Periyodik Tablo Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Periyoduk tablonun elementleri hakkında bilmediğiniz on şey10 min


151
77 shares, 151 points

Muhtemelen daha önce elementlerin oluşturduğu periyodik tabloyu görmüşsünüzdür.  Belki hala rüyalarınıza giriyordur ya da belki de sizin için fen sınıfınızın daha sofistike görünmesini sağlamak için gerekli görsel arka plan gürültüsünden başka bir şey değildir. Bunlarla birlikte, bu rastlantısal rastgele bloklar koleksiyonunda sandığınızdan çok daha şey var.

Periyodik tablo ve ayrıntılara sahip olan elementleri asla tahmin edemeyeceğiniz özelliklere sahiptir. Kökenlerinden yeni eklemelere kadar, işte periyoduk tablonun elementleri hakkında bilmediğiniz on şey.

10-Mendeleev Yardım Aldı

Mendeleev Yardım Aldı - Periyodik Tablo Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
Mendeleev Yardım Aldı – Periyodik Tablo Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Periyodik tablo 1860’da gür sakallı Dimitri Mendeleev tarafından yaratıldığı zamandan beri kullanılmaktadır. Çoğu insan Mendeleev’in tabloyu tek başına  hazırladığını ve yüzyılın deha kimyacısı olduğunu düşünüyor.  Ancak,  Mendeleev bu muazzam elementler listesini tamamlamak için birkaç Avrupalı bilim adamı tarafından da yardım aldı.

Mendeleev , yaygın bir şekilde periyodik tablonun babası olarak bilinir, bu ünvanı hak etmiştir de, ama bulduğu her elementi de insanların bilgisine sunmamıştır.

9-Yeni Eklemeler

Yeni Eklemeler - Periyodik Tablo Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
Yeni Eklemeler – Periyodik Tablo Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

İster inanın ister inanmayın, periyodik tablo 1950’lerden beri pek değişmedi. Fakat 2 Aralık 2016’da dört yeni element eklenmiştir: nihonium (element 113), moscovium (element 115), tennessine (element 117) ve oganesson (element 118). Bu yeni elementler  Haziran 2016’da seçildi, ancak periyodik tabloya resmen katılmadan önce beş aylık bir değerlendirme sürecini geçmek zorunda kaldılar.

Bu yeni keşfedilen elementlerin her biri, onları belgeleme çabalarından ötürü Rus nükleer fizikçi Yuri Oganessian’ı onurlandırmak için adlandırılan oganesson hariç, keşfedildikleri şehir veya devletin adını aldılar.

8-J Harfi Yok

Periyodik Tabloda J Harfi Yok
Periyodik Tabloda J Harfi Yok

İngiliz alfabesinde tam 26 harf vardır ve hepsi de önemlidir. Ama Mendeleev’e göre bir önemsiz harf var ki, bu harfi periyodik tabloda hiç kullanmamış. Ne yazık ki,  “J” harfinin periyodik tabloda yeri yoktur.

7-İnsan Yapımı Elementler

İnsan Yapımı Elementler - Periyodik Tablo
İnsan Yapımı Elementler – Periyodik Tablo

Periyodik tabloda, öğrendiğiniz gibi, 118 element var. Bu 118’den kaçının insan yapımı olduğunu tahmin edebilir misini? 118 toplam elementten 90 adedi doğada kendiliğinden bulunabilmektedir. Peki, 28 insan yapımı element nasıl olabilir? Bilim adamları, 1937’den beri elementleri sentezliyor ve buna günümüzde de devam ediyorlar. Bu elementlerin hangileri olduğunu merak ediyorsanız, periyodik tabloda 93-118 aralığına bakmanız yeterlidir.

Tam açıklama gerekirse: Bu aralıkta doğada çok nadir bulunan birkaç element daha vardır ve bunlar hemen her zaman bilim adamları tarafından laboratuarlarda elde edilebilir. Bu elementler 43, 61, 85 ve 87 numaralı elementlerdir.

6-137

7 inci Element - Periyodik Tablo
7 inci Element – Periyodik Tablo

Yirminci yüzyılın ortalarında, Richard Feynman’ın ismiyle tanınan bir bilim adamı, dünyadaki bütün bilim adamlarını büyük merakta bırakan bir açıklama yaptı. Eğer 137. elementi keşfedersek, proton ve elektronlarını ölçmenin bir yolu olmayacağını söyledi. Teorik olarak, 137. Element keşfedilseydi, 137 elektronu ve %100 foton absorbe etme özelliği olurdu. Elektronlar yörüngede ışık hızında dönebilirlerdi hatta daha da çılgıncası, dönüşleri ışık hızını bile geçebilirdi.

137 sayısı aynı zamanda teorik olarak fiziğin üç önemli alanını birleştirebilir: ışığın hızı, kuantum mekaniği ve elektromanyetizma. 1900’lü yılların başlarından beri, fizikçiler 137’nin Büyük Birleşik Teori’nin merkezinde yer alabileceğini söylemişlerdi ki bu da yukarıda bahsedilen üç alanın tümünü kapsayabilirdi. Kuşkusuz ki, bu düşünce kulağa 51.Bölge veya Bermuda Üçgeni kadar delice geliyor.

5-İsimleri Nereden Geliyor?

Periyodik tablo elemntlerin İsimleri Nereden Geliyor?
Periyodik tablo elemntlerin İsimleri Nereden Geliyor?

Neredeyse tüm elementlerin isimlerinin, fark edebileceğinizden daha fazla anlamı ve önemi vardır. İsimleri sadece keyfi olarak seçilmemiştir.

Devam edersek, element isimlerinin kökenleri genellikle beş ana kategoriden birine girer. Kategorilerden bir tanesi ünlü bilim adamlarıdır; einsteinium buna klasik bir örnektir. Elementler ayrıca belgelendikleri yerler için de adlandırılabilir, örn. germanyum, americium, galyum, vb. Gezegen gibi göksel cisimler de bir seçenek. Örneğin uranyum, ilk olarak Uranüs gezegeni gözlendikten sonra keşfedildi. Elementler mitolojiden de seçilebilir. Buna örnek olarak, yunan tanrılarından sonra adlandırılmış olan titanyumu ve iskandinavya gök tanrısından sonra adlandırılmış toryumu verebiliriz.

Son olarak, elementlerin özelliklerini açıklayan isimler de vardır. Argon, “tembel” ya da “boş” anlamına gelen Yunanca argos kelimesinden türetilmiştir. Argonu şu an en tembel element olduğunu varsayabilirsiniz. Bromin, bir diğeridir, Yunanca bromos kelimesi “koku” anlamına gelir, bu da brominin yaydığı kokuyu açıklar

4- Tuhaf İlham Kaynağı

Tuhaf İlham Kaynağı
Tuhaf İlham Kaynağı

Eğer kart oyunlarına ilgi duyuyorsanız, bu gerçek tam size göre. Mendeleev tüm öğeleri bir şekilde sıralamak zorundaydı ve bunu yapmak için sistematik bir yaklaşıma ihtiyaç duyuyordu. Bu yüzden, tabloyu kategorilere ayırmak için solitaire oyununa döndü. Mendeleev, her bir öğenin atomik ağırlıklarını ayrı indeks kartlarına yazdı. Elementleri belirli özelliklere göre yığarak takımlar oluşturdu. Daha sonra, kolaylıkla bu kategorik elementleri atom ağırlıklarına göre sütunlara yerleştirebildi.

Bir çok insan normal bir solitaire oyunundan kolaylıkla geçemez, bu yüzden seviye 1000’de oynayan Mendeleev gerçekten çok etkileyici.

3-Soygazlar Giremez

Soygazlar Giremez
SoygazSoygazlar Giremezlar Giremez

Argon’u, elementler arasındaki en tembel ve en sıkıcı unsur olarak sınıflandırdığımızı hatırlıyor musunuz? Mendeleev de aynı şekilde hissetti. Argon ilk olarak 1894’te izole edildiğinde, Mendeleev’in tablo için yarattığı sütunların hiçbirine sığmadı, bu yüzden Mendeleev ekleme yapmak için bir yol bulmak yerine onun varlığını inkar etmenin daha iyi olduğuna karar verdi.

Daha da şok edici olan, argon elementi bu konuda yalnız değildi. Kategorize edilmemiş argonun yanı sıra, radon, neon, kripton, helyum ve ksenon da Merdeleev tabloda onlara yer bulamadığı için dışlandılar. Yıllarca süren düzenlemeler ve yeniden sınıflandırılmalardan sonra bu elementlerde tablodaki yerlerini ‘’Soy Gazlar’’ olarak aldılar.

2-Bileşik Romantizmi

Bileşik Romantizmi
Bileşik Romantizmi

Bu madde, tüm romantikler için. Periyodik tablonun bir kopyasını alır ve tüm karmaşık ve nispeten gereksiz orta sütunları keserseniz, eksik elemanları olan periyodik bir tablo elde edersiniz. Grup IV’ün ortasını bir kez katlayın ve bom – hangi elementlerin birbirleriyle bileşikleri oluşturabildiğini öğrendiniz.

Tabloyu katladığınızda birbirine bağlı olarak kaynaşmış olan elementler ‘’öpüşüyormuş’’ gibi bir görüntü verir. Bu elementler, birbirleriye kombinasyon oluşturabilecek tamamlayıcı elektron yapılarına sahiptirler. Bu, Romeo ve Juliet’den, hatta Shrek ve Fiona’dan daha gerçek bir aşk değilse, o zaman aşkın ne olduğunu bilmiyorum demektir.

1-Karbon’un Kuralları

Karbon’un Kuralları - Periyodik Tablo
Karbon’un Kuralları – Periyodik Tablo

Karbon şovu çalmak üzere. Karbon hakkında bir şeyler bildiğini düşünüyorsun, ama yanılabilirsin. Bu kötü çocuk, sandığından çok daha fazlasını yapabilir. Canlı organizmaların ağırlığının yüzde 20’sinin karbon olduğu gerçeğine ne dersiniz? Ayrıca vücudundaki her karbon atomu bir zamanlar atmosferin karbon dioksit fraksiyonunun bir parçasıydı. Karbon pratik olarak sadece süper bir element olmakla kalmaz, aynı zamanda tüm evrende dördüncü en bol elementtir.

Eğer periyodik tablo bir parti olsaydı, emin olun ki karbonla takılmak isterdiniz. Kendisi aynı zamanda elmasların da ana maddesi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla Paylaş O Zaman!

151
77 shares, 151 points

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzgün! Üzgün!
3
Üzgün!
SEVİMLİ! SEVİMLİ!
7
SEVİMLİ!
BERBAT! BERBAT!
2
BERBAT!
HOŞ DEĞİL! HOŞ DEĞİL!
3
HOŞ DEĞİL!
ÇOK HOŞ! ÇOK HOŞ!
8
ÇOK HOŞ!
KOMİK! KOMİK!
4
KOMİK!
BEĞENDİM BEĞENDİM
9
BEĞENDİM
İYİ İYİ
8
İYİ
İDARE EDER! İDARE EDER!
10
İDARE EDER!
Ceyda YILMAZ

Eğitimli ve fekat bir o kadarda başıbozuk , yaşamdan keyf almasını bilen neşeli bir tipim işte :)

4 Comments

  1. Periyodik tablo çok özel bir şey, uzun süredir çıkan kimya çalışmalarından sonra en başarılı tablo periyodik tablo oldu zaten.

  2. Bu karbon birden fazla elemente aynı anda bağlanıyoruz,buna gıcık oluyom😁😋

  3. periyodik tablo kimyacıların geçmişten günümüze tüm gelişmelerini gösteren en öz tablo yani içinde o kadar çok detay var ki…

Yorumlar kapalı

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format