Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Ve Tuhaf Olay

Nobel Ödülleri her zaman için şaşırtıcı olurken, tarihinde de 10 garip olay bulunuyor. Yazımızda bu ilginç ve tuhaf olaylara değindik .9 min


156
84 shares, 156 points

Nobel Ödülleri her zaman için şaşırtıcı olurken, tarihinde de 10 garip olay bulunuyor. Nobel kazananlara ve ödülün kendisine dair herkesin kendine özgü fikirleri var ve bu yazıda da yaşanan garipliklere değindik.

Gerhard Ertl

Gerhard Ertl - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Gerhard Ertl – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

2007 yılında Alman kimyacı Gerhard Ertl, kimyasalların metal ve diğer yüzeylere olan tepkimeleri hakkında çalışmalarıyla kimya dalında Nobel Ödülü kazandı. Olay şu ki, Ertl çalışmalarını bir diğer kimyacı Gabor Somorjai ile yürütmüştü. 71 yaşında ödülü alan Ertl, Somorjai’nin ödüle davet edilmemesinden ötürü hayal kırıklığını dile getirdi.

Nobel’in 50 yıldır yürüttüğü gizlilik politikası yüzünden kimse ne olduğunu anlayamazken, muhtemelen uzun bir süre daha Ertl’ün adaylık ve kazanma süreci hakkındakiler açığa çıkmayacak.

Bob Dylan

Bob Dylan - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Bob Dylan – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

Nobel Ödülleri’nin konu edebiyat ve yazılı eserler olunca karmaşık bir tarihi var. Edebiyat devleri komite tarafından genelde göz ardı edilirken, daha az bilinen yazarlar ise ödül alıyorlar. Son zamanlarda en büyük hayal kırıklığı ise Bob Dylan oldu.

İsveç Akademisi, Dylan’ın Amerikan şarkı geleneğine ‘yeni şiirsel ifadeler’ kattığını dile getirip ödül verirken, ünlü sanatçı iki hafta boyunca haberlere cevap dahi vermedi, daha sonra ise şaşkın olduğunu söyledi. Ödülü bizzat kabul etmezken, İsveç’teki Amerikan büyükelçisi hazırlıklar yaptı ve ardından bir diğer şiirsel rockçı Patti Smith ödülü onun yerine aldı.

Knut Ahnlund’un İstifası

Knut Ahnlund’un İstifası - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Knut Ahnlund’un İstifası – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

2004 yılında edebiyat dalındaki Nobel Ödülü’nü Avusturyalı romancı ve tiyatro yazarı Elfriede Jelinek aldı. Ertesi yıl İsveç Akademisi üyesi Knut Ahnlund bu ödülü protesto amaçlı görevinden istifa etti. Jelinek’in çalışmalarını ‘şiddet pornosu’ olarak değerlendirirken, kendisinin Nobel Ödülü’nün prestijine kalıcı bir hasar verdiğini iddia etti.

Üstelik istifası tam da 2005 ödül töreninin öncesinde gelmişti. Her ne kadar Ahnlund’un Nobel Ödülleri’ne olan etkisi ilk katıldığı 1983’den beri oldukça az olsa da, böyle beklenmeyen bir ayrılık şaşırtıcı olmuştu.

Barrack Obama

Barrack Obama - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Barrack Obama – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

Yeni seçildiği dönemde Obama 2009 yılı Nobel Barış Ödülü’nü almıştı fakat beraberinde çok sayıda spekülasyon doğmuştu. Obama’nın kendisi dahi şaşırdığını ve mahçup olduğunu söylerken, insanlar bunun Amerikan ordusunun küçülmesini teşvik amaçlı gerçekleştirildiğine inandılar.

Yıllar boyunca hem eleştirenler, hem destekleyenler olurken, daha sonra bir kitap yazan Nobel Enstitüsü yöneticisi, Obama’ya verilen ödülün kısmen iyi bir fikir olduğunu fakat komitenin umduğunu elde edemediğini dile getirmişti.

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Avrupa Birliği – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

2012 yılında Nobel Barış Ödülü, Avrupa’da gerçekleştirilen barış, demokrasi ve insan hakları çalışmaları sebebiyle Avrupa Birliği’ne verildi. Karar dünya çapında medyada tartışma konusu olurken, bu dönemde AB bölgedeki ekonomik kriz sebebiyle politik sorunlar yaşıyordu. Aynı zamanda Suriyeli mülteciler konusunda da yoğun eleştiriler alırken, birlik üyesi ülkeler iç savaş yaşayan ülkelere silah satmakla suçlanıyordu.

Buna rağmen Avrupa Birliği ödül parasını 2 milyon dolara yükseltti ve engelli çocukların eğitim programları için harcanmasını sağladı.

Martin Luther King Jr.’ın Ödülü

Martin Luther King Jr.’ın Ödülü - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Martin Luther King Jr.’ın Ödülü – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

Martin Luther King Jr. 1964 yılında Nobel Ödülü’nü kazanırken, insanlar onu tam olarak kimin aday yaptığını tartışmaya başladılar. Bilgi kamuya açıklanmazken, akademi bu konuda ser verip sır vermiyordu. King’in adaylık sürecinin bilgileri ise 2012 yılında ortaya çıkarıldı.

Görünüşe göre King’i Quakers olarak da bilinen Amerikan Dostluk Hizmet Komitesi ve İsveç Meclisi’nin 8 üyesi aday göstermişti.

3 Kişi Ödülü Aldıklarında Hapisteydiler

3 Kişi Ödülü Aldıklarında Hapisteydiler - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
3 Kişi Ödülü Aldıklarında Hapisteydiler – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

Nobel Barış Ödülü kazanan üç kişi, o dönem günlerini hapiste geçiriyordu. Bunlar 2010 yılında Çinli insan hakları aktivisti Liu Xiabo, 1991 yılında Birmanyalı aktivist Aung San Suu Kyi ve 1939 yılında Nazi kampında esir tutulan Alman gazeteci – pasifist Carl Von Ossietzky’di.

Ödülünü Satan Adam

Ödülünü Satan Adam - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Ödülünü Satan Adam – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

Eğer daha önce elinizdeki koleksiyonları ikinci el sitelerinde sattıysanız, muhtemelen teorik fizikçi Leon Lederman’ı da anlayacaksınızdır. Tanrı parçacığını keşfeden Lederman, 1983 yılında fizik dalında Nobel Ödülü kazandı. Muon nötrino adı verilen atom parçacıklarını bulmuştu. 2015 yılında ise altın madalyasını açık arttırmaya koydu ve daha sonra sağlık giderlerini karşılamak için bunu yaptığını açıkladı.

Ödülünü 765 bin dolara satmıştı. Dünyanın en prestijli ödülünü satışı sorulduğunda, 92 yaşındaki Lederman ödülün yıllar boyunca rafta boş şekilde durduğunu ve en mantıklısının satmak olacağına inandığını söyledi. Gerçek bir bilim adamı mantığıyla konuşmuştu!

Ödül İadesi

Ödül İadesi - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Ödül İadesi – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

Ödülleri satmaktan bahsetmişken, biyolog James Watson da iade politikasının önemini biliyor. 2014 yılında Rus milyader Alisher Usmanow, Watson’ın Nobel ödülünü bir müzayadede 4.1 milyon dolar karşılığında satın aldı. Daha sonra ödülü Watson’a geri verdi ve sahibinde olması gerektiğini söyledi. Hatta öyle ki, Watson’ın parayı araştırmalarında kullanmasını istedi.

James Watson, 1962 yılında DNA’nın çift sarmallı yapısını keşfederek bu ödülü kazanmıştı.

Rusya’ya Karşı Önyargı

Rusya’ya Karşı Önyargı - Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay
Rusya’ya Karşı Önyargı – Nobel Ödülleri Tarihindeki 10 İlginç Olay

Her ne kadar birden fazla Rus bu ödülleri kazansa da, İsveç Akademisi bu ülkenin en üretken üç yazarının adaylığını reddetmişti: Leo Tolstoy, Anton Çehov ve Anna Akhmatova. 1901 yılında ödülün ilk yılında, Tolstoy ilk 25 aday arasına bile giremedi. Rusya’nın modern romanların çıkış noktası olduğunu hesaba katınca, bu ülkenin 1933 yılına kadar hiç ödül kazanamaması son derece garip. Ayrıca edebiyat alanında ilk Nobel Ödülü alan Rus da Sovyetler Birliği döneminde, 1965 yılında Mikhail Sholokhov olmuştu.

Rusya bağlantılı bir diğer tartışma da 1997 yılında yaşandı. Fizik dalındaki Nobel Ödülü Steven Chu, Claude Cohen-Tannoudji ve William Daniel Philips’e verildi çünkü lazer kullanarak atomları yakalama ve soğutma metodunu keşfetmişlerdi. Rusyalı bilim adamları ise bu ödüle karşı çıktı çünkü bu yöntemi aslında yıllar önce geliştirdiklerini iddia ediyorlardı.

Kaydet


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

156
84 shares, 156 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
6
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
10
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
6
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
8
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
13
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
8
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
12
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
10
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

One Comment

  1. Okudukça insan şaşırıyor, nasıl olmuş bunlar diye, bazılarını niye yaptıklarını doğrusu hiç anlam veremedim.

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format