Pablo Escobar: Kokainin Kralı Hakkındaki 8 İlginç Bilgi

Ölümünün üzerinden 20 yıldan daha fazla bir süre geçen Pablo Escobar, Medellin uyuşturucu kartelinin lideridir.10 min


157
89 shares, 157 points

Ölümünün üzerinden 20 yıldan daha fazla bir süre geçen Pablo Escobar, Medellin uyuşturucu kartelinin lideri olarak görev yaptığı süre boyunca insanlar tarafından çok iyi şekilde tanınan bir ünlü haline gelmiştir. Popüler kültürdeki başarısı sayısız kitap, film ve şarkı ile meydana gelmiştir. Bu listede Escobar’ın hayatıyla ilgili gerçeklerin bir listesini bulacaksınız.

Yükselmesi

Bir çiftçinin be bir öğretmenin oğlu olan Escobar henüz genç yaşta suç ile tanıştı. Bazı kaynaklara göre ilk suçu sahte diploma basmak oldu. Daha sonra müzik ekipmanları kaçakçılığı yapmak, mezar taşlarını çalmak ve sahte karne basmaktan pek çok defa başı derde girdi. Escobar aynı zamanda araba da çaldı ve 1974 yılında ilk defa tutuklanmasına sebep olan suç da araba hırsızlığı yapmasıydı. Kısa bir süre sonra da uyuşturucu kaçakçısı oldu.

Mucho Dinero

Mucho Dinero

En güçlü döneminde haftada 420 milyon dolar kazanan Medellin kartelinin en güçlü ve en zengin lideri oldu. Dünyanın en büyük kokain ticaretine hükmediyordu. Bununla birlikte beklenmeyecek bir şekilde 25 milyar dolarlık bir parayı da insanlara yardım için harcadığı ortaya çıkmıştır. Escobar’ın yaşam tarzı partiler, lüks arabalar, özel jetler ve lüks evler üzerine kuruluydu. 1980’lerin sonunda ülkesinin 10 milyar dolarlık borcunu ödemeyi teklif etti. Bununla birlikte kızının üşüdüğü bir gece üşümemesi için 2 milyon dolarlık parayı şömine de yaktığı konuşuldu. Escobar o kadar zengindi elindeki paraları harcayamıyordu. Paraların çoğu tarlalarda ve depolarda toplanıyordu. Kardeşinin anlattıklarına göre bir yıl içinde yaklaşık 2,1 milyar dolarlık bir para fareler tarafından yenmişti.

Hacienda Napoles

Hacienda Napoles

Escobar’ın birkaç tane sarayı vardı ancak en kayda değer mülkü Bogota ve Medellin arasında bulunan Hacienda Napoles adıyla bilinen 7000 dönümlük mülktü. 63 milyon dolara mal olduğu bilinen bu mülkte bir futbol sahası, dinozor heykelleri, golf sahası, yapay göller, boğa güreşi arenası ve rakip kartel tarafından tahrip edilmiş bir klasik araba koleksiyonunun kalıntıları bulunmaktaydı. Bununla birlikte bir uçak pisti, bir tenis kortu bir de hayvanat bahçesi vardı. Ön kapısında ABD’deki ilk uyuşturucu kaçakçılığı sırasında kullandığı uçak bulunan bu mülk daha sonra yerel halk tarafından yağmalandı ve şu anda popüler bir turizm merkezi.

Ormanın Kralı

Escobar’ın özel hayvanat bahçesi filler, deve kuşları, zebralar, develer ve zürafalar olmak üzere yaklaşık 200 hayvana ev sahipliği yapmıştır. 1993 yılındaki ölümünden sonra hayvanların çoğu başka hayvanat bahçelerine götürüldüler. Ancak 4 hipopotam geride kaldı. Bu hayvanlar çoğalarak 2016 yılına yani 40 yaşına kadar yaşadılar.

Robin Hood

Kolombiyalıların desteğini kazanmak isteyen Escobar, hayırsever çabalarıyla tanındı. Bu da onun Robin Hood takma adını almasına sebep oldu. Yerel futbol takımlarına bile sponsor oldu. Birçok Kolombiyalı ile olan iyi ilişkileri onu bir anda 1982 yılında yapılan kongre seçimlerinde sandalye kazanmasına sebep oldu. Ancak hemen peşinden ortaya çıkan çeşitli suç faaliyetleri yüzünden istifaya zorlandı. Buna sebep olduğu düşünülen Adalet Bakanı da bir süre sonra öldürüldü.

“Plata o Plomo”

Escobar’ın sorunların üstesinden gelme şekli “gümüş” rüşvet veya “kafa” kurşun anlamına gelen plata o plomo idi. Birincisini tercih etmesine rağmen ikinci seçenek de sıklıkla uygulandı. Bu yüzden acımasızlığı ile ün yaptı. Çok sayıda polis ve hükumet yetkilisini öldürttü. Bu sayının toplamda 4 bin kişiyi aştığı biliniyor. 1989 yılında içinde bir muhbiri taşıyan uçağı bomba ile patlattı. Bu olayda 100 kişi öldü.

La Catedral

La Catedral

1991 yılında Escobar, yetkililere kendi hapishanesini kurmayı ve burada yaşaması halinde teslim olacağını bir teklif olarak sundu. Kolombiyalı yetkililer bu teklifi şaşırtıcı bir şekilde kabul ettiler. Sonuç ise La Catedral oldu.  Son derece lüks olan bu tesis bir gece kulübü, sauna, şelale, futbol sahası, telefonlar, bilgisayarlar ve faks makinelerinin olduğu bir yerdi. Ancak Escobar burada iki kartel üyesine işkence yapıp onları öldürdükten sonra yetkiler onu daha acımasız bir cezaevine götürmeye çalıştı. Transfer işlemi gerçekleşmeden Escobar Temmuz 1992’de kaçtı.

Kral Öldü

Kaçtıktan sonra Kolombiya hükumeti, ABD hükumetinin ve rakip uyuşturucu kaçakçılarının da yardımıyla onu yakalamak için bir insan av başlattı. Escobar 2 Aralık 1993’de 44. Doğum gününü kutladı. İddiaya göre şarap pasta ve esrarın tadını çıkarttı. Ertesi gün Medellin’de gizlendiği keşfedildi. Kolombiya güvenlik güçleri binaya operasyon düzenlerken Escobar ve bir koruma çatıya çıkmayı başardı. O anda çıkan bir kovalamaca sırasında Escobar ölümcül bir ateşle vuruldu. Ancak hala bazı kişiler Escobar’ın yaşadığını düşünmekteler. ABD’ye olası iadesi ile karşı karşıya kalan bir uyuşturucu baronu bu konuyla ilgili şu sözleri söylemişti: “Bir Amerikan hapishanesinin hücresinde olmaktansa Kolombiya’da bir mezarın içinde olmayı tercih ederim.”

Bir önceki yazımız olan II.Dünya Savaşı Hakkında 20 İlginç Gerçek başlıklı makalemizde 2. Dünya Savaşı Hakkında Bilinmeyen 20 İnanılmaz Gerçek, 2. Dünya Savaşı Hakkında İlginç Bilgiler ve Herkes Tarafından Bilinmeyen 20 Fotoğrafla 2. Dünya Savaşı hakkında bilgiler verilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

157
89 shares, 157 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
8
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
5
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
3
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
18
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
14
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
12
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
14
BEĞENDİM
İYİ İYİ
8
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
4
İDARE EDER!
Medeni PEKDEMİR

Zaatalim Şifai bitkilerle uğraşı halinde olmakla birlikte , daimi üyesi olduk İB Topluluğunun :)

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pablo Escobar iyi ile kötünün savasi gibi gözüksede, roobinhhod luk bu adamin acimasizligini ortaya çıkmasına engel olamiyor.. 1 kişi için koca uçağı düşürmek nedir ki😞😔

Bir format seçin
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı