kötüsü ise yeni yemeklere karşı duyulan hassasiyettir. Neofobikler kontrolcü ve obsesyona eğilimi olan kişilerdir. Araştırmalara göre yenilik korkusu insanı erken yaşlandırıyor.
 4. 4 Filofobi


  Filofobi aşık olma korkusudur. Filofobisi olan kişiler, daha önceden duygusal ilişkilerinde travmatik olaylar yaşamış olabilirler. Aynı şekilde, ebeveynlerinin ilişkilerindeki sorunlardan da etkilenmiş olabilirler. Filofobikler, insanlar onlara bir ilişki kurma amacıyla yaklaştığında bu kişilerden uzaklaşabilirler. Genelde bu düzlemde kalan bu korku yakın çevreye uzandığında filofobiklerin zihinsel sağlığını tehlikeye atabilir.
 5. 5 Ablütofobi


  Ablütofobi, yıkamaya, banyoya ve temizlenmeye karşı duyulan korkular olabilir. Erkeklerde, kadınlara göre daha çok görülmektedir. Ablütofobikler, muhtemelen çocukluklarında su ile ilgili travmatik kazalar geçirmiş olabilirler. Ablütofobinin adı ilginç bir olayla gündeme gelmiştir. Thomas Townsend adlı bir İngiliz, yıkanma korkusundan kaynaklı, kokmamak amacıyla yüksek miktarlarda deodorant kullandığından dolayı bütan gazı zehirlenmesinden hayatını kaybetmiştir.
 6. 6 Nomofobi


  Nomofobi cep telefonundan olma korkusudur. En önemli sebebi teknoloji bağımlılığıdır. Teknolojinin gittikçe gelişmesi nomofobiklerin artmasına sebep oluyor. Kadınlar, erkeklere göre nomofobiye daha yatkın. Buna sebep olan şey ise -akıllı telefonlarımızın bizi dünyaya, gündeme ve çevremize çok kolay bir şekilde bağladığını düşündüğümüzde- güvensizlik ve yalnızlık korkusu. Neyse ki tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duyulmuyor.
 7. 7 Decidofobi


  Bazı fobiler Hollywood’tan çıkma komediler gibi duruyor olabilir. Decidofobinin de karar verme korkusu olduğunu söylediğimizde siz de bu fobinin Holywood’tan çıkıp çıkmadığı konusunda kararsız kalabilirsiniz. Decidofobinin arkasında, çocuklukta veya yaşamımızın herhangi bir döneminde verilen kararlarının çok kötü sonuçlara yol açması olabilir. Decidofobikler karar verme korkularından dolayı genelde çoğunluk tarafından alınan kararlara bağlı kalırlar. Bu korku, eğer tedavi edilmezse olumsuz sonuçlara yol açabiliyor hatta kararsızlık nedeniyle kişilerin hayatlarına bile mal olabiliyor.
 8. 8 Helyofobi


  Güneş ışığı korkusuna helyofobi denir. Bir kişi, aşırı güneş ışığının cilt kanserine neden olabileceğinden korkup helyofobik olabilir. Daha önce vücudunda güneş yanığı oluşmuş bir kişide de helyofobi oluşabilir. Güneş ışığına maruz kaldığında panik atak geçirebilen helyofobikler bulunmakta.
 9. 9 Genofobi


  Genofobi cinsel ilişki yaşamaya karşı duyulan korkudur. Cinsel tacizlerden veya tecavüzlerden veya cinsellikle ilgili yaşanan kötü anılardan dolayı genofobi ortaya çıkabilir. Cinsel tecrübesi olmayan ve bunu uzun süre yaşayamayan kişilerde de performans korkusuyla ortaya çıkabilir. Hatta bazı genofobikler film izlerken seks sahnesi görmekten bile endişe duyabilir.
 10. 10 Glossofobi


  Glossofobi, topluluk önünde konuşma korkusudur. Konuşma sırasında kişi, aşırı hassasiyetini kontrol edemez ve bu durum paniğe, nefes darlığına dönüşebilir. Başkalarının önünde konuşamama korkusunun sebebi kişisel bunalımlar ve içsel sorunlar olabilir. Bu korku psikoterapi ile kontrol edilebilir.

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

157
89 shares, 157 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
5
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
24
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
19
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
19
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
19
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
13
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
21
BEĞENDİM
İYİ İYİ
25
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
24
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

3 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. İnsanların böyle şeylere fobileri olması beni çok şaşırttı açıkçası bir insan niye böyle şeylere fobi duyar ki.

 2. Glossofobi varmış ben de adımı şimdi öğrendim doğrusu, eğitim hayatım boyunca sunum yapmaktan kaçındım hep bu yüzden.

 3. Nomofobi bu herhaşde artık günümüzün en güncel fobisi 🙁 Maalsef sadece yetişkinler değil artık bebkler bile teefonsuz yemek yemiyorlar 🙂 Haftada 1 gün telefonu kullanmayıp istirahat edeyim diyorum ama sigara gibi bırakılmıyor elden..!!!

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı