NASA’nın Anlatılmayan Gerçekleri

Dünyadaki tüm organizasyonlar bir yana, şüphesiz NASA aralarında en ‘havalı’ olanlardan birisi. Dünyadaki pek çok şey gibi, NASA’nın bazı karanlık sırları var.1 min


145
168 shares, 145 points

Dünyadaki tüm organizasyonlar bir yana, şüphesiz NASA aralarında en ‘havalı’ olanlardan birisi. Hubble Uzay Telekospu’nun fotoğrafları, roketlerin fırlatılma anları kimi heyecanlandırmıyor ki? Fakat dünyadaki pek çok şey gibi, NASA’nın da anlatılmayan bazı karanlık sırları var.

 

 1. 1 Challenger’ın Patlayacağını Biliyorlardı


  1986 yılında Challenger Uzay Mekiği’nin patlayışı tüm dünyayı şok etmişti. Televizyonlarda canlı canlı bunu izlemek pek çok kişinin tahmin dahi edemeyeceği bir durumdu. Trajedi zaten yeterince kötüyken, daha da kötüsü NASA’nın bunun olacağını biliyor oluşuydu. Roketler, patlayıcı yakıt barındıran büyük tüplerdir. Kalkış esnasında da muazzam bir yük altına girerler ve bu yüzden de mühendislerin kusursuz şekilde yapması gerekir. Her elementin, hatta vidaların dahi kusursuz işçiliğe sahip olması gerekir. Uzay mekiklerin önemli bir parçası da O-ring kapaklarıdır ve bunlar roketleri bir arada tutarlar. O-ringler lastikten imal edilirken, güçlü olmalarına rağmen ısı değişikliklerine karşı dayanıklı olmazlar. 1986’daki kalkıştan önce Challenger’ın O-ring parçalarını imal edenler ise bunların soğuğa karşı dayanıksız olduğunu fark ettiler. Mühendis Roger Boisjoly, bileziklerin dayanamayacağını biliyordu. NASA’yı arayarak mekiğin patlayabileceğini söyledi ve kalkışın ertelenmesi talebinde bulundu. NASA bunu reddetti. Zavallı Boisjoly, astronotların öleceğini bilerek eve geri döndü. Ertesi gün de beklediği oldu. Yıllar sonra dahi Boisjoly patlamadan ve ölen kişilerden kendisini sorumlu tutuyordu. Fakat aslında herkes gerçeği öğrenmişti, suçlanacak kişi o değildi. NASA, kendi astronotlarını ölüme mahkum etmişti.
 2. 2 Delik İdrar Torbası Yüzünden Neredeyse Uzay Aracını Kaybedeceklerdi


  Bilim kurgu filmleri astronotların tuvaletini nasıl yaptığını pek göstermese de, bu gerçekten zor bir durum. Yerçekimi olmadığı için idrarın her yere saçılması mümkün oluyor. NASA da astronotları daha uzun görevlere yollamaya başlayınca, tuvalet ihtiyacı daha elzem hâle geliyordu. Bu yüzden de neredeyse bir uzay gemisi yok olacaktı. Son Merkür uçuşuna 15 Mayıs 163’te Gordon Cooper çıkmıştı. NASA 34 saatlik görev için ona yeni bir idrar cihazı ayarladı. Daha sonra gemide sistemler hata vermeye başladı. İdrar cihazının sızıntı yaptığını öğrenene kadar, Copper neler olduğunu saatlerce anlayamadı. Kendi idrarı ona ihanet ederken, gemideki bütün sistemler kısa devre yapmıştı. Kapsülü zemin kontrolü olmadan indirmek inanılmaz derecede tehlikeliydi ve sadece birkaç pilot bunu yapabilirdi. Neyse ki, iniş yapmayı başardı ve NASA bu talihsiz kazadan kurtulmuş oldu. Ayrıca bu görevde Gordon Cooper bir UFO gördüğünü iddia etse de NASA olayın üstünü kapattı ve basına konuşmasını engelledi. Kısacası, Merkür görevi oldukça garipti.
 3. 3 Ruslara Gövde Gösterisi İçin Hava Kuvvetleriyle Ay’ı Bombalayacaklardı


  Soğuk Savaş dönemi kesinlikle kötüydü ve her iki taraf da (Rusya ve ABD) çılgınca fikirlere sahipti. Fakat bunlardan hiçbirisi Project A119 kadar korkunç değildi. ABD Hava Kuvvetleri ve NASA, bir dönem Ay’ı bombalama fikrine kapıldı. Ortada hiçbir sebep yoktu, elde edilecek bir kazanç yoktu. Sadece Sovyetler Birliği’ne güçlerini göstermek istiyorlard. Planlama yapanların sözde ‘bilimsel’ nedenleri vardı ve Ay patlarsa, Dünya’ya olacak etkileri araştıracaklarını söylediler. Açıkçası bu görevi daha da kötü hâle getirecekti. Ay’ın yok olması Dünya üzerinde korkunç şeylere sebebiyet verebilirdi. Daha ılımlı düşünenler galip gelince, görev de rafa kaldırıldı. Aslında Project A119 ürkütücü Soğuk Savaş projelerinden sadece birisiydi ve bizim bilmediğimiz, gizli tutulan daha pek çok plan vardı.
 4. 4 NASA’daki Nazi Roket Bilimcisi


  NASA bugün pek çok kişi tarafından umut ve barış olarak görülse de, başlangıçta farklıydı. Bir zamanlar bu kurum bir Nazi tarafından yönetildi. Üstelik sıradan bir Nazi de değildi, bu kişi 2. Dünya Savaşı’nın en iyi Nazi roket bilimcisi Wernher von Braun’du. Savaş sırasında von Braun, Nazi roketlerini, V-2 füzelerini geliştiriyordu ve bunlar Birleşik Devletler’e karşı kullanılıyordu. Savaştan sonra galip ülkeler ellerini başarılı Nazi roket teknolojisine attılar ve bu yüzden de bilim adamlarını kaçırarak kendi ülkelerine götürdüler. Von Braun, NASA’nın öncüsü NACA ile çalışmaya başladı. NACA daha sonra NASA’ya dönüşünce ve ABD de ‘uzay yarışında’ işleri ciddi hâle getirince, Braun da Saturn roketiyle çalışmaya başladı. Bu roket, Amerikalı astronotları Ay’a yollayacaktı. Von Braun, NASA’da devrimsel çalışmalara imza atarken, roket tarihindeki de en önemli insanlardan birisi olarak kabul ediliyor. Tarihçiler hâlâ von Braun’U bir kahraman, bir cani veya ikisinin arası bir şey kabul etmekte kararsız kalıyor.
 5. 5 NASA ve Hava Kuvvetleri’nin Gizli Uzay Mekiği


  NASA bilimsel amaçlarla çalıştığı gibi, Amerikan ordusuyla da dirsek temasını bırakmıyor. Bunların arasında en ilginçlerinden birisi de, ABD Hava Kuvvetleri’yle ortak yürüttükleri çok gizli X-37B projesi oldu. Kimse X-37B’nin tam olarak ne olduğunu bilmezken, minyatür bir uzay mekiği – uçağı görünümündeydi. NASA, hiçbir zaman X-37B’yi tam olarak üretmedi fakat insanlar spekülasyonlara devam etti. Kimisi bunun gelecekteki uzay uyduları için test edildiğini, kimisi de dünyayı gözetlemekte kullanılacak bir alet olduğunu söyledi.
 6. 6 NASA’nın Timsah İstilası Sorunu Var


  Uzay yolculuğu oldukça tehlikeli. Astronatlar radyasyonlarla, fiziksel tehlikelerle ve potansiyel patlamalarla baş ediyorlar. Peki ya timsahlar? NASA’nın büyük bir timsah problemi var. NASA, ABD’nin Florida eyaletinde 145 bin dönümlük bir alana kuruluyken, burası da timsahlarla kaplı bir bölge. Kimi zaman timsahlar araba altlarına dahi saklanırken, kimi zaman da tellerin üstüne tırmanıyorlar ve NASA’nın araştırma merkezlerine kadar ilerliyorlar. Bu yüzden de kurumun güvenlik ekipleri timsahlara karşı özel eğitim alıyor ve bu şekilde baş ediyor.
 7. 7 Deliren Astronotu Bantlayarak Durdurdular


  Uzay yolculuğu uzaktan heyecan verici gelse de, bu kadar uzun süre sonsuz boşlukta, metal tabakaların arasında tıkılı kalmak kimi insanlarda anksiyeteye yol açabiliyor. Major Tom adlı bir astronot bunu yaşarken, NASA’nın planı ise onu bantlamak oldu. Astronotlar uzayda şok tabancaları, elektrik silahları vs. Kullanamıyorlar. Bunun sebebi de mekiklerde olası hasarların önüne geçmek. Dolayısıyla bu olay yaşandığında, mekik personeli çalışma arkadaşını bantlayarak durdurdu.
 8. 8 1973’te Skylab Mürettebatı İsyan Çıkardı


  Astronotlar profesyonel eğitim aldığı için, uzay isyanları 80’lerin filmlerinden fırlama gibi durabilir. En azından NASA böyle düşünmemizi istiyor. İşin aslı, kurum hiçbir zaman 1973’teki Skylab 4 görevi hakkında konuşmaz. Bu yıl, bu görevde astronotlar o kada fazla çalıştılar ki sonunda isyan çıkararak greve gittiler. Astronotlar Skylab’a geldiğinde, kontrol odası onlardan zor işler talep etti ve kötü ekipmanlar sağladı. Mürettebat duruma sinirlenirken, 6 hafta günde 16 saat çalıştılar ve sonunda isyanı başlattılar. Aniden merkezle Skylab arasındaki iletişim kesildi, mürettebat iletişim cihazlarını kapattı. Kimse onlara ne yapacağını söyleyemezken, Skylab artık astronotlara aitti. Zamanlarını uyumak, pencereden uzaya bakmak ve eğlenmek için harcıyorlardı. Daha sonra merkezle tekrar iletişime geçtiler ve daha kısa çalışma saatleriyle, daha iyi planlama istediler. Başka bir isyanla yüzleşmek istemeyen NASA bunu kabul ederken, ardından görev sonlandı. Bu yüzden de NASA hiçbir zaman bu hikâyenin fazla yayılmasını istemedi.
 9. 9 Matematik Hatası Yüzünden Pahalı Bir Uyduyu Kaybettiler


  İnsanların karışık problemlerle baş edememesi normal fakat NASA bilim adamlarının, en azından temel matematiğe hakim olması gerekir değil mi? 1999 yılında NASA, Mars Climate Orbiter adlı uydusunu fırlattı ve bu çığır açan bir görevdi. Uydu, gezegenin hava koşullarını, atmosferini keşfetmek ve pek çok deneyi yerine getirmek için tasarlanmıştı. NASA her şeyi kusursuzca yerine getirdi, uydunun atmosferde tam olarak nereye gideceğini nokta atışı gibi buldular. Fakat uydu fırlatıldığında işler çok hızlı gelişti ve yere çakıldı. Çok sayıda inceleme yaparken, sonunda hatanın ne olduğunu keşfettiler. Bilgisayardan uçuşları planlayan kişi, hesaplama birimlerinde hata yapmıştı ve metrik sistem yerine İngiliz pound birimini kullanmıştı. Bu küçük hata da, bütün kalkışı berbat etmişti.
 10. 10 Mekiğe Hayaletler Dadanmıştı


  Bilim adamlarının doğa üstü işlerle ilgisi yok, onlar sağlam verilere ve görülebilir kanıtlara göre çalışıyorlar. Fakat yine de NASA’nın hayalet olayı uzun süre konuşuldu. Launch Complex 34, kısa adıyla LC-34 1960’lı yıllarda NASA’nın ana mekiklerinden birisiydi ve bu trajedi de, meşhur Soğuk Savaş uzay yarışı döneminde yaşandı. Bir test sırasında LC-34’ü alevler kaplarken, içinde 3 astronot da hayatını kaybetti. Astronotlar bu olaydan sonra NASA’ya sadakatini gösterip eski işlerinde devam etme kararı aldılar. Buna rağmen, doğa üstü olayları araştırmayı seven kişiler LC-34’ü keşfe çıktı ve bu sırada mekiğin üstünden çığlıklar duyduklarını iddia ettiler. Bu hikâye de uzun süre dillerden düşmedi.

Bir önceki yazımız olan Nicola Tesla Hakkında muhtemelen daha önce duymadığınız 11 ilginç bilgi başlıklı makalemizde Edison ve Tesla, Listeler ve nicola tesla hakkında ilginç bilgiler hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

145
168 shares, 145 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
18
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
26
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
15
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
17
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
24
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
29
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
45
BEĞENDİM
İYİ İYİ
29
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
22
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı